Medimagazin logo

Hastanelerdeki enfeksiyon, ölüm oranlarını artırıyor

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaları Derneği tarafından 7-9 Mart arası “Sağlık Bakımı ile İlişkili Enfeksiyonlar” sempozyumu düzenleniyor.
Kaynak: ZAMAN - AYGÜL BOLDORKHAN
Hastanelerdeki enfeksiyon, ölüm oranlarını artırıyor
PROF. ÖNDER ERGÖNÜL, SADECE 25-30 SANIYE SÜREN EL YIKAMANIN, BIRÇOK HASTANE ENFEKSIYONUNU ÖNLEYECEĞINI IFADE EDIYOR.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Klinik Dernek Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, hastanelerdeki enfeksiyonun ölüm oranlarında ciddi artışa neden olduğunu söylüyor.

 

Özellikle yoğun bakım üniteleri enfeksiyonların en çok görüldüğü yerlerden biri. Prof. Ergönül, “Yoğun bakımda yatan hasta, yüzde 5 ila 10 oranında enfeksiyon kapıyor. Hastane enfeksiyonları sağlık hizmetini sunarken istemeyerek hekim ve hemşire olmak üzere hastanın yakınları tarafından yayılıyor.” diyor.

 

Ergönül, hastane enfeksiyonundan en çok yaşlı grubun etkilendiğini belirterek enfeksiyonla mücadele için organizasyonel yapı gerektiğini söylüyor. Hastanelerde enfeksiyon kontrol ekipleri bulunmasının çok önemli olduğunu kaydeden Ergönül, özellikle sağlık çalışanlarının el yıkama alışkanlığı ile en ölümcül enfeksiyonların önüne geçilebileceğini ifade ediyor. Hastalarını görmeye gelen hasta yakınları ve hastanın da bizzat her fırsatta özellikle hastanede kalırken ellerini yıkamasını öneren Önder Ergönül, enfeksiyonun çiçeklerden de gelebileceğini söylüyor.

 

Prof. Ergönül şunları söylüyor: “Ziyaret sırasında gelen çiçek, enfeksiyonu artırıcı bir faktördür. Çiçek üzerinde gelen mikrop ya da hastaneden çiçeğin üzerine yerleşen mikrop, enfeksiyona neden oluyor.” Türkiye de sağlık bakımıyla ilişkili enfeksiyonların sıklığı ile ilgili yeterli veri olmadığını kaydeden Klinik Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Ata Nevzat Yalçın ise “Bugüne kadar gerçekleştirdiğim çalışmalar ve uluslararası verilerin ışığında Türkiye’de yılda en az 100-200 bin dolayında sağlık-bakımıyla ilişkili enfeksiyonun görülebileceğini düşünüyorum.” diyor.

hastanelerdeki
enfeksiyon
ölüm
oranlarını
artırıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir