Medimagazin logo

Hastane kavgaları iletişimle son buldu

Hastanelerin acil servis, yoğun bakım ve servislerinde hasta yakınlarıyla hastane personeli arasında yaşanan kavga son buldu.
Hastane kavgaları iletişimle son buldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, hastanedeki kavgaların bitmesi için araştırma yaptı. Önce kavga nedenlerini belirledi. Hasta yakınları ile hastane personeli arasındaki yaşanan kavganın sebebi bilgisizlik, iletişim eksikliği olduğu tespit edildi. Sonra hastane personeli iletişim konusunda eğitime alındı. Güvenlik personelinden kayıt işlemi yapan personele kadar herkes eğitimlere katıldı. Eğitim sonrasında ise hastane kavgaları neredeyse ‘yok’ denecek kadar azaldı. En çok kavga ise acil servisle yoğun bakım ünitelerinde çıkıyordu. Hasta yakını acil müdahale sırasında odaya girmek istiyordu. Personel ise yasak olduğunu belirterek şahsın girmesini engelliyordu. Karşılıklı atışmaların ardından kavga çıkıyordu. Şimdi ise hastane personeli acil müdahale odasına girilmesinin hasta için tehlikeli olacağını, hastaya müdahalenin önemli olduğunu anlatıyor. Hastaya yapılan ilk müdahalenin, hastanın yaşamını sürdürmesi adına önemini anlatmasıyla hasta yakınları ikna oluyor.


    Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, artan hastane kavgalarının sebebini araştırmakla işe başladıklarını belirtti.


    Çetinkara, ilk olarak kavgaların çoğunlukla yaşandığı acil servis, yoğun bakım ve servislerde inceleme başladıklarını ve burada yaşanan kavgaların genel olarak iletişimsizlikten kaynaklandığını tespit ettiklerini belirtti.       

 
    Hasta yakının yoğun bakıma girmek istemesi ve bunu engelleyen görevli arasında önce tartışma sonra da kavga çıktığını dile getiren Çetinkara, acil serviste, ilk müdahale odasına girilmek istenmesi, kayıt sırasında yaşanan diyalog eksikliğini kavga sebepleri arasında gösterdi.


    Dr. Çetinkara, hasta yakının yoğun bakım ünitesine ve acil müdahale odasına girmekle hastasına zarar vereceğini hesaba katmadıklarını ifade etti.


Çetinkara, şunları kaydetti: “Personelimize, acil müdahalelerin ve hasta için kritik olan servislere neden girilmeyeceği konusunda eğitim verdik. İletişimin tam anlamıyla sağlanması için personele sağlık içerikli bilgiler aktarıldı. Şimdi personelimiz, yoğun bakıma girilmemesinin nedenlerini hasta yakınına anlatıyor. Hasta için ne kadar riskli olduğunu ifade ediyor. Bunların anlatılmasında iletişim kurulması ile ilgili psikologlarca verilen dersler sayesinde, hasta yakını daha sakin ve anlayışla davranmaya başladı. Şuan bu eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Hastanelerde kavgalar neredeyse ‘yok’ denecek kadar azaldı.”


    İl Sağlık Müdürlüğü, Kayseri’de bulunan 5 hastane personelinin yanı sıra ilçelerdeki toplam 10 hastane çalışanlarına eğitim verdi. Temizlik, veri hazırlama, bilgi işlem, sekreter, klinik posta, güvenlik, hasta karşılama ve yönlendirme servisi, idari kadro, yemekhane görevlisi olmak üzere toplam bin 311 personel, hasta hakları ve iletişim konularında eğitim aldı. Eğitimler, alanlarında uzman iletişimciler ve psikologlar tarafından verildi. Psikologlar, hasta yakınlarının takındıkları ve içerisinde bulundukları ruh hallerini personele anlattı. Bu kişilere nasıl davranılacağı ve nasıl yönlendirileceği konusunda eğitim verdi.

hastane
kavgaları
iletişimle
son
buldu
Yorum (6)
dr oa
ben buna gülerim yorum yapmam vadandaşı eğitmenizi ve hukuku işletmenizi öneririm aynı türkler avrupada hastanede kuzu gibi davranıyorlar utanmasanız şiddetin kaynağını bulduk sağlık çalışanları diyeceksiniz
0
Cevapla
neco
bütün bunklar sağlık personelinin eğitimsizliğinden kaynaklanıyormuş demek.. vatandaşımız çok eğitimli yaaa...
0
Cevapla
DR
hasta ve yakınlarını bilgilendırmek yönlendirmek onların sorularına cevap vermek işlemlerini hızlandırmak için hastanelere bu alanda eğitim almış görevlilerin tayin edilmesi gerek.bu sorunların bir kısmını çözer.en önemlisi hekimin hastaya ayırdığı zaman ve özveridir.bu konuda acil düzenleme yapılması gerek.ve para tabiki.para kavramının 2. plana atılması lağzım.bunun içinde gerekli düzenemelerin yapılması gerek.hekimin personelin hasta ve yakınlarına karşı özverili olması gerek.tabı buda özlük haklarının iyileştirilmesiyle alakalı.hasta nasıl memnun ayrılır hastaneden;temiz düzenli donanımlı bir hastane güler yüz detaylı özenli bir muayene ve gerekli işlemler yani kaliteli bir hizmet,hasta ve yakınını yormadan çok uzak tarihlere randevular vermeden az zamanda çok iş.ya personel nasıl memnun ayrılır hastaneden;donanımlı rahat bir hastahane,her hastaya gerektiği kadar ayıracağı zaman,yeteri kadar güvenlik, ayın 15 inde yüzünü güldürecek bir maaş bordrosu.yaniii anlıcanızzz dahaaa çok yolumu var.İNŞALLAH HERŞEY HAYIRLI OLUR.HASTANINDA YÜZÜ GÜLER ÇALIŞANINDA.BİZİM NESİL GÖREMEZ AMA DİĞER KUŞAKLARA ARTIK.
0
Cevapla
OPDR KLİÇKO
8 ADET ADLİ VAKA YATIRDIĞIM, 2 SİNİ ACİL OLARAK OPERE ETTİĞİM VE DE SABAH 04:00 DE EVE GİDEBİLDİĞİM NÖBETİN ARDINDAN SABAH 09:00 DA PLK TE İDİM. ELİNDE FİLM VE TETKİK SONUCU GÖSTERMEK İSTEYEN HASTA VE YAKININA DEDİM Kİ:NORMALDE BENİM BUGÜN İZİNLİ OLMAM LAZIM, KALDI Kİ BUGÜN PLK GÜNÜM DE DEĞİL. AMA YINE DE 30 DK SONRA SİZE YARDIMCI OLABİLİRM... BU ARADA ADLİ RAPOR VE OP NOTU YAZACAĞIM.ÇÜNKÜ ADLİ RAPOR İÇİN SAVCILIK BEKLİYOR. İHMAL EDEMEM... CEVAP: BİZİ BEKLETMEK... BU NE KEYFİYET... BU NASIL DOKTOR... BU 2 AYAKLILARA KATLANAMIYORUM ARTIK...
0
Cevapla
ms
Yani bu yalana kim inanır--kadir mi inanır?dr o a ya katılıyorum
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir