Medimagazin logo

"Hastanelerde 'din psikoloğu' hizmeti verilmeli"

Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Bayraktutar, "Bu bilimin desteklediği ve günümüz insanının ihtiyaçlarından kaynaklanan bir hizmettir."dedi.
"Hastanelerde 'din psikoloğu' hizmeti verilmeli"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bayraktutar, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde din psikoloğu hizmeti konusundaki çalışmalarını değerlendirdi. Bayraktutar, "Bizler Diyanet-Sen olarak hastanelere din psikoloğu hizmetinin verilmesini yıllardır talep ediyoruz. Diyanet-Sen olarak ücretle ilgili talepler yanında toplumsal içerikli talepleri de son derece önemsiyoruz. Bu nedenle gerek daha önceki adı ile toplu görüşme şimdiki adı ile toplu sözleşme taleplerimiz arasında 'Hastanelere din hizmeti sunulması, Orduda din subayı, Müftülerin resmi nikah kıyması' gibi sosyal içerikli taleplerimiz hep yer almıştır. Bu tür talepleri kamuoyu oluşturması ve bu tür ihtiyaçların dile getirilerek yetkililer tarafından değerlendirilmesi bakımından önemsiyoruz." diye konuştu.

Sendika olarak 2008 yılından beri toplu görüşme masasına taşıdıkların bu taleplerin bugün ilgili bakanlıklarca değerlendirilerek çalışmaların yapılmasını son derece güzel gelişmeler olarak değerlendiren Bayraktutar, günümüzde gerek modern tıbbın gerekse dini yaklaşımların insanın fiziksel yönü kadar fizikötesi yönünü de kabul ettiğini ve birbiriyle etkileşim halinde olan her iki yönünde sağlıklı bir şekilde doyurulması gerektiğini vurguladı. Bayraktutar şu ifadeleri kullandı: "Beden olarak hastalıklarla uğraşan bir insanın manevi yönü de ihmal edilmemelidir. İnsan bir bütündür ve nasıl ki fiziksel yapısının sağlıklı olması için hastanelerde doktorlar tarafından hizmet veriliyorsa bunu bütünleyici bir hizmet olarak isteyen insanlara din psikoloğu tarafından da hizmet sunulmalıdır. Modernleşen ve giderek yalnızlaşan insanın hastalık zamanında bu dertlerle, sorunlarla uğraşması daha da zorlaşmaktadır. Yaşadığımız çağ maalesef kalabalıklar arasında insanı yalnızlaştıran bir yapıyı da beraberinde getirdi. Avrupa ülkelerinde çok daha erken başlayan bu yalnızlaşma maalesef ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde kendini göstermeye başladı. Hastanelere din psikoloğu hizmeti, giderek yalnızlaşan insanımızın özellikle hastane ortamında ihtiyaç duyduğu bir hizmeti sunmayı amaçlaması açısından son derece önemli bir hizmettir ve bizim hastanelerimizde de vakit geçirmeden altyapısı hazırlanarak uygulamaya konulmalıdır."

"hastanelerde
'din
psikoloğu'
hizmeti
verilmeli"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir