Medimagazin logo

Gazze'de sağlık sorunları büyüyor: İlk yardım ilaçları dahi yok!

Filistin Sağlık Bakanlığı Gazze’de ilaç stoklarının gittikçe azalması sebebiyle binlerce kronik hastanın hayatının risk altında olduğunu açıkladı
Kaynak: İHA
Gazze'de sağlık sorunları büyüyor: İlk yardım ilaçları dahi yok!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı ilk yardım genel müdürü Mahir Şami temel ilaçların azaldığını, 143 sağlık merkezinin 100’ünde ilk yardım ilaçlarının bulunmadığını, gelecek üç ay içinde 16 sağlık merkezindeki ilaçların da biteceğini söyledi. Şami, hastaların hükumetten ve sağlık merkezlerinden mahalli piyasadan ilaç temin etmesinin çok zor olduğunu söyledi. Şami, buna ilaveten çocukların tedavi sütlerinde de ciddi kıtlık bulunduğunu belirterek, durumun kaygı verici olduğunu, krizin çözülmemesi halinde komplikasyonların beklendiğini söyledi. 
2007 yılından beri kuşatma altında tutulan Gazze’den hastaların tedavi için yurt dışına gitmesine de izin verilmediği kaydedildi. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kadri, İsrail’in hastaların yüzde 60’ının yurt dışına gidişini engellediğini belirtti. 


Gazze'deki hastanelerde jeneratör krizi yaşanıyor: Her an durabilir Bakanlık Sözcüsü Eşref Kadri, yakıt yokluğunun hastaneler ve sağlık merkezlerinde sağlık hizmetlerini kötü yönde etkilediğini, bunun bütün sağlık sistemini tehlikeye soktuğunu söyledi. Eşref Kadri, “Dördüncü Cenevre Konvansiyona ve uluslararası hukuka göre hastaların tedavi için yurt dışına gitme hakları bulunuyor. Ancak İsrail hastaların yüzde 60’ının tedavi için yurt dışına çıkışlarını engelliyor” dedi. 
Yakıt sıkıntısı sebebiyle Gazze’de konutlara günde yalnızca 4 saat elektrik verildiği kaydedildi. 

gazze
ilk yardım
mahir sami
Yorum (2)
Hasan Akdemir
Şu dünyada, süpergüç haline gelmiş bir tane müslüman ülke olsaydı; ne Arap Baharı adında halklar birbirine kırdırılırdı, ne Demokrasi Getireceğiz diye ülkeler işgal edilirdi, ne de Filistin'de, Arakan'da ve bilimum yerlerde Müslümanlar katledilirdi. Gene iş başa düşüyor, kalk Türkiye'm !
8
Cevapla
Osman D
Gazze için tabii ki üzülüyoruz. Ancak, aynı zamanda görüyorum ki galiba tek üzülen de biziz. Oysa biz Gazze'de yaşayan Filistin'lilerle sadece din birliği olan bir milletiz. Diğer yandan, onlarla hem din, hem de milliyet birliği olan, hatta maddi durumu bizden kat be kat daha iyi olan körfezdeki Arap Ülkelerinden her nedense tık yok. Daha geçtiğimiz hafta bir arkadaşım Dubai'den geldi. Aslında durumu bildiğim halde, takılmak için sordum: "Dubai'de de Gazze'ye destek, İsrail'i protesto gösterileri var mıydı?" diye. Güldü. İnsanların sanki dünyada Filistin diye bir sorun yokmuş gibi davrandıklarını, herkesin lüks ve sefahat içerisinde hayatına devam ettiğini söyledi ve ekledi: "Böyle bir protesto gösterisi yapacak üç beş kişi çıksa bile, sanırım anında tutuklanır." Diyeceğim, hal durum böyle. Bu haliyle de Filistin konusunda iyimser olmak güç. Oraya yardımı, sürekli, orası için 1917'lerde yüzlerce-binlerce insanını İngilizlere karşı şehit vermiş, şu anda da yüksek kur ve enflasyon altında günlük hayatını zaten zorluklarla sürdüren Anadolu insanından beklemek, bence büyük haksızlık. Editöre tavsiyem, bu haberi İngilizce ve Arapça broşür olarak bastırıp, koltuğunun altına kıstırıp Dubai'ye gitmesi, sonra da Jumeriah Beach'te akşam gezinti saatleri sırasında oradaki insanlara dağıtması. Umarım ikinci dakikada polisle başı derde girmez. Girerse, onu da buradan haber yaparsınız. Yardıma gelmeye çalışırız.
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir