Medimagazin logo

Günde 3 bin yeni vaka: Obezitenin İngiltere'ye maliyeti 100 milyar sterlin

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) her gün obeziteyle ilgili 3 bin başvuru alıyor. Bu sayı, altı yıl öncesindeki rakamlardan iki kat daha fazla. Son araştırmalara göre obezite ülkeye yılda 100 milyar sterline mal oluyor
Kaynak: ntv.com.tr
Günde 3 bin yeni vaka: Obezitenin İngiltere'ye maliyeti 100 milyar sterlin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere’de yayınlanan son NHS verilerine göre, 2022 ve 2023 yıllarında günde 3 bine ulaşan başvuru sayılarıyla obezitenin etken olduğu 1.2 milyon vaka kaydedildi. Bu sayılar 2016 ve 2017 yıllarında 617 bin olarak kaydedildi.

Kaydedilen 1.2 milyon vakanın 9 bin tanesinde obezite ana neden olarak belirlendi. Bu vakalarda yüz binlerce insan obezite nedeniyle hastanede yatılı tedavi görmek zorunda kaldı.

Son iki yılda 16 yaşının altında 8 bin 300 çocuk obezite yüzünden hastaneye başvururken 2016-2017 yıllarında bu sayı 4 bin 62 olarak kaydedildi.

Daha yoksul bölgelerde yaşayanların obeziteyle ilgili sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırılma ihtimali zengin bölgelerdekilere göre iki kat daha fazla.

Yoksullarda obezite daha çok görülüyor

İngiltere'nin en yoksul 10 bölgesinde, 100 bin kişide 3 bin 400 kişi obezite nedeniyle hastaneye başvurdu. Bu sayı, en zengin 10 bölgesindeki obezite vakaları sayısı olan bin 430'dan 2 kat daha fazla.

Bu yeni veriler, İngiltere'deki obezite krizinin artık ülkeye yılda yaklaşık 100 milyar sterline mal olduğunun ortaya çıkmasının ardından geldi.

İngiliz hükümeti abur cubur belasıyla da sigara bağımlılığı gibi mücadele etme çağrılarında bulunuyor.

Şimdiye kadar obezite sorununun İngiltere'ye 60 milyar sterline mal olduğu düşünülüyordu.

Bu rakam, obez olmanın zincirleme etkilerinin yanı sıra hastalık ve erken ölümler nedeniyle işten izin alınmasından kaynaklanan kazanç kaybı gibi ikincil maliyetleri de içeriyor.

 

obezite
ingiltere
nhs
Yorum (1)
nevzat kulukçu
insanoğlu her yerde aynı. adam sağlıksız beslenmekten hastaneler düşmüş kraliyeti savunuyor.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir