Medimagazin logo

FETÖ üyeliğinden yargılanan askeri tabip davasında karar! 3 hekim ceza aldı

Sahte sağlık kurulu raporları düzenleyerek Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrencinin harp okullarına geçişine engel oldukları iddiasıyla aralarında elebaşı Fetullah Gülen ve 12 askeri tabibin "FETÖ üyeliği" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından yargılandıkları davada karar çıktı. Mahkeme, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan sanıklar H.G. ve R.A'ya ayrı ayrı 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırırken; sanık Z.I. ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı
Kaynak: DHA
FETÖ üyeliğinden yargılanan askeri tabip davasında karar! 3 hekim ceza aldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesindeki 11'inci duruşmada, 9 tutuksuz sanık salonda hazır bulundu. 

Duruşma savcısı geçen duruşmada verdiği mütalaasında, sanıklardan R.A., Z.I. ve H.G.'nin "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını, diğer 9 sanığın ise beraatını talep etmişti. Mütalaaya karşı son savunmalarını yapan sanıklardan M.G., "Rapor sahte değil gerçektir. Hayatımda hiçbir zaman FETÖ üyesi olmadım. Beraatimi isterim" dedi. 

Sanık K.Ç. da göz hastalıkları doktoru olduğunu belirterek "Meslek hayatım boyunca hiçbir askeri öğrenciyi okuldan uzaklaştıracak rapor vermedim. Vermiş olduğum tanıların hepsi öğrencilik yapmalarına engel değildi. Örgüt üyesi olmadığıma rağmen hakkımda kararlar vardır. Beraatimi isterim" diye konuştu. 

Mütalaada cezalandırılması talep edilen sanık Hüseyin Günay ise psikiyatri uzmanı olduğunu ifade ederek yurtdışında pek çok eğitim verdiğini söyledi. G., "Yazdığım mesleki raporlar nedeniyle tutuklandım. Raporlar üzerindeki incelemeler bir sıkıntı olmadığı gösteriyor. Ben 2016'da ihraç edildim ankesörlü hatlardan arandığım yönündeki iddia ise 2017'de yapılmış. Beraatimi talep ederim" dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep ettiler. 

Gülen'in dosyası ayrıldı

Mahkeme, firari elebaşı Fetullah Gülen hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verdi. 

3 sanığa ceza verildi

Mahkeme heyeti sanıklardan sanıklar H.G ve R.A'yı "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ayrı ayrı 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Bu sanıklar hakkında "Kamu görevi nedeniyle resmi belgede sahtecilik", "Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi" ve "1632 sayılı Askeri Ceza Kanununa muhalefet" suçlarından ise beraat kararı verdi. Sanık Z.I. ise  "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

9 sanığa beraat

Sanıklar A.Ö., A.K., B.A., K.Ç., M.D.Y, M.G., S.D.,  Y.Ö. ve Ö.T. "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Kamu görevlisinin resmi belge sahteciliği", "Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi" ve "1632 sayılı Askeri Ceza Kanununa muhalefet"  suçlarından beraatlarına karar verildi. 

İddianame

İddianamede, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in örgüt yöneticiliği olmak üzere 12 askeri tabip hakkında "Terör örgütüne üye olma", "Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "Eğitim ve öğrenim hakkının engellenmesi" suçlarından dava açılmıştı. Şüpheli Fetullah Gülen hakkında ise üç ayrı suçtan 33 şüpheliye yönelik olarak 286 yıldan 306 yıla kadar hapis talep edilirken; diğer 12 sanığın 279 yıldan 299 yıla kadar hapisleri isteniyordu. 

askeri tabip
hekim
dava
feto
sahte saglik kurulu raporu
Yorum (2)
Nur
i̇cisleri bakanı değişince feto nün üstüne daha hızlı gidilmeye başladı...
14
Cevapla
ali özkurt
ben de, yüksek iman güçlü arkadaşlar sayesinde, kimseye faydası olamamış 40 yıllık sağlık profesyoneliyim. hizmet sevdası dolu bu arkadaşların isimlerini açık yazsalar da öğrensek kim olduklarını
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir