Medimagazin logo

Hacettepe, hastane borcunu kapatmak için arazi satıyor

Hacettepe Üniversitesi, Ankara’nın en gözde yerlerinden olan Beytepe’deki 350 dönüm arazisini satışa çıkardı. İlk iki ihalede teklif gelmeyince, üçüncü kez ihale edilen arazinin bedeli 900 milyondan 800 milyona düştü. Öğrenciler, “Üniversite arazi mi satar, burası Ali İsmail Korkmaz Ormanı olsun” derken imarsız arazinin imar geçmesi durumunda değerinin 2 ila 3 milyar lira olacağı iddia edildi. Hastane borçları için satıldığı söylenen arsa parasıyla borç kapatılamayacağı da vurgulandı. Rektör Murat Tuncer, "Dünya üniversitesi olarak kalabilmemiz için 600 milyon liraya ihtiyacımız var. Bunu bize versinler, arsayı satmayalım. Kaldı ki arsayı imarsız olarak değil, imarlı olarak satacağız. Bunu da ihale günü açıklayacağız" dedi.
Kaynak: HÜRRİYET - AYSEL ALP
Hacettepe, hastane borcunu kapatmak için arazi satıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer, 12 Eylül darbesinin ardından Genelkurmay’a tahsis edilen araziyi büyük uğraşlardan sonra yeniden üniversite bünyesine aldırmayı başardı. Ancak Tuncer’in önerisiyle Üniversite yönetimi, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nin biriken 250 milyon liralık borcunu ödemek ve yeni yatırımlarını finanse etmek gerekçesiyle, Başkentin en kıymetli bölgesinde yer alan yaklaşık 350 dönümlük araziyi satma kararı aldı.

Rektör Tuncer, öğrenciler ve üniversite hocalarıyla Eylül ayında bir toplantı yaparak, Üniversite Yönetimi olarak Beytepe’deki araziyi satma kararı aldıklarını açıkladı. Sert tartışmaların yaşandığı bu toplantıda, hem akademisyenler hem de öğrenciler arazinin satışına itiraz ettiler.

“DÖRT YÖNTEM VAR, BİZ DOĞRUDAN SATIŞI SEÇTİK”

Öğrenci Kolektiflerinin kayıt altına aldığı toplantıda Rektör Tuncer, öncelikle arazinin imar geçmesi durumunda değerinin 1 ila 1.5 milyar lira olacağını söyledi. Arazinin 4 yöntemle değerlendirilebileceğini belirterek bunları şöyle açıkladı:

 “Birinci yöntem, yeterlilik alan firmayla gelir paylaşımı anlaşması; bununla alışveriş merkezi, iş merkezi gibi çağdaş donatılarla uzun vadeli gelir elde etmek mümkün. İkincisi TOKİ ile hasılat paylaşımı modeline girmek. Gazi Üniversitesi Çukurambar’daki arazisini bu şekilde değerlendirdi; TOKİ onlara 60 milyon verdi; kendisi 800 milyona sattı.

Üçüncüsü kamu özel ortaklığı. Ancak bu durumda Başbakanlık onayı gerekiyor ki, bu yöntem bizim açımızdan biraz sıkıntılı. Dördüncüsü de doğrudan satış. Net olarak satıp paranız size kalıyor. Yönetim kurulu ile tartıştık bunun daha uygun olacağı karar verdiler.”

ALİ İSMAİL ORMANI OLSUN!
Rektör Tuncer’in bu açıklamasından sonra söz alan akademisyenler ve öğrenciler, yönetime sert eleştiriler yönelttiler. Eğitim ve bilim kurumu olan üniversitenin rant yaratmak, gelir elde etme peşinde koşmak, yeşil alanları ranta talana açmak yerine; bilim üretmesi gerektiğini söylediler. Bir öğrenci Gezi Parkı olaylarında polis tarafından öldürülen üniversite öğrencisi  Ali İsmail Korkmaz’ın adının verileceği bir ormana dönüştürme teklifinde bulunarak, “Üç beş ağaç için öldü Ali İsmail, bari burada üniversitenin ormanında yaşasın” dedi.

TÜRK TELEKOM FAKÜLTESİ YAPIN

Bir başka öğrenci ise devletin, Hazinenin görevinin üniversiteyi, bilimi, hastaneyi desteklemek olduğunu belirterek, “Biz bu gerçeği bir kenara bırakmış, para peşinde koşuyoruz.  Ben daha çok para getirecek formüller biliyorum; Edebiyat Fakültemize reklam alalım; Türk Telekom Edebiyat Fakültesi olsun. Yemekhanemize de reklam alalım, adını Ülker Yemekhanesi olarak değiştirelim. Üniversite her sıkıştığında arazisini mi satacak? Bu nereye kadar böyle gidecek” diye konuştu.
Rektör Tuncer, bu eleştiriler üzerine, hastane borçlarından, yarım kalan bina inşaatlarından söz etti. Gelir yaratmak zorunda olduklarını anlattı. Öğrenciler, böyle bir kararın sadece yönetim tarafından alınamayacağını; üniversitenin tüm bileşenlerinin katılacağı geniş bir toplantı yapılarak, arazi konusundaki tasarrufun burada alınması gerektiğine dikkat çektiler.

“İMAR GEÇSE DEĞERİ 3 MİLYAR!”
Arsanın imarsızken satılması yerine imar geçtikten sonra satılması halinde değerinin 2 ila 3 milyar liraya çıkacağı da iddia ediliyor.

“EĞİTİM İÇİN KAMULAŞTIRILDI, SATILAMAZ, PARASIYLA BORÇ ÖDENEMEZ"

Maliye Bakanlığı Milli Emlak yetkilileri, Hacettepe’nin Beytepe Bulamaçlı Mevkii’ndeki arazinin 1970’li yıllarda, şahıslardan eğitim amacıyla alınarak, kamulaştırıldığına dikkat çekerek;  “Üniversite bu araziyi satamaz. Çünkü bu arazi, onların kendi gelirleriyle elde ettikleri bir arazi değil. Eğitim amacıyla onlara tahsis edilmiş bir arazi” yorumunda bulundular. Ayrıca yetkililer, bu arsanın satışından elde edilecek paranın döner sermaye bütçesine aktarılamayacağına dolayısıyla da hastane borçlarını kapatmak için kullanılamayacağına dikkat çektiler.

İLK İHALE ARALIK’TA

Ancak arazinin satışına ilişkin kararlılığını sürdüren Üniversite Yönetimi, ilk ihaleye 12 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete ilanıyla çıktı. İhale günü olarak 24 Aralık 2013 tarihi belirlenirken, 6 kalem arsa için toplam muhammen bedel  889 bin lira olarak ilan edildiyse de teklif veren çıkmadı.
17 Ocak’ta Resmi Gazete’de ikinci ihale ilanına çıkıldı. Bu kez toplam muhammen bedel 801 bin liraya indirildiyse de 30 Ocak’ta yapılan ihalede yine teklif olmadı. 28 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan üçüncü ihale duyurusunda ise ihale günü 8 Nisan olarak ilan edildi. Muhammen bedel ise değişmedi.

"DÜNYA ÜNİVERSİTESİ KALABİLMEK İÇİN 600 MİLYONA İHTİYACIMIZ VAR"

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Tuncer, görevi devraldığında eski yönetimin hesapsız harcamaları nedeniyle 270 milyon lira borç devraldıklarını, şu anda da 238 milyon lira borçları bulunduğunu söyledi. Hem bu borcun kapatılması hem de eğitim, nükleer mühendislik, hukuk, inşaat, çevre mühendisliği fakülteleri ile  nüfus etütleri merkezi yatırımı için 600 milyon lira finansman ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Tuncer, "Dünya üniversitesi olarak kalabilmemiz, daha çok bilimsel araştırma yapabilmemiz için tabii ki paraya ihtiyacımız var. Bunun için de bu arsayı satmak zorundayız. İmarsız olarak ihaleye çıktık ama ihale günü satışı imarlı fiyattan yapacağız. 850 ila 1 milyar lira iyi bir fiyat olur. Rekabet oluşursa 1.5 milyar liraya kadar çıkar. Bu araziyi satamayacağımız söyleniyor. Peki Hacettepe'nin 3.5 milyon metrekarelik arsası nasıl oluyor da Bilkent üniversitesi tarafından kullanılıyor, hem de üzerinde Emlak Konut'un konutları, oteller, alışveriş merkezleri bulunuyor? Üniversitenin ayağa kaldırılması için bunların değerlendirilmesi gerekiyor. Kolektif öğrenci arkadaşlar, orman yapalım, deyince ben de Polatlı'daki 1 milyon metrekarelik yerimizi gösterdim, buyurun ağaç dikin, dedim. Kimse gelmedi" dedi.

hacettepe
hastane
borcunu
kapatmak
için
arazi
satıyor
Yorum (6)
keri uslu
arazi kupon üstadım.memleketde kupon araszilerden ilk kimin haberi olması gerekiyor tabiki ??? onu herkes biliyor satın imarsız ucuza satın
0
Cevapla
mr
Hacettepe ve benzeri kurumlar batmaya mahkum. Poliklinikte hasta bakıyorum devlet 52 tl ödüyor hasta başı ancak bizim baktığımız hastalar en son çare hacettepeye gelen hastalar ayaktan yapılan tahliller 500 tl yi buluyor sonuç olarak her bakılan hastadan üniversite borca giriyor. Bunu düzeltmek ise kimsenin işine gelmiyor.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
değerli hocalarım:hacettepe gibi marka bir üniversite bu duruma düşmüş ve düşürülmüşse lütfen ilan verin,elimizden geleni yapalım. çok değerli hacettepe üniversitesi mezunlarının da bu konuda çok duyarlı olacağına hiç kuşkum yok. herkes hatırlayacaktır:akp iktidara ilk geldiğinde,ekonomik kriz yaşandığından değerli halkımız her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu sayın başbakana iletmişti. buradaki durum da aynısı. bence de satış kararı son derece yanlış. rahmetli "ali ismail korkmaz" kardeşimizin hatırasını yaşatalım. ne fedakarlık gerekiyorsa hepimiz hazırız. lütfen çabucak pes etmeyin. bunu hacettepe üniversitesine asla yakıştıramam. bu durum hacettepe üniversitesinin mazisine hakaret olur. böylesi bir durum sizlere yakışmaz. gerekirse herkes elini taşın altına koyar.
0
Cevapla
Mücahit Altuntaş
Medimagazin yıl 12 ocak 2007 "Hacettepe Tıp Fakültesi Hastaneleri Genel Direktörü Prof. Dr. Uğur Erdener: Toplam 55 milyon YTL alacağımız var. SSK'dan 12 milyon, Emekli Sandığı'ndan 12.5 milyon YTL alacaklıyız. Alacak olunca borç da oluyor." http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa//tr-devlet-odemiyor-kriz-buyuyor-1-666-7638.html Üniversiteler neden zarar ediyor ? Sahi çoğu ünversite niye zarar ediyor ? Kimin başarı hanesine yazacağız ?Neden böyle oluyor ? Neden harcamalr katlanıyor ? Sağlık fetişizmi ? Bütünsel yaklaşım yerine organ hekimliği ? Sevk sisteminin unutulması ? Hata hekim ve hekim hekim iletişi mi? İşletme haline gelen ucu açık sağlık sektörü ? Hasta hekim ilişkisinin 15-20dk oturamaması. Aile hekimleri yada pratisyen hekimliğin ihmali ? Bilimsel yaklaşım ve Nitelik sorunu ? Liyakat? Özerklik ? Hepsi bizim ve ortada duruyorlar.Üniversite zarar ediyor.Sağlık harcamaları katlanıyor. Çözüm satış.
0
Cevapla
nedim uz
sayın başbakana verin o satar bu ,işlerden çok iyide anlar.(kupon arsa satışınıdan mutlaka başbakanın haberi olmak zorundadır),ama vakfa bağış yaparsanız iyi olur.iş hızlanır...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir