Medimagazin logo

Güneydoğu'nun tek onkoloğu gidiyor, 471 kanserli çocuk ölümle burun buruna

Güneydoğu’nun tek onkoloji uzmanının Diyarbakır'dan ayrılacak olması hasta yakınlarını endişeye sevk etti. Doçentlik unvanı alan doktorun yeri doldurulmazsa maddi durumu iyi olmayan kanser hastaları ölüme terke edilecek.
Güneydoğu'nun tek onkoloğu gidiyor, 471 kanserli çocuk ölümle burun buruna
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de yaşanan yandal uzman sıkıntısına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın öncelik vererek Diyarbakır’a gönderdiği pediatrik onkolog, yaptığı akademik araştırmalar sonucunda doçentlik unvanı aldı. Diyarbakır ve 8 ildeki kanser hastası çocukları tedavi eden Pediatrik Onkolog Serhan Küpeli’nin Diyarbakır’dan ayrılması halinde kanser tedavisi gören 471 çocuğun durumun tehlikeye gireceği belirtiliyor. Akademik eğitimi sebebiyle Diyarbakır’dan ayrılacak olan Küpeli, “Hastanede yaptığım akademik çalışmaları dosya olarak sundum daha sonra da sözlü sınava girip kabul gördüm. Doçentlik unvanı aldım. Ben ayrıldıktan sonra tedavi gören ve tanı konulan toplam 471 çocuğun tedavisi için yeni onkolog gelmesi lazım.” dedi.


    Çalıştığı süre zarfında başhekimlik ve il sağlık müdürlüğünün onkoloji servisinin açılması için yardım ettiğini anlatan Küpeli, kanser hastalığıyla mücadele ve tedavinin yapılması için onkoloji dışındaki birçok bölümün de müdahil olmasını gerektiğine işaret etti.

    BÖLGEYE ONKOLOJİ ENSTİTÜSÜ GEREKİYOR
    Diyarbakır’ın bölgeye öncülük edecek bir şehir olduğuna dikkat çeken Küpeli, kanserle mücadele için Onkoloji Enstitüsü kurulması gerektiğine dikkat çekti. Enstitünün 10 milyonluk bir nüfusa hitap edeceğini kaydeden Küpeli, erken tanının kanser tedavisinde çok önemli olduğunu vurguladı. Hastaların erken teşhitle kanserden daha hızlı kurtulabildiği bilgisini veren Küpeli, “Çocuklardaki kanser hastalığının tedavi edilebilmesi için bir hastanede ekiplerin her zaman hazır olması gerekiyor. Çalıştığım süre zarfında hastanedeki eksikliklerimizi diğer hastanelerden karşılamaya çalıştık ama bu doğru değil. Çünkü bütün ekibin tek çatı altında olması gerekiyor. Tedaviler sürerken gözden bir şey kaçmaması gerekir.” diyor. Çocuk hastanesinden ayrılacağını ifade eden Küpeli, hasta çocukların ailelerinin kendisine 'tedavimiz ne olacak?' sorusunu yönelttiğini dile getirdi.


    Tanısı konulan toplam 471 kanser hastası bulunduğunu aktaran Küpeli, şunları söyledi: “Aileler gideceğimi duyduklarından beri 'Bize kim bakacak?' diye soruyorlar. Bu herkesi düşünmeye sevk etmesi gereken bir soru. Özellikle planlayıcıları, idarecileri, siyasetçileri düşünmeye sevk etmesi gereken bir soru. 80 yıldır Diyarbakır’da bir çocuk onkoloğu bulunmuyordu. Maddi durumu iyi olmayan çocukların evlerinde ölüme terk edildiklerini gördüm. Maddi durumu olan vatandaşlar ise batı şehirlerine gidiyor. Ben gittikten sonra eğer bu hastaları takip ve tedavi edecek bir Onkoloji Uzmanı gelmezse yine aynı şey olacaktır.”

güneydoğu'nun
tek
onkoloğu
gidiyor
471
kanserli
çocuk
ölümle
burun
buruna
Yorum (11)
gölgelice
Bu nasıl dramatik başlık! Kansere onkoloklar, hipertiroidiye endokrin uzmanları, peptik ülsere ülsere gastroenterologlar, anemiye hematologlar bakacak şekline çevirmeyin şu işi. Geride kalan binlerce pratisyen-uzman doktorun yaptığı işe saygısızlık olur.
0
Cevapla
kemal alur
sn küpeli madem ki durum bu denli vahim o zaman sen niye oradan gitmek istiyorsun. K.A
0
Cevapla
Dr. jane Doe
Bir başka haber için yazdığım yorumun burada gerçek hale geldiğini görüyorum. Devlet mecburiye, eğitime vs. atadığı doktora düzgün para ödeyip orada tutmuyor.Bu adama para ödeyin sayın bakanlık, güneydoğu gibi , kendi ahalisinin bile kurtulmaya çalıştığı, çakallarla dolu, suyu mikroplu, insanı dertli, tehlikeli bir yere doktor atıyorsun ama 1700 TL maaş veriyorsun . Olmaz. kalmaz kimse.
0
Cevapla
Dr. Mehmet Eken
Evet kemal alur efendi, dogru soruyu sormus, sayin kupeli ömrünü Diyarbakirda geçirsin! Hiçbir yere ayrilmasin, çünkü memleketimizde baska doktor yok.
0
Cevapla
Osman D
Sadece onkoloji değil, başta yeni doğan olmak üzere dahiliye ve pediatrinin birçok yan dalında büyük sayısal eksiklikler var. Bu yandal ihtisaslarında bir dönem aksamalar oldu. Bir de yan dal uzmanlarına diğer uzmanlara göre fazla bir ek özlük hakkı tanınmadı. Dahası yan dal yapanlar 2 yıl daha mecburi hizmetle yükümlendirildiler. Durum kuşkusuz aciliyet arz ediyor. Bir yandan yan dal uzmanlık öğrencisi artırılmalı, bir yandan yan dal yükümlülüğü bir miktar azaltılmalı (örn: temel dalında mecburisini tamamlayana en fazla 1 yıl ek mecburi hizmet gibi), diğer yandan da yan dalı olan uzmanların özlük hakları biraz daha geliştirilerek konu cazip hale getirilmelidir. Değilse bırakınız doğuyu, batıdaki bir çok ildeki resmi hastanelerde de ciddi yan dal uzmanı sıkıntısı var. Saygılarımla.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir