Medimagazin logo

Hasta mahkumlara ‘denetimli serbestlik’

Adalet Bakanı Bozdağ, hasta mahkumlarla ilgili yasal çalışmanın tamamlandığını açıkladı. Bozdağ, cezaevlerinde ağır ve sürekli hastalığı olan 809 mahkum olduğunu söyledi.
Kaynak: STAR - Nevin Bilgin
Hasta mahkumlara ‘denetimli serbestlik’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hasta mahkumlarla ilgili yasal çalışmamın tamamlandığını açıkladı.

Bakan Bozdağ, TCK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu’nun 79.maddesi ve 5275 sayılı Kanunun 16.maddesine eklenen fıkra ile toplum güvenliği bakımından tehlikelilik unsuruna ağır ve somut tehlike kriteri eklenmek suretiyle ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum bakımından ağır ve somut bir tehlike oluşturmayan mahkumların cezalarının infazının geri bırakılmasının düzenlendiğini söyledi. Bozdağ’ın verdiği bilgilere göre “Cumhuriyet başsavcılıklarınca ağır veya sürekli hastalığı olduğu bildirilen 809, Adli Tıp Kurumu’ndan rapor işlemleri devam eden 212, Adli Tıp Kurumu’nca 984’ü adli ve 299’u terör suçlusu olmak üzere toplam başvurusu reddedilen 1283Düzenleme kapsamında tahliye edilen 256 hükümlü ve tutuklu bulunuyor.”

 

Yeni düzenlemeyle sağlık durumları cezaevi koşullarını kaldıramayacak derecede olan hasta mahkumların cezalarının infazlarını evde geçirmelerine dönük bir düzenleme olacak. “Denetimli serbestlik” uygulamasının kapsamı genişletilecek. Bunun için sağlık raporu yeterli olacak.Ev hapsi kapsamında yapılacak düzenlemede kamu güvenliği kriter olarak belirlenecek.

hasta
mahkumlara
‘denetimli
serbestlik’
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir