Medimagazin logo

Hasta azarlanmaktan, doktor şiddetten şikayetçi

Vatandaş, sağlık personelinin kendisini dinlemediğinden, azarlandığından ve sorularına yeterli cevap alamadığından yakınırken; sağlık personeli ise hasta ve hasta yakınlarının şiddetine maruz kalmaktan şikayetçi.
Kaynak: STAR - ÖZLEM YURTÇU
Hasta azarlanmaktan, doktor şiddetten şikayetçi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hasta ve hasta yakınları ile sağlık çalışanları arasındaki yıllardır bitmeyen bu ‘anlaşmazlıklar’, iletişim dersleriyle aşılacak. İstanbul’da başlayan uygulamanın Türkiye genelinde  yaygınlaşması planlanıyor. İstanbul’da ise ilk olarak Şişli Etfal Hastanesi ‘nde başlatılan uygulama sayesinde, güvenlik görevlisinden başhekimine 2 bin 400  personel, vatandaşla iletişim kurmayı sil baştan öğreniyor.

 

Her gün yapılan derslere  Prof. Dr. Ayla Okay, Prof. Dr. Aydemir Okay, Doç. Dr. Pınar Yayınoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Gülin Terek Ünal giriyor. Derslerde, vücut dilinden doğru iletişim kurmaya dek, ‘iletişim kazalarını’ önleyebilecek tüm konular işleniyor. Ders sıralarında ise yöneticiler, klinik şefleri, doktorlar dahil, güvenlik görevlisi, hasta bakıcı, hemşire, her kesimden “öğrenci” oturuyor.

hasta
azarlanmaktan
doktor
şiddetten
şikayetçi
Yorum (5)
asistan
vatandaşa nasıl bir iletişim dersi vereceksiniz acaba,öyle melek gibi doktorlar şiddete maruz kalmıştır ki bunu sadece iletişimsizlikle açıklayamazsınız
0
Cevapla
Frankie Bellevan
Bu yıl bu dağların karı erimez Eser bad-ı sabah yel bozuk bozuk Türkmen kalkıp yaylasına yürümez Yıkılmış aşiret il bozuk bozuk Kızıl ırmak gibi çağladım aktım El vurdum göğsümün bendini yıktım Gül yüzü cerenin bağına çıktım Girdim bahçasına ki gül bozuk bozuk Elim tutmaz güllerini dermeye Dilim tutmaz aslı halin sormaya Dört cevabın manasını vermeye Sazım düzen tutmaz tel bozuk bozuk Pir sultanım yaratıldım kul diye Zalim paşa elindenmi öl diye Dostum beni ısmarlamış gel diye Gideceğim, gideceğim ama yol bozuk bozuk
0
Cevapla
Tarık Bengüç
Bu eğitimin içeriği şöyle:1.Vücut dili-Ne zaman üzerine atlanıp burnu kırılacak,zamanını kollama eğitimi.2İletişim kazası-Yeni başlayanlar için,kendisine ne zaman bıçak çekileceğini anlama eğitimi.3.Doğru iletişim-Bıkmadan sürekli yol tarifi yapma eğitimi.4.Anlaşmazlık eğitimi-Her söyleneni her kişi için bıkmadan onyedi kere tekrar edip,yine anlamadığında bu durumu normal karşılayabilme eğitimi.
0
Cevapla
Abdulvahap Karaosmanoğlu
Hasta ve hasta yakınlarına gereksiz,doktoru oyalayacak,saçma sapan sorular sormamaları konusunda uyarmak gerek.Karın ağrısı ile cerrahi kliniğinde takip edilen bir hastaya günde 10 kere ''Daha ne kadar aç kalacak'',yine aynı hastaya ''Bir ağrı kesici yapmadınız'',daha yeni yoğun bakıma alınmış hastaya ''ne zaman çıkar'' gibi sorularla bizi bunaltıyorlar.İstiyorlar ki hastanın yanına sandalye atalım,onlarla sohbet edelim.Bence TV'lerde bununla ilgili eğitici programlar yayınlanmalı.Bu konular 'Kımıl zararlısından nasıl korunmalıyız'' dan daha az önemli konular değil.
0
Cevapla
ezik
Tersi olursa haber budur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir