Medimagazin logo

Gözler tamamlayıcı sağlık sigortasında

Sağlık sigortalarında 2011’in ilk yarısında teknik kâr sorunu yeniden ivme kazandı ve sektör 45.9 milyon lira zarar etti. En önemli beklenti mevzuat çalışmaları süren tamamlayıcı sağlık sigortasının devreye girmesi.
Kaynak: STAR
Gözler tamamlayıcı sağlık sigortasında
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SİGORTA sektörü, prim üretimi içinde önemli branşlarından biri olan sağlık sigortalarındaki zararı gidermeye çalışıyor. 2006’da bu branşta 16.7 milyon lira teknik zarar eden sektör, 2009’da rekor seviyede, 116.9 milyon lira teknik zarar yazdı. Sektör sağlıkta 2010’da teknik zararı 17.5 milyon liraya indirirken, 2011’in ilk yarısında yeniden artış eğilimine girdi ve 6 aylık teknik zarar 45.9 milyon lira oldu. Bu branşta sektörün en önemli beklentisi halen mevzuat çalışmaları süren tamamlayıcı sağlık sigortasının devreye girmesi. Bunun devreye girmesinin bu branşa büyük bir hareketlilik getireceği sektör yöneticilerinin ortak görüşü. Hazine Müsteşarlığı, ferdi ve grup poliçeleri kapsamında özel sağlık sigortalarından faydalanmakta olan vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamına girmeyen veya belirli bir tutara kadar karşılanılan sağlık hizmetlerini tamamlayıcı sağlık sigortalarıyla tedarik edebilmesi yönünde çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Hazine yetkilileri, sağlık hizmetleri ve yatırımlarından kaynaklanan kamu yükünün azaltılabileceği ve sağlık hizmetlerinin daha etkin sunulabileceğine işaret etti.

Kamunun yükü azalacak

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su da “Poliçelerle devletin üzerindeki mali yük paylaşılacak, fiyat sebebiyle sağlık hizmetlerinin kalitesi üzerindeki baskı azalacak, sağlık hizmeti alan kişilerin hekim ve hastane seçimindeki hakları genişleyecek ve özel hastanelerin kullanımının artmasıyla kamu hastanelerinin de yükü azalacaktır” dedi. Allianz Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ömür Şengün İse tamamlayıcı sağlık ürününün aynı zamanda kişilerin ihtiyaç duydukları her yerden sağlık hizmeti alabilmelerini sağlayacağını belirtti.

SAĞLIK SİGORTASINDA POTANSİYEL BÜYÜK

Sağlık sigortalılarının toplam nüfus içindeki payına bakıldığında, sağlık sigortacılığı açısından Türkiye’nin önemli bir potansiyelinin bulunduğunu belirten Hazine Müsteşarlığı açıklamasında,  “Yıllık poliçelerle sigortalıların sağlık harcamalarını finanse eden bir yapının yerine, kamu hizmetlerin kapsamını dikkate alan ve uzun süreli poliçelerin sunulduğu bir yapıya geçmek önem arz etmektedir” denildi.
 

gözler
tamamlayıcı
sağlık
sigortasında
Yorum (4)
ep
Yıllardan beri sgk sigorta kapsamini daraltiyor ek muayene ücretleri belirliyor sonra özel sigorta şirketleri çıkıp tamamlayıcı sigorta yapmak istiyolar. Bak sen şu tesadüfe!!! Ya devlet benden her ay 1200 tl'yi maaşımdan beni sigortalamak için kesiyor ve beni nasıl sigortalayacağına bana sormadan karar veriyor ve fazlasini istersen para ver tamamlayıcı sigorta yaptır diyor. Yeter! kimse sigortalamasın beni emekli de etmesin hastalarnırsam o benim sorunum!!! Tüm ülke salak yerine konuluyor artık yeter.
0
Cevapla
gdf
Prim ödeyen sağlık grubunun tamamı özelleşmelidir. Bu sayede devletde tasarruf eder halkda istediği yerden hizmeti alır.
0
Cevapla
asistan
önce tamamlayıcı zamanla tamamen özel sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalınacak,perşembenin gelişi çarşambadan bellidir,hatta bizler salıdan milleti uyardık millet uyanmadı,tam günü beleşe doktor olarak algıladılar,bakın daha neler neler gelecek,yeşil kartları kaldırmak/daraltmakla başladılar bile...
0
Cevapla
DR. M.Ç
Özel Hastanelerin sağlık hizmetleri oranında %30-35 lerde ancak kamu yükünün %90-95 lerde olduğu bir sistem mantıklı değil. Kamu buna uzun süreli dayanamaz. Nitekim son zamanlardaki açıklar yolun sonuna gelindiğini gösteriyor. Dolayısıyla bu sistemde hem hastalar hem de çalışanlar zor durumda kalmaktadır. Sisteme ek bir kaynak girişinin olması gerekiyor. Bu nedenle Özel sigortalar da en az özel hastane kadar olmalı. Ayrıca devlet sağlık için kesmiş olduğu primleri ayırmalı, herkes sağlık için ne kadar prim verdiğini net görmeli. Ve sağlık sigortası primlerinde eşit hizmet alanlar eşit prim vermeliler. Prim ödeyemeyecek olanları devlet bir şekilde tamamlamalı. Saygılarımla...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir