Medimagazin logo

Evden hastaneye 30 dakika şartı Danıştaylık

Türk Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı'nın sağlık çalışanlarına görev yaptığı yerde ikamet zorunluluğu getiren ve 30 dakikada evden hastaneye gitmesini düzenleyen genelgenin iptali için Danıştay'a dava açtı. Ayrıca davada sağlık çalışanlarına ikamet zorunluluğu getiren 663 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamedeki yasal düzenlemenin de Anayasa Mahkemesinde iptal için talepte bulunuldu.
Evden hastaneye 30 dakika şartı Danıştaylık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dava dilekçesinde genelgenin temel hak ve hürriyetleri engellediği ve bu sebepten Anayasa'nın temel ilkelerine aykırılık taşıdığı belirtildi.
Ayrıca çalışanlara 30 dakikada işyerinde olma şartı getirilmesinin çalışma barışını bozacağı ve idarenin çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturacağına dikkat çekildi. Çalışanların mağduriyetine yol açacak olan söz konusu genelgenin yürütmesinin durdurularak iptal edilmesi istendi.

Kahveci Bu Düzenleme Her şeyden Önce İnsan Hakkı İhlali

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci " İkamet mecburiyeti getiren söz konusu düzenleme anlamsızdır. İmkânı olan herhangi bir zarureti olmayan çalışanlar zaten çalıştığı yere yakın yerden ev tutar ama çalışanların aile hayatlarına bile müdahale ederek 30 dakikada hastane olacak şekilde ikamet edin demek her şeyden önce bir insana hakkı ihlalidir." dedi.

İstanbul'da Hastane Bitişiğinde mi Otursunlar ?

Ayrıca bu kurala uymayanlarının cezalandırılmasını düzenlemekte kabul edilemezdir. İdareler çalışma hayatının dışına çıkarak ev yaşamını da düzenlemeye kalkmalılar. Örneğin çalışanların İstanbul'da bu kurala uymak için hastanenin bitişiğinde ev tutmaları gerekiyor. Kamu çalışanlarına görev yaptığı yerde ikamet zorunluluğunun kaldırıldığı bir dönemde sağlık çalışanlarına bu yasağın yeniden getirilmesi ve 30 dakikada işyerinde olma gibi bir şart getirilmesi adaletsizliktir. Umarız bu haksızlık hukuktan geri döner" dedi.

 

 TÜRK SAĞLIK-SEN

evden
hastaneye
30
dakika
şartı
danıştaylık
Yorum (6)
dr origo
Davayı sonuna kadar destekliyoruz.Sağlık-sen'e haksızlığa çabuk uyandığı için teşekkür ediyoruz. Kanunu çıkaranlara 2 çift lafım var, mademki 30 dk ve ikamet zorunluğu var, o zaman doktorları stratejik personel olmaktan çıkarın, eş durumu atamalarımız adam gibi yapılsın. bayan ankarada çalışıyor, eşi kırıkkalede doktor, nasıl yapacaklar tabiki bayan sıkıntı çekmesin diye ankarada ev tutacak ne yapsın doktor işi mi bıraksın. zaten bıktırdınız artık, düşün yakamızdan. hergün sabah yeni bir genelge yani bir haksızlık yeni bir zor kullanma bıktık artık.
0
Cevapla
dr.h.n.
geçici görevlendirmelerin sonu olacaktır bu ikamet zorunluluğu.izmirde geçici görevlerden bıkmış usanmış bir hekim olarak ben diyorumki inşallah iptal edilmez de kurtuluruz geçici görevlerden.
0
Cevapla
Cin Ahmet
Umarım sağlık çalışanlarına tuvalete gitme frekansını belirleyen kanuni!! hükmünde kararname çıkarılmaz:) bi o kaldı bence...
0
Cevapla
dr.g.b.
genel sekreterler 1 haftaya kadar atanıyor zaten.yeni atamalarla biter zaten bu dertler.
0
Cevapla
cd
Bu 30 dakika yürüyerek mi, bisikletle mi, motosikletle mi, otobüsle mi, helikopterle mi, füzeyle mi, ışınlanarak mı nasıl? Ayrıca hastaneye yakın yerler çok pahalı. Kira farkını sağlık bakanlığı verecekse neden olmasın? Ya da bakanlık helikopter verecekse memnuniyetle. Hadi selametle şu Ramazan günü efendi efendi iftarı beklerken sinirlendirmeyin adamı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir