Medimagazin logo

Elektronik sigara tartışması sürüyor

İngiltere’de elektronik sigara kullananımı giderek yaygınlaşıyor ama tartışması bitmiyor. Elektronik sigaranın hayat kurtardığını düşünen de var, tehlikeli olduğunu söyleyen de.
Kaynak: BBC Türkçe
Elektronik sigara tartışması sürüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere’de elektronik sigara kullananların sayısının bu sene bir milyona ulaşması bekleniyor. Ancak bazıların e-sigaranın, tütüne karşı yüzbinlerce hayat kurtarabilecek bir alternatif olduğunu düşünürken, bazıları ise elektronik de olsa sigara içme eylemini normalleştirdiğini ve bunun güvenli olmadığını söylüyor.

Manchester’da kalabalık bir bara giren herhangi biri, oldukça şaşırtıcı bir sahneyle karşılaşabilir.

Bir masanın etrafında toplanmış bir grup arkadaşın sigara içtiğini görebilirler ama havada duman kokusu ya da masada kül tablası eksik kalır.

Masadaki kadınlardan biri olan Steph, e-sigaranın sigarayı bırakmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

“Nikotin bantları ve solunum cihazlarını da denedim. E-sigara çok daha iyi, çünkü sigara içiyormuş gibi hissettiriyor” diyor Steph.

Masadan bir başka kadın, Lisa ise şöyle destekliyor: “E-sigaralar müthiş fikir. Hem sağlığınıza iyi geliyor, hem de tadı sigara gibi.”

E-sigara iki parça halinde yapılıyor. Bir ucunda sıvı halde nikotin var, diğer ucunda şarj edilebilir bir pil ve püskürtücü bölme. Sigarayı içen kişi bir nefes çektiğinde sıvı nikotin buharlaşıyor ve ağzınıza doluyor. Yani, sigara dumanı gibi içinize çektiğiniz şey, büyük oranda su buharı oluyor.

5 MİLYON HAYAT KURTULABİLİR
E-sigara pazarı giderek büyüyor. Sigaraya Karşı Sağlık Hareketi adlı bir yardım derneğinin yürüttüğü anket, İngiltere’de geçen sene 700 bin kişinin e-sigara kullandığına işaret ediyor.

Dernek bu sayının 2013’te bir milyona ulaşacağını ve bazı tıbbi uzmanların bu sigarada büyük fayda potansiyeli gördüğünü söylüyor.

Profesör John Britton İngiltere’nin ilk tıp yüksek okulu Royal College of Physicians’da tütün danışma hizmeti grubunun başkanı. Britton “Nikotin kendi başına özellikle zararlı bir madde değil. Kafeinin etkileriyle birleştiği zaman tehlikeli oluyor” diyor ve ekliyor: “Eğer İngiltere’deki tüm sigara tiryakileri sigarayı bırakıp e-sigara içmeye başlarsa bugün hayatta olan insanların 5 milyonunu ölümden kurtarmış oluruz.”

GÜVENLİK ENDİŞELERİ VAR
Öte yandan bu sigaraların güvenliği ve düzenlemeleriyle ilgili endişeler de mevcut. E-sigaralar yasal olarak çocuklara satılabilirler örneğin. Reklamlarının yapılmasıyla ilgili ise çok az kısıtlama mevcut. Yasal boşlukları eleştirenlerin en çok dikkat çektiği nokta ise reklamların sigara içme eyleminin muhteşem bir şeymiş gibi özendirildiği.

Nikotin bantları ve sakızlarının aksine e-sigaralar ilaç kategorisinde sayılmıyor. Böyle bir yasal düzenleme olmayınca içerdiği nikotinin saflığını belirleyecek bir referans bulunmuyor.

Peki bu durumda bu elektronik sigaralar güvenli mi değil mi?

İngiltere Tıp Derneği’nden Dr Vivienne Nathanson “Açıkçası bilmiyoruz” diyor.

Nathanson’a göre “Bunu anlamamız zaman alacak, zira insanlar elektronik sigarayı kullandıkça biz de onlarda yarattığı etkileri dikkatle inceleyerek öğreneceğiz.”

OFİSLERDE İÇİLMELİ Mİ?
Elektronik sigaralar şimdilik genel tüketiciye uygun ürünler olarak sınıflandırılıyor ve ticaret standartlarına göre düzenleniyor. Yani zararlı kimyasallar içeremezler ve kullanılan pilin AB standartlarına uygun olması zorunlu. Elektronik sigaralar için ticaret derneği piyasaya sürdükleri ürünlerle ilgili hiçbir tıbbi iddiaları ve vaatleri olmadığını vurguluyor. E-sigara sadece sıradan sigaralara alternatif olarak satılıyor. Bu sigaraları tıbbi ürünler kategorisine dahil etme girişimleri Hollanda ve Almanya’da endüstrinin başarılı girişimleriyle savuşturuldu.

Tıp Derneği, sigara içmekten farksız bir imajı olan elektronik sigaraların, özendirici olduğu gerekçesiyle, kamusal alanlarda yasaklanması için çağrıda bulunuyor.

Bir başka mevzu da elektronik sigaraların çalışma ortamlarında, ofislerde kullanılmasına izin verilmesi. Şimdilik İngiltere’de bir şirket ofiste elektronik sigara içilmesine izin verdi.

E-sigaralarla ilgili yeni düzenlemeler ise birkaç hafta içerisinde gündeme gelecek.

elektronik
sigara
tartışması
sürüyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir