Medimagazin logo

Hastane borcu 5 yıl sonra geldi

Raziye Yaşar, 2007 yılında erken doğumla bir bebek dünyaya getirdi. Ancak aile, kendilerine çıkarılan faturayı ödeyemediği için hastanede rehin tutuldu. Olayın gazetelere yansıması üzerine hastane yönetimi aileyi taburcu etti. Yaşar ailesi, 5 yıl sonra adreslerine gelen 2 bin 232 liralık borç kâğıdıyla şok oldu.
Kaynak: AA
Hastane borcu 5 yıl sonra geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı'nın acil servise gelen hastalara imzalatılan senetlerin imha edilmesi talimatı verdiği şu günlerde Konya'dan akıl almaz bir haber geldi. 5 yıl önce sezaryenle doğum yapan ve 10 bin liralık faturayı ödeyemediği için hastanede üç gün rehin kalan Raziye Yaşar'a borç kâğıdı gönderildi. Hastanede yaşadıkları olumsuzluklar sebebiyle bebeklerine 'Çilem' ismini veren Raziye ve Mehmet Yaşar çifti, Hazine avukatından gelen 2 bin 232 liralık tedavi borcu tebliğiyle şoke oldu. Asgari ücretle çalıştığını ve haciz riskiyle karşı karşıya geldiğini söyleyen baba şimdi kara kara ödemeyi nasıl yapacağını düşünüyor.

Kadınhanı ilçesinde bir un fabrikasında işçi olarak çalışan Mehmet Yaşar (39), 2007'nin Ocak ayında eşinin sezaryenle yaptığı doğumdan bir kız çocuğu sahibi oldu. Bebek doğduğunda işsiz olan baba, erken doğum olduğu için 13 gün kuvözde kalan bebek için kesilen 10 bin liralık hesabı ödeyemedi. Hastane yönetimi, rehin tuttukları annenin taburcu edilebilmesi için çaresiz adama, "İstersen taksitlendirme istersen senet vereceksin" şartı koştu. Konu, basına yansıdı. Gazetede çıkan haberler üzerine hastane yönetimi anneyi hiçbir evrak imzalatmadan taburcu etti. Baba Mehmet Yaşar, olayın ardından 5 yıl boyunca evlerine hiçbir borç evrakı ya da tebliğ ulaşmadığını, kendilerinin de 'demek ki ödeme gücümüzün olmadığını anlayıp borcumuzu sildiler' diye düşündükleri için arkasını aramadıklarını belirtti. Ancak önceki gün ellerine, eşi ve kendisi adına ayrı ayrı bin 116'şar lira olmak üzere toplam 2 bin 232 lira 'tedavi borcu' ulaştı. Durum karşısında şoke olduklarını anlatan Yaşar, "Borcumuzu Hazine avukatına vermişler. 10 bin liralık hesabı neden 2 bin 232 liraya düşürmüşler onu da anlamadık. Evrakta, bu parayı 7 gün içinde ödemezsek haciz işlemi başlatılacağı yazıyor. Ben halen asgari ücretle çalışan biriyim. Biri Anadolu Lisesi'nde olmak üzere 2 çocuğum okuyor, biri yeni okula başlayacak. Ayrıca eşim hepatit C hastası, onun giderlerine bile yetişmekte zorlanıyorum. Bu 2 bin 232 lirayı bizim ödeyebilmemiz mümkün değil, yetkililerden bu konuda yardım istiyorum." diye konuştu.

 

hastane
borcu
5
yıl
sonra
geldi
Yorum (1)
Frankie Bellevan
faturayı ya sağlık bakanlığı ya da sgk mıdır nedir her neyse o karşılasın.zaten sıkıntılı olan gariban vatandaşları mağdur etmesinler.faturayı sb veya sgk karşılamıyorsa,örtülü ödenekten karşılasınlar.artık yeni sistem bu."beklenmedik bir anda haciz gelip çatsa".bu konuda olayların bu noktaya geleceğini 2 gün önce ttb başkanı sayın eriş bilaloğlu tv8 de erkan tan'ın programında açıklamış ve bu tip haciz sayılarının artacağına dikkat çekmişti.ttb den daha atak,net tavırlar bekliyoruz.hepimiz için zorlu geçen bu dönemde kendilerini meslektaşları olarak eleştirmek istemiyoruz.bu dönemde kendilerini siyasi davranmakla suçlayanlara koz ve fırsat vermemelerini diliyor ve bunu kendilerinden özellikle bekliyoruz.doğrularına herzaman evet,yanlışlarına herzaman hayır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir