Medimagazin logo

Halı sahada dili boğazına kaçan kişiyi ilk yardım bilgisiyle kurtardı

İstanbul Büyükçekmece'de halı sahada futbol oynadığı sırada dili boğazına kaçan kişi, ilk yardım eğitimi alan havalimanı yer hizmetleri görevlisinin uyguladığı müdahale ile hayata döndü
Kaynak: AA
Halı sahada dili boğazına kaçan kişiyi ilk yardım bilgisiyle kurtardı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hürriyet Mahallesi'nde halı sahada arkadaşlarıyla futbol oynayan kişi, maçın ikinci yarısında aniden yere yığıldı.

Dili boğazına kaçan ve nefessiz kalan kişinin maç yaptığı arkadaşları, ilk yardım eğitimi bilmediği için müdahaleleri yetersiz kaldı.

Bu sırada bağrışmaları duyan havalimanı yer hizmetleri görevlisi, 36 yaşındaki Murat Erkan, sahaya girerek, yerde yatan kişiye ilk müdahaleyi yaptı.

İlk yardım bilen Erkan, bir süre nefessiz kaldığı için morarmaya başlayan kişinin "baş çene pozisyonu" ile nefes almasını sağladı.

Dili boğazına kaçan kişi, ilk müdahalenin ardından halı sahaya çağırılan 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye götürüldü.

Bu anlar, tesisin güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

"İlk yardım çok önemli"

Yaptığı ilk yardım sayesinde dili boğazına kaçan kişinin hayata tutunmasını sağlayan Murat Erkan, yaptığı açıklamada, kendisinin de maç yapmak için halı sahaya geldiğini söyledi.

Erkan, tam halı sahadan ayrılmak üzere olduğu sırada bağrışmaları duyup yardıma koştuğunu belirterek, ilk yardımda bulunduğu kişinin 40 yaşlarında olduğunu anlattı.

Nefes alamadığı için kişinin morarmaya başladığını ifade eden Erkan, ilk başta epilepsi krizi geçirdiğini sandığını kaydetti.

Yakınlarına sorduğunda kişinin herhangi bir sorunu olmadığını öğrendiğini dile getiren Erkan, "Sahanın içine koştuğumda ağabey bir hayli bir çırpınıyordu. Dil kökünün boğazının içine kaçtığını gördüm. Ben de baş ve çene pozisyonu vererek rahat nefes almasını sağladım." dedi.

Erkan, vatandaşlara ilk yardım eğitimi almaları çağrısında bulunarak, "İlk yardım çok önemli. Şirketimizin aracılığıyla ben bu eğitimi aldım. Vatandaşlarımız da bu eğitimi almalı." diye konuştu.

buyukcekmecei hali saha
ilkyardim
ilkyardim egitimi
Yorum (1)
bozeren
sebep sonuç ilişkisi öğretilmeyen toplumlarda böylesi başlıklar normaldir sn editör. bilinç kapanmasının sonuçlarından birini sebep diye zannedebilir insan.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir