Medimagazin logo

Hastaya refakatçi bulunamıyor: Günlük kazanç 3000 lira

Hasta yakınlarından gelen yoğun talep ve sağlık turizmi nedeniyle hastane refakatçisi bulunamıyor. Hastanelerde hiçbir şey yapmadan hastanın başında beklemek 600 lira. Bez değiştirilecek, yemek yedirilecek ve hastanın ilaçları verilecekse hizmet bedeli günlük 3 bin lirayı buluyor. Pazarlıklar bazen hastane bahçesinde oluyor. Tüketici dernekleri, mesleki eğitim ve standart istiyor
Kaynak: Yeni Şafak - Orhan Orhun Ünal
Hastaya refakatçi bulunamıyor: Günlük kazanç 3000 lira
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Evde yatalak veya yaşlı hastasına baktırmak isteyenler, aylık yatılı refakatçi bulamıyor. Türk Cumhuriyetleri’nden gelenlerin çoğunluğu oluşturduğu piyasada artık hastane refakatçisi olmak tercih ediliyor. Hastane odasında beklemenin ücreti, 600 ila 3 bin lira arasında değişiyor. Bakıcılara, maaşla çalışmak yerine gece işi, daha cazip geliyor. Özellikle büyük şehirlerde farklı nedenlerle hastasının yanında kalamayanların ilk seçeneği bu kişileri bulmak oluyor.

Hastane bahçesinde sıkı pazarlık

Yeni Şafak'tan Orhan Orhun Ünal'ın haberine göre, özel hastanelerin VIP paketlerinde yer alan gece refakatçisi hizmeti de piyasadaki talebi adeta uçurdu. Hal böyle olunca, sağlık çalışanları yanında onbinlerce vatandaş için ek kazanç kapısı doğdu. İşler öyle bir hale gelmiş ki hastasını bekleyecek birini bulamayanlar, hastane bahçesinde bunun için bekleyenlerle pazarlık yapıyor. Kolay geliri duyanın geldiği sektörde, özellikle hasta ve mal güvenliği konusunda uyarı yapılıyor. Zira, meslek erbabı olmayanların yol açtığı sorunlara dair şikayetler ciddi oranda arttı.

12 saatlik uyku için 1.500 lira

Geceliği ortalama 1.500 lira olan piyasada, akşam 8’de odaya gelen bakıcı, sabah 8’e kadar hastanın başında bekliyor. İnternet siteleri ve sosyal medyadaki ilanlarda, hizmetin özelliğine göre rakam değişiyor. Aslında yatan hastaların çoğu gece boyu, sağlık çalışanları tarafından kontrol ediliyor. İlaçları verilip, serumu değiştiriliyor. Refakatçinin tek yaptığı başında durup beklemek ve acil bir durum olursa haber vermek. Farklı hizmet sitelerinden aldığımız rakamlara göre, sadece hastanın başında durmak 600 liradan başlıyor. Bez değiştirmek, yemek yedirmek ve ilaçlarını vermek gibi işlerin toplamı 3 bin lirayı geçiyor.

Yabancı hastalar talebi patlattı

Öte yandan, Türkiye’de son yıllarda sağlık turizmine artan ilgi nedeniyle yabancı hastalara refakatçi hizmeti de sunuluyor. Eski hemşireler başta olmak üzere binlerce kişi, sektörden gelir elde ediyor. Halen sağlık personeli olanların da akşamları mesai saati dışında ek iş yaptıklarını belirtmekte fayda var. Özelde VIP hasta yakınına veya yabancı hastaya hizmet vermenin kapısı 5 bin liradan açılıyor. Konuyu yakından takip edenler ise, meslek standartlarının belirlenmesi ve denetimlerin artması gerektiğine dikkat çekiyor. Zira sağlık gibi önemli sektörde kontrolsüz işlerin gelişimi, önce vatandaşa ve sonrasında konuyla ilgili alanlara zarar verecektir.

Yoldaki vatandaşı çevirip iş teklif ediyorlar

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, sektördeki boşluğa dikkat çekerek, “Bu işi yapanlar, hastane önünde bekleyen vatandaşa rastgele soruyor. Rakam 500-1.500 lira arasında değişiyor. Ne var ki çoğunun eğitimi ve becerisi yok” diyor. Sağlık Bakanlığı’nın eğitim kursu açması gerektiğini ifade eden Ağaoğlu, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Belirli bir yetkinliğe sahip olunması önemli. Bakanlık, düzenleme yaparak sertifika getirmeli.” Dernek temsilcilerine göre, standartlaşma istihdama da katkı yapar. Haberin detayları bizden takdiri vatandaştan. Ancak, konunun takipçisi de olacağız. Hatta öyle yakından izleyeceğiz ki, bu haber okunurken; ben hastane bahçesinde ilk refakatçi deneyimim için bekliyor olacağım. Amacım tamamen duygusal. Piyasanın yarı fiyatına tamamım.

Mesleki eğitim verilip denetlensin

Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin ise, bu konuda bir ihtiyacın olduğunu ve eğitim aşamasında adımların atılması gerektiğini belirtti. Şahin, “Refakatçilere özel kurslar, eğitimler verilmeli. Daha sonra burada eğitim alan kişilerin sabıka kaydı Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla kontrol edilebilir. Ayrıca, tavan ücret belirlenmeli. Denetimsizlik hastaya ya da hastaneye zarar verebilir. Bunları yaşamadan gereken tedbirleri almalıyız” ifadelerini kullandı.

hasta
refakatci
hastane
refakat
Yorum (1)
Has Odabaşı
iş yükünü tohturlar ve "klıbaşında ysp ler çeksin, her türlü fiziki ve sözlü şiddet hakaret ve sair durumla karşılaşsın, "mangıraj" ı yetkisiz simsar bozuntuları refakatçiler götürsün. yakında ben de tababeti bırakıp mardin semeri işine girerim gibi duruyor.........
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir