Medimagazin logo

Hastane kafeteryaları 'duman' altında

Dört üniversitenin Dumansız Hava Sahası yasasının Türkiye’de uyumunu araştırdığı çalışmanın raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı. Rapora göre Türkiye’de hastane kafeteryaları, kahvehaneler ve gece kulüplerinde sigara kullanım oranı hâlâ yüksek. Hastane kafeteryalarının yüzde 22’sinde sigara içilirken gece kulüplerinde bu oran yüzde 80’lerin üstüne çıkıyor.
Kaynak: ZAMAN - İLYAS KOÇ
Hastane kafeteryaları 'duman' altında
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de 2008 yılında uygulamaya geçen ‘Dumansız Hava Sahası’ dünyaya örnek oldu. Yasadan sonra sigara tüketiminde yaşanan düşüşü araştırmak ve yasağın uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek için ABD’den John Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağlığı Fakültesi, Türkiye’den Kadir Has, Hacettepe ve 9 Eylül üniversitelerinden bir grup araştırmacı kapsamlı bir araştırma yaptı. Çalışma kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Kayseri, Gaziantep, Samsun, Trabzon ve Van’da 898 halka açık mekân gözlendi. Her şehirde üniversiteler, okullar, hastaneler, devlet daireleri, alışveriş merkezleri, ticari taksiler ve eğlence yerleri araştırmaya dahil edildi. Her mekanda ana giriş merdivenler, tuvaletler, bekleme ve yemek alanları gibi noktalarda gözlemler yapıldı. Sigara içen biri gözlendiğinde o mekan uyumsuz olarak değerlendirildi.

Araştırmanının sonuçları hakkında bilgi veren John Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ana Navas-Acien Türkiye’nin tütün kontrolünde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Yasaya uyumun kahvehaneler, gece kulüpleri ve hastane kafeteryaları dışında iyi olduğunu aktaran Navas-Acien, “Yasaya uyum devlet daireleri, alışveriş merkezleri ve üniversitelerde yüzde 90’ın üzerinde. Hastanelerde ise yüzde 79, kahvehanelerde yüzde 78, gece kulüplerinde ise yüzde 20 oranında.” dedi.

hastane
kafeteryaları
'duman'
altında
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir