Medimagazin logo

Gece mesaisinde kanser riski

Düzenli gece vardiyasında çalışan kadınların kansere yakalanma riskinin gündüz vardiyasında çalışan kadınlara oranla yüzde 19 daha yüksek olduğu açıklandı.
Kaynak: Hürriyet
Gece mesaisinde kanser riski
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yapılan araştırmaya göre gece çalışan kadınlar arasında cilt kanseri riski yüzde 41, meme kanseri riski yüzde 32, mide-bağırsak kanseri riski ise yüzde 18 daha yüksek. Araştırma ekibinin başkanı olan Batı Çin Tıp Merkezi’nden onkoloji doktoru Xuelei Ma, “Çalışmamız gece vardiyasının kadınlar için yaygın kanser türlerinde bir risk faktörü olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Xuelei ayrıca bir detaya dikkat çekerek, “Gece çalışması ile meme kanseri arasındaki riskin sadece Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kadınlarda görülmesi bizi şaşırttı. Muhtemelen bu bölgelerdeki kadınlar, meme kanseri gibi hormonlarla pozitif ilişkili daha yüksek cinsiyet hormonlarına sahip” yorumu yaptı.

Araştırmada Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Asya’dan 3.9 milyon kişiye ait verilerin olduğu daha önce yayınlanmış 61 çalışmadan faydalanıldı.

gece mesaisi
kanser
risk
Yorum (2)
A
Ohhhhh!! Şimdi kadınlar bunu bahane edip nöbetten kaçarlar
2
Cevapla
dr.
acillerde gece gündüz,bayram ve tatil demeden nöbet tutuyoruz. fakat sağlık bakanlığı acillerle ilgilenmemektedir.acilde hekim ve sağlık çalışanı ve hastalar mağdur edilmektedir.sağlık bakanlığı kesinlikle ilgisiz ve alakasız durumdadır.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir