Medimagazin logo

En çok mobbing kamu hastanelerinde!

Artık işveren dışında yöneticiye de dava açılabilecek olan mobbing, Çalışma Bakanlığı'na gelen ihbarlara göre çok az şikayete dönüşebiliyor. 2011-2016 döneminde 38.262 ihbarın sadece yüzde 8.4'ü yani 3 bin 214'ü şikayet edilmiş. En çok şikayet kamuda hastanelerde, özel sektörde ise sanayi kuruluşlarında
Kaynak: Habertürk
En çok mobbing kamu hastanelerinde!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Her yıl işçi, işveren ve yönetici ilişkilerinde binlerce dava konusu olan mobbing (psikolojik taciz) konusunda, yakın zamandaki bir mahkeme kararıyla yeni bir döneme girilmiş oldu. Karara göre sadece işverene açılabilen mobbing davası artık konuyla ilgili yöneticiye de açılabilecekti. Bu karar sonrası mobbing davalarının sayısında artış yaşanması söz konusu olabilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ALO 170 hattına gelen ihbarların önemli bölümü mobbing başvurularından oluşuyor. ALO 170, işyerinde psikolojik tacizin önlenmesi konusunda 2011'de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi uyarınca, mobbingle ilgili psikologlar vasıtasıyla vatandaşlara hizmet veren tek çağrı merkezi.

Gazete Habertürk'ten Ahmet Kıvanç ve Tahsin Akça'nın haberine göre ALO 170'e, 2011'den 2016 yılına kadar 38 bin 262 kişi işyerinde psikolojik tacize uğradığı ihbarında bulundu. Bunların yüzde 8.4'ü (3.214 kişi) şikayete dönüştü. Bakanlık, mobbingle mücadele kapsamında iş müfettişlerini de bu konuda eğitimden geçirerek denetimleri daha etkili yapmaya çalışıyor.

İSTİFAYA ZORLAMA VE KÖTÜ MUAMELE

Çalışma Bakanlığı'na yapılan ihbarların şikayete dönüşmesinde kritik an ise istatistiklere göre iş yükünün artırılması olarak dikkat çekiyor. Yani psikolojik tacizin şikayete dönüşmesi en çok bununla bağlantılı olarak iş yükünün artırılması nedeniyle yaşanıyor. İş yükünün şikayetlerdeki payı yüzde 22.9'la ilk sırada. İkinci sırada ise yüzde 14.9'la herhangi bir neden öne sürülerek ceza verilmesi var. İş yapılmasına engel olunması ise yüzde 13.71'le üçüncü sırada. Tower Watson ve Peryön'ün başka bir ortak araştırmasına göreyse en çok şikayet yüzde 25.3'le işyerinde sert tepkiyle karşılaşma, yüzde 18.4'er payla da aşırı iş talebi ve yeteneklerinin engellenmesi nedeniyle olmuş. İhbar nedenleri arasında en büyük pay ise yüzde 16.9'la istifaya zorlama görünüyor. İkinci sırada yüzde 15.3'le kötü muameleye maruz kalma, üçüncü sırada ise yüzde 14.6 ile sözlü taciz var.

Ayrıca mobbing şikayetleri, kamuda 566 kişiyle en çok hastanelerde, özel sektörde ise 1.248 kişiyle sanayi şirketlerinde, 796 kişiyle de mağaza, restoran ve marketlerde yaşanmış. Özel sektörde de yine özel sağlık kuruluşları 324 kişiyle ilk 3'te yer alıyor.

YILDA 8 MİLYON İŞ KAYBI

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre mobbing nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon işgünü kaybı yaşanıyor. Bu kaybın ne kadarının Türkiye'de yaşandığı ise bilinmiyor.

Şikayete dönüşen başvuru sayısı: 3.214

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ALO 170 hattına 2011-2016 yıllarında yapılan psikolojik taciz başvurusu: 38.262

Yaş gruplarına göre en çok mobbing şikayeti kadınlarda yüzde 27.98, erkeklerde yüzde 29.07 ile 29-33 yaş grubu arasında.

mobing
hastane
kamu
Yorum (6)
ölmüş eşek
aynen! kalitecilik, performansçılık, kamuculuk, işgüzarlık, hık deyicilik! esas mobingçilik burada! adı bile kamu hastaneleri diye kalmış, baksanıza! hepinizin Allah görsün icrasını!
30
Cevapla
Mustafa D.
Yıl 2017 ve sağlıkçılar hala KESİNTİSİZ "24-32" saat ve aylık "300-340" saat çalıştırılıyor. İŞ KAZASI bildirimlerimiz ise YAPILMIYOR.
18
Cevapla
hemşire
yıllardır yıpranma vereceğiz diyorlar,özlük haklarımızda, maaşlarda iyileştirme,döner ser emekliliğe yansıtılması,can güvenliği,ek gösterge 15 yıldır iyileştırme yapılmayan tek kurum sağlık çalışanlarıdır vb konu meclise gelince tık yok.eskiden sağlık sen başkanlığı yapmış sendikacı kökenli 10 yıldır millet vekili olan mahmut kaçar bey in sesi neden çıkmıyor.10 yıldır saglık çalışanları için kaç defa söz aldı kaç defa önerge verdi sorunlarını dile getirdi sorarım sizlere sendika başkanıyken mangalda kül bırakmıyanlar konu meclise girince ses soluk yok bu neyin tezatıdır hangisi yalan hangisi gerçek hiç samimi değilsiniz hiç inandırıcı değilsiniz.aynı şekilde memur sen eski başkanı şimdi millet vekili ahmet gündogdu kaç defa biz saglık çalışanları için mecliste birseyler yaptı haklarımızı dile getirdi sorunlarımızı dile getirdi söylermisiniz. tbmm dile getirinde görelim ne kadar samimisiniz.şimdi SAGLIK SEN e,MEMUR SEN e nasıl güvenelim
62
Cevapla
dr.mikro
Hemşire arkadaş ''eskiden sağlık sen başkanlığı yapmış sendikacı kökenli 10 yıldır milletvekili olan Mahmut Kaçar bey in sesi neden çıkmıyor.'' doğru demiş. Sadece eski SAĞLIK-SEN başkanı değil bağlı olduğu konfederasyon Memur-Sen'nin eski genel başkanı da iktidar partisinden milletvekili. Birazda kendimize sormak lazım hala hekimlerin ve sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğu ''yetkili'' sendika SAĞLIK-SEN üyesi. Şimdiki genel başkanlarda gelecek dönem milletvekili olsun diye mi? İstifa etmek için ne bekliyorsunuz. Artık yeter demek için daha ne olması lazım.
115
Cevapla
bg
Daha 2 gün önce başhekim odasına çağırdı. Az hasta bakıyormuşum! (40 hasta. randevusuz hasta almıyorum.) 40 hastayla hastane dönmezmiş, 8 aylık borçlar varmış..... falan 60 tane bakmalıymışım. peki dedim neyin karşılığı 500 tl daha fazla almak içinmi? (öyle ya baktığımın yarısı kadar fazla çalışacam ama aldığım dönerin 5 de biri kadar anca yansıyacak) özele gir o zaman dedi. başka konular da vardı... buranın insanı nezihtir başka yerde olsan darp da edilirdin falan bile dedi. Bu söylediim de baş hekimlerin en iyilerinden diyebilirim.genelde uyumlu biri çünkü.
28
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir