Medimagazin logo

Grip geldi sınıflar boş kaldı... Virüs güçlenerek döndü

Pandemi döneminin ardından çocukları bu yıl beklenenden erken ve güçlenerek gelen grip vurdu. 3 yılın sonunda griple tanışan çocuklarda yüksek ateş, 20 güne kadar sürebiliyor. Öğretmenler de ‘Her gün birkaçı ateşleniyor’ diyerek sınıfların boş kaldığına dikkat çekiyor
Kaynak: Hürriyet - Zülal Atagün - Beyazıt Şenbük
Grip geldi sınıflar boş kaldı... Virüs güçlenerek döndü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Havaların soğumasıyla birlikte artan öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı gibi şikâyetler çocukları yatağa düşürüyor. Öğretmenler, öğrencilerin üst solunum yolu enfeksiyonlarından mustarip olduğunu ifade ediyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ise “Salgın yok ama enfeksiyon sayıları çok arttı” diyerek uyarıyor:

Hürriyet'ten Zülal Atagün ile Beyazıt Şenbük'ün haberine göre, “3 yıldır karşılaşmadığımız bu virüsler özellikle çocukları hastalığa hazır hale getirdi. COVID-19’dan bu yana bunları görmedik çünkü COVID çok baskın bir virüstü. İkincisi de evde kalma, maske takma gibi izolasyon durumları geçişe çok izin vermedi. Hem yetişkinler hem çocuklar için bu virüslere bağışıklık 6 ay-1 yıl sürer. 3 yılı biz bu virüslerle karşılaşmadan geçirdiğimiz için özellikle çocuklar hastalıklara daha açık hale geldi.

Prof. Dr. Ateş Kara

Aralık yerine kasımda başladı

Çocukların okulda ya da dışarıda bir araya gelmesi ve yakın temas halinde olması grip de dahil solunum yolu enfeksiyonlarının hemen görülmesine yol açtı. İnfluenza normalde aralık ayında başlar. Bu yıl hem kasım ayında hem de çok hızlı başladı. 

Normal şartlarda örneğin çevrenizdeki 100 kişiden birinde görülür. Ardından ikiye üçe çıkar. Sonra yavaş yavaş yayılır. Bu yıl bir anda 100 kişinin 8’inde görülerek başladı. Bağışıklık geliştirememiş çocuklar virüsten daha fazla etkileniyor. Çocuklarda 10-14 gün hatta 20 güne kadar uzayan ateş görülebiliyor.

 ABD’de bilim insanları bu durumu üçlü salgın diye tanımlıyor. İnfluenza, RSV ve koronavirüsten oluşuyor bu üçlü. Bizde de COVID-10 kıpırdanmaya başladı ancak diğerleri daha önce başladı.”

Haberin devamı için tıklayınız.

grip
prof dr ates kara
salgin
ogretmen
sinif
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir