Medimagazin logo

Hasta ve doktor bilgileri satılıyor!

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ilin Valiliği’ne gönderdiği bir yazı, Türkiye genelinde yaşanan bir sağlık skandalını ortaya çıkarttı. VATAN işte o skandalın belgesine ulaştı.
Kaynak: VATAN
Hasta ve doktor bilgileri satılıyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığının valiliklere gönderdiği uyarı yazısında, Cegedim İş Çözümleri Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin, “Eczane Paneli Projesi” adı altında eczanelerden aldıkları hasta bilgileri, ilaç bilgileri, doktor ve hastane bilgilerini, ilaç firmalarına sattıkları uyarısında bulundu. Bakanlık illerdeki eczanelerin bu bilgileri paylaşmamaları konusunda uyarılmasını istedi.

VATAN, Türkiye’de yaşanan bir sağlık skandalının detaylarına ulaştı. Sağlık Bakanlığı 81 ilin Valiliği’ne gönderdiği bir uyarı yazısı ile uluslararası bir firmanın 'Eczane Paneli Projesi' adı altında Türkiye genelindeki eczanelerden aldığı hastaların mahrem bilgilerini ilaç firmalarına sattığı bilgisini verdi. Bakanlık illerdeki eczacıların bu firmanın bilgi talebine karşı duyarlı olmasını belirterek uyarılmasını istedi.

HASTA ve DOKTOR BİLGİLERİNİ SATIYORLAR

Skandal, Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti tarafından Sağlık Bakanlığı'na yapılan bir başvuru sonrasında ortaya çıktı. Bakanlık bunun üzerine illerin valiliklerine bir yazı göndererek, Cegedim İş Çözümleri Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin “Eczane Paneli Projesi” adı altında eczanelerden reçete bilgileri, hasta bilgileri, reçetelenen ürünler (doz,form), satılan ürünler (eşdeğere dönüşen), hasta payı, hekim uzmanlık, hastane bilgileri, hasta tipi (yatan, ayakta), endikasyon verilerini gibi bilgileri topladığını belirtti. Bu konuda eczanelerin uyarılmasını isteyen Sağlık Bakanlığı, bu projenin bakanlık çalışmalarıyla bir ilgisi olmadığının altını çizdi.

Aynı firmanın Eczane Panel Araştırması, Satış Analizi, Eczacıların İlaç Sektörüne Bakış Açıları, gibi çalışmaları olduğu yönünde de bölge eczacılar odasında resmi yazıların bulunduğu kaydedildi. Türk Eczacılar Birliği’nin firmanın faliyetleri ile ilgili uyarıların yapılmasına rağmen kurumun onayı olmayan projeler ile ilgili elde edilen dataların ilaç firmalarına satmaya devam edildiği vurgulandı.
 

hasta
ve
doktor
bilgileri
satılıyor!
Yorum (1)
port
evet skandal olmuş.skandalın tarifi değişti.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir