Medimagazin logo

Hastane yatırımına 'garanti' dopingi

Kendi kaynaklarıyla okul ve hastane yapıp devlete kiralayacak yatırımcılara "Hazine garantisi" imkanı geliyor...
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - ERDOĞAN SÜZER
Hastane yatırımına 'garanti' dopingi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Devletin süresinden önce devralacağı okul ve hastanelerin dış finansman yükünü Hazine üstlenecek.
 
Eğitim ve sağlık yatırımlarını özel sektör eliyle hızlandırmak amacıyla geliştirilen 'yap-kirala-devret' modeline “Hazine garantisi dopingi geliyor. Bu uygulamayla yatırımların hızlanacağı, ancak Hazine'nin üstleneceği dış borç yükünün ciddi biçimde artacağı ifade ediliyor.

'Yap-kirala-devret'

Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Modeli ile özel sektörün yapacağı okul ve hastanelerin 49 yıla kadar devlet tarafından kiralanmasını öngören yasadaki eksikleri gidermek için yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Meclis’e sunulan 13 maddelik tasarı, daha önce başka bir yasa içerisine bir madde eklenerek düzenlenen yap-kirala-devret modeline yeni boyut getiriyor.
 
Özkaynak şartı %20

Bu tasarıya göre, büyük bir sağlık ya da eğitim kompleksi inşa edip 49 yıla kadar devlete kiralayacak yatırımcıların, yatırım bedelinin en az yüzde 20’si oranında öz kaynağa sahip olmaları gerekecek. Yatırımı yapacak firmalar, eğer okul ya da hastaneyi sözleşmede yer alan sürenin sonuna kadar kiralayacaklarsa, tüm iç ve dış finansmanı kendi imkanlarıyla karşılayacaklar.

Devir sözü verenin borcu devletin olacak

Yeni tasarıya, hastane ve okulların sözleşme süresinin öncesinde de devlete devrini öngören “teşvikliî madde eklendi. Buna göre sözleşmelerinde süre bitiminden önce devredilebileceğine dair hüküm yer alan yatırımların her türlü dış finansmanını Hazine üstlenebilecek. Borç üstlenme, Hazine’nin görüşü, Bakan’ın teklifi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile olacak. Üstlenilen özel sektöre ait borç bu yolla “devlet dış borcuî sayılacak. Borç, her yıl bütçeyle sınırlanan garanti limitlerinin de dışında tutulacak. Borç üstlenme, yap-işlet-devrette 1 milyar; yap-kirala-devrette ise 500 milyon liranın üzerindeki yatırımlara uygulanacak.

hastane
yatırımına
'garanti'
dopingi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir