Medimagazin logo
Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur tarih oldu
Tüm sigortalıları tek çatı altında toplayan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) dün gerçekleştirilen olağanüstü genel kuruluyla 60 yıllık SSK, 56 yıllık Emekli Sandığı ve 35 yıllık Bağ-Kur tarihe karıştı. Genel kurula, SGK'nın özerk olmaması, sosyal taraflara denetim yetkisi verilmemesi, kurum başkanını hükümetin ataması ve tüm sivil toplum örgütlerinin temsil edilmemesi tartışmaları damgasını vurdu
Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur tarih oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Tüm sigortalıları tek çatı altında toplayan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) dün gerçekleştirilen olağanüstü genel kuruluyla 60 yıllık SSK, 56 yıllık Emekli Sandığı ve 35 yıllık Bağ-Kur tarihe karıştı. Genel kurula, SGK'nın özerk olmaması, sosyal taraflara denetim yetkisi verilmemesi, kurum başkanını hükümetin ataması ve tüm sivil toplum örgütlerinin temsil edilmemesi tartışmaları damgasını vurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu'nca, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nı tek çatı altında toplayan SGK'nın genel kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun çağrısıyla dün olağanüstü toplandı.

Genel kurul açılışında konuşan SGK Başkan Vekili Aydemir, sistemden emekli maaşı alan 7 milyon 740 bin 530 kişi olduğunu, sigortalılara bağımlı olan kişi sayısının ise 48 milyona ulaştığını söyledi.

TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgubilig ise kurum başkanını hükümetin seçmesine ve ilgili yasada, "Kurum başkanı Bakanlar Kurulu'nca belirlenen politikalara uygun olarak kurumu yönetir" ifadesinin yer almasına tepki göstererek, "Bu düzenleme bizi endişelendiriyor, siyasi popülizm yasa metninde açıkça yer alıyor" dedi.

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç da genel kurula kurum başkanını şeçme, kurum bütçesini onama ve yönetim kurulunu denetleme yetkisi verilmemesinin, sistemin sorunlarını büyüteceğini ifede etti. DİSK yönetimi, genel kurulu protesto ederek toplantıya katılmadı.

Milliyet
emekli
sandığı
ssk
ve
bağ-kur
tarih
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300