Medimagazin logo

Hani doktor doktordan para almayacaktı!

Kaynak: MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ
Hani doktor doktordan para almayacaktı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir hekim arkadaş, kolonda displazi görülmesi nedeniyle hastanesindeki cerrahlarla konuşuyor. Ameliyatın laparoskopik yapılmasını istiyor. Laparoskopik olarak işlemi sonlandıramayabileceklerini söylüyorlar. Açık ameliyata geçebilirlermiş. O da özel bir hastane bulmuş. Halka bu ameliyat 40 bin liraya yapılıyormuş. Arkadaşım doktor olduğu için 12 bin lira uygun görülmüş. Her şey 5 yıldızlı otel statüsündeymiş. Çarşaflar 2 saatte bir değişiyormuş.

Peki doktor doktordan para almayacaktı. Hatta eşinden, anne babasından çocuklarından para alınmayacaktı. Demek ki serbest piyasada Hipokrat yemini geçerli değilmiş.

Peki bu zirve cerrahımız başka cerrahları yetiştirmekte midir? Kazandıkları paralarda gözümüz yok. Allah hayırlı kazançlar versin.

Boynuz kulağı geçti diye bir deyimimiz var. Tıp eğitiminde, hoca asistan ilişkisinde, usta çırak ilişkisinde yetiştirdiği öğrencinin kendisinden iyi olması için bütün gücünü harcaması gerekmiyor mu, saygıdeğer hocalarımızın.

Özellikle cerrahi branşlarda hocalarımız tıp fakültelerinden, eğitim araştırma hastanelerinden özel hastanelere geçseler bile branşlarında zirve uzmanlar iseler her sene en az iki uzmanı kendi yaptıkları ameliyatları yapacak kapasiteye getirmeleri zorunlu olmalıdır. Bu konuda bakanlık tarafından sahalar belirlenmeli, hocalar belirlenmeli kendilerine gönderilecek uzmanlar belirlenmeli, bir yol haritası çizilmeli, bu hocalarımız, fakülte, eğitim araştırma hastanesi, özel hastane, nerede olurlarsa olsunlar branşlarında kendi yaptıkları ameliyatları yapan uzmanlar yetiştirmelidirler. Bu ülkede çalışabilmeleri için zorunlu tutulmalıdır.

Saygılarımla

Dr.E.E
 

hani
doktor
doktordan
para
almayacaktı!
Yorum (22)
Ersin
Hekim arkadaşı tanıyorum zorla almadılar parasını, ayrıca o ilde fakültede bu ameliyat ücretsiz yapılıyor ödemeyi kendisi kabul etti 12 binlirada hastane masrafı zaten doktorun cebine giren para değil
0
Cevapla
pilates
şu an doktorların haklarını savunan! stk da sözü geçen çapalı doktora çapada muayene olmak için ben hep 250 tl yatırıyordum.o zamanlar özel hastaneler bu kadar da değildi.adını vermem de sakınca yok ama mahçup etmiyeyim şimdi.he bide yine işimiz düşebilir..bi faydasını göremedik ama ona inandık meselede ruhi sıkıntı olunca...o anlamıştır kendini.kısacası mesele bunlar deil.mesele en iyi sistemde bile doktorların içinde kahvehanecinin kahvehaneciden para almadığını bilemiyecek kadar dar görüşlü doktorlar var.ama iyileri de vardır tabi.biz diğerleri gibi genellemiyelim.her mesleğin içinde iyisi de vardır kötüsü de.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Ah sevgili kardeşim hangi zamanda yaşıyoruz. O doktor doktordan para almayacak hikayesi öleli 10 yıl oldu 10 yıldır o ruhuna fatiha ve yasinler okuyoruz. Performans sistemiyle beraber ne etik kaldı ne deontoloji. İnsani değerlerimiz aşındırılıp törpülendi. İnsan bedeni üzerinden para kazanılan bir meta oldu. Artık her şeyimiz paraya tahvil edildi.
0
Cevapla
murathan
Temelinde doğru bir yakınma ama doktor tanıdığı veya yakını olmayan var mı? herhangi bir iş yapılıyor ise bunun masraflarıda var ise bunun ücreti istenmesin mi?
0
Cevapla
Ali akdemir
Arkadaşlar burada 40000 tl ilk ameliyatı hekime 12000 roye düşüren özel hastane eleştirilemez Özel hastane o ameliyatı kaydetmek ve vergisini ödemek zorundadır Bu sitede dr hakan isimli öğr. Üyesi muayenehanesinde indirim isteyen doktorlardan şikayet ediyordu Eleştirilecek mantık bu olmalı
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir