Medimagazin logo

ESC 2023: İyi bir fiziksel kondisyon atriyal fibrilasyon ve inme riskini önemli ölçüde azaltıyor

15 binden fazla katılımcıyı kapsayan yeni bir çalışma, fiziksel kondisyon ile atriyal fibrilasyon ve inme gelişme olasılığının azalması arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koydu. ESC 2023 Kongresi'nde sunulan bulgular, kalp sağlığı için iyi bir kondisyonun sürdürülmesinin potansiyel faydalarının altını çiziyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
ESC 2023:  İyi bir fiziksel kondisyon atriyal fibrilasyon ve inme riskini önemli ölçüde azaltıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

15 binden fazla katılımcıyı kapsayan kapsamlı bir araştırma çalışması, fiziksel kondisyon ile hem atriyal fibrilasyon hem de inme riskinin önemli ölçüde azalması arasındaki sağlam bağlantıyı aydınlattı.

ESC 2023 Kongresi'nde açıklanan araştırma, kalp sağlığının geliştirilmesinde egzersiz ve zindeliğin önemine ışık tutuyor.

15 bin kişi incelendi

Çığır açan çalışma, atriyal fibrilasyonu olmayan 15.450 katılımcıdan oluşan çeşitli bir grubu titizlikle inceledi. Bu bireyler 2003-2012 yılları arasında koşu bandı testine tabi tutuldu. Ortalama yaşı 55 olan ve %59'u erkeklerden oluşan çalışma grubuna, ünlü Bruce protokolü kullanılarak kondisyon değerlendirmeleri uygulandı. Katılımcılara üç dakikalık aralıklarla artan hızlarda ve eğimlerde aşamalı olarak yürüme görevi verildi. Kondisyon seviyelerinin ölçümü, enerji harcama oranını ölçen metabolik eşdeğerler (METs) kullanılarak gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, 137 aylık medyan takip süresi boyunca yeni başlayan atriyal fibrilasyon, felç, miyokard enfarktüsü ve ölüm vakalarını dikkatle izledi. Yaş, cinsiyet, kolesterol seviyeleri, böbrek fonksiyonu, önceki felçler, hipertansiyon ve ilaç kullanımı gibi etkili değişkenleri kapsamlı bir şekilde hesaba katan araştırmacılar, fitness ile atriyal fibrilasyon, felç ve majör advers kardiyovasküler olay (MACE) oluşumları arasındaki karmaşık bağlantıları ortaya çıkardı.

Kalp hastalıkları riskinde ciddi azalma kaydedildi

Çalışmanın bulguları güçlü bir yankı uyandırarak fiziksel kondisyon ile kalp sağlığı arasında büyük bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Dikkat çekici bir şekilde, koşu bandı testi sırasında elde edilen her ilave MET için, katılımcılar atriyal fibrilasyon riskinde %8'lik etkileyici bir azalma, inme riskinde %12'lik önemli bir düşüş ve MACE olaylarında %14'lük kayda değer bir düşüş yaşadı.

Katılımcıların koşu bandı testi sırasında elde ettikleri MET değerlerine göre daha ileri düzeyde tabakalandırılması ilgi çekici sonuçlar verdi. Katılımcılar düşük (8,57 MET'in altında), orta (8,57 ila 10,72) ve yüksek (10,72'nin üzerinde) olmak üzere üç farklı kondisyon seviyesine ayrıldı. Beş yıllık bir süre boyunca atriyal fibrilasyondan uzak kalma olasılıkları, düşük, orta ve yüksek kondisyon grupları için sırasıyla %97,1, %98,4 ve %98,4 ile oldukça yüksekti.

"Zinde olmak felce karşı güçlü bir önleyici"

Tayvan'ın Taipei kentindeki Ulusal Yang Ming Chiao Tung Üniversitesi'nden çalışmanın başyazarı Dr. Shih-Hsien Sung çalışmanın önemini vurguladı Dr. Sung şunları söyledi: 

"Kapsamı, objektif zindelik ölçümleri ve on yılı aşkın takip süresiyle bu çalışmanın bulguları yankı uyandıran bir mesaj veriyor: zindeliğin korunması, atriyal fibrilasyon ve felç başlangıcına karşı güçlü bir önleyici strateji olarak ortaya çıkabilir."

esc 2023
atriyal fibrilasyon
inme
kalp sagligi
met
mace
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir