Medimagazin logo

Hekimler: Alo 184, motivasyonu bozan bir tehdide dönüştü

İstanbul Samatya Hastanesi’nde, altıncı kattan atlayarak intihar eden Dr. Melike Erdem, doktorların yaşadığı sorunları bir kez daha gündeme getirdi.
Kaynak: CİHAN ACAR / ZAMAN
 Hekimler: Alo 184, motivasyonu bozan bir tehdide dönüştü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Vatandaşların her türlü şikâyet için başvurabildiği 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’nin amacının dışında kullanıldığını söyleyen Hekim Hakları Derneği Kurucu Üyesi Uz. Dr. Saim Şendil, hattın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor. Sağlık hizmetinin kalitesini artırma gibi iyi niyetlerle kurulmuş olan hattın, sağlık çalışanlarını şikayet etmeye yarayan ve onların motivasyonunu bozan bir tehdide dönüştüğünü söylüyor. Dr. Erdem’i intihara götüren sürecin Alo 184 hattına yapılan bir şikâyetle başladığı iddia edilmişti.

Hekimlerin, olumsuz çalışma şartlarında işlerini sürdürdüğünü aktaran Şendil, “Son günlerde öne çıkarılan hasta hakları aslında hekim hakları ile aynı kapıya çıkan konuları ihtiva ediyor. Bunu anlatamayan hekimler gün geçmiyor ki acillerde darbedilmesin, hakarete uğramasın. Sağlık sisteminin tüm olumsuzlukları hekime fatura ediliyor ve acildeki hekime cezası o anda kesiliyor.” diyor. Hastaların uğradığı haksızlıklar varsa bildirilmesi ve takibinin yapılmasının faydalı olduğuna dikkat çeken Saim Şendil, şikâyet hattını kendi çıkarları doğrultusunda kullananların da tespit edilmesini istiyor. Vatandaşın, istediği ilaçları doktorun yazmaması üzerine şikâyete başvurduğunu söyleyen uzman doktor, “Bazen dedesinin ilacını yazmadı, bazen rapor vermedi, diye şikâyet ediyorlar. Ağır hastaya müdahale ederken baş ağrısı ile ilgilenilmedi, diye tehdit edenler var. Hasta ve doktoru karşı karşıya getiren uygulamanın gözden geçirilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

hekimler:
alo
184
motivasyonu
bozan
bir
tehdide
dönüştü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir