Medimagazin logo

'Gen tedavisi' SMA hastaları için umut olacak

ABD'de 6 aydan küçük SMA hastası bebeklerde uygulanan "gen tedavisi", yeni yılda Türkiye'de de uygulanmaya başlayacak.
'Gen tedavisi' SMA hastaları için umut olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'de 6 aydan küçük Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası bebeklerde uygulanan ve olumlu sonuçlar veren "gen tedavisi" yeni yılda Türkiye'de de uygulanacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulandığı merkezde olumlu sonuçlar veren gen tedavisi, 2018'de Türkiye'de 6 aydan küçük SMA'lı bebeklere uygulanabilecek. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, SMA hastaları için yeni tedavi yöntemlerinin uygulanmaya başladığını, gen tedavisinin de bu seçenekler arasında yer aldığını söyledi.

Gen tedavisinin ABD'de 10 hastada uygulandığını ve oldukça olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Topaloğlu, tedavinin Türkiye'de de uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

Prof. Dr. Topaloğlu, gen tedavisinin Hacettepe Üniversitesinde uygulanması için girişimde bulunduklarını ifade ederek, "Yeni yılda Avrupa'da Londra ve Paris gibi belli merkezlerde yapılacak. Hacettepe Üniversitesinde de uygulanması için başvurumuzu yaptık." dedi.

"SMA Tip 1 ve 6 aydan küçük bebeklerde uygulanacak"

Bu tedavinin özellikle 6 aydan küçük bebeklerde uygulandığını anlatan Topaloğlu, şunları söyledi:

"Hastayı servise yatırıyoruz. Serum şeklinde damardan bir ilaç veriliyor, hasta ertesi gün taburcu oluyor. Bu ay lisansımız çıkacak. Uygulanan bazı vakaların videolarını gördüm ve son derece başarılı. Bunların belli prensipler çerçevesinde aynı anda uluslararası yapılması lazım. 

Nöroloji uzmanları arasında ortak bir iletişim sistemi olduğunu dile getiren Topaloğlu, şunları kaydetti:

"Kime uygulanacağına ben karar vermiyorum, hep birlikte karar veriyoruz. O anda kim 3 aylık, kim 4 aylıksa belki de tedavi edeceğimiz bebek Aralık'ta doğacak. O anda en sıcak tedaviye uygun, solunum cihazında olmayan, gen durumu iyi, akciğer enfeksiyonu geçirmemiş kim varsa o anda belli oluyor. Belli bir liste oluşturmuyoruz, çünkü çok küçük vakalar. Tüm Avrupa'da 30 hasta deniliyor."

 

 

 

sma
spinal muskuler atrofi
gen tedavisi
prof. dr. haluk topaloglu
Yorum (1)
Misafir Vatandaş
Bu haberde adı geçen doktor sadece kendi reklamını yapıyor. SMA alanında gen tedavisi çalışmaları var, ama bu doktorun ya da hacettepe'nin bu konuya henüz katılmadığını herkes biliyor. Doktor adeta bu konuda "otorite benim, bana gelin" mesajı veriyor. Kendisinin tek derdinin muayenehanesine hasta çekerek para kazanmak olduğunu bilmeyen yok...
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir