Medimagazin logo

Ege Tıp asistanları: Ameliyathane basılması yok

Ege Tıp asistanları: Ameliyathane basılması yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimlerinden Bugün Ameliyathane’de Yaşanan Olaylarla İlgili Basın Açıklaması
 
 
 
 
19 Nisan 2011 günü başta Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Türk Tabipler Birliği olmak üzere 10 sağlık örgütünce alınan karar gereği; tam gün yasasını, performansa dayalı ücret sistemini protesto etmek ve özlük haklarımızın korunmasını talep etmek amacı ile Ege Üniversitesi sağlık çalışanları olarak iş bırakma eylemine katıldık.
 
2 günlük grevimizin ilk günü ile ilgili İhlas Haber ajansı tarafından yapılan haberde asistanlar tarafından polikliniklere girilmiş, ameliyathane basılmış, acil karaciğer nakli yapan hekimler ameliyathaneden çıkartılmaya çalışılmış, beyaz önlüklerimizle katıldığımız eylemde dev kabinlerle müzik yayını yapılarak hastaların durumu göz önünde bulundurulmamış ve vatandaşların hastane bahçesinden kaçırılmış olduğu iddia edilmektedir.
Oysa ki, eylem alanımız hastane bahçesinin hasta bakım alanlarına en uzak noktasında seçilmiş, fiziksel olarak çok daha uygun alanlar kullanılabileceği halde, hasta ve hasta yakınlarına rahatsızlık vermemek adına bu alan eylem alanı olarak belirlenmiştir.
 
Greve katılan tüm diğer hastanelerde olduğu gibi hastanemizde de, meslek örgütlerimiz tarafından alınan karar gereğince yapılan grevimize katılımı sağlamak için tüm klinikler dolaşılarak greve katılamayan arkadaşlarımız eylem alanına davet edilmiştir. Bu sırada genel cerrahi ameliyathane önünde de alkışlarla içeride bulunan, g(ö)revimize katılmak isteyen arkadaşlar eylem alanına davet edilmiş, ameliyathaneye kesinlikle girilmemiş, hiç kimsenin dışarı çıkması için baskı yapılmamış, ameliyatın sonlandırılması gibi bir talepte asla bulunulmamıştır.
 
Ameliyathaneler önünde asistan hekimlerle konuşan hocamız ameliyathaneden çıkmamış dışarıdan içeriye giriyorken duruma dahil olmuştur. Yani hocanın içerdeki ameliyatı keserek dışarı çıkmak zorunda kaldığı diğer tüm iddialar gibi doğruyu yansıtmamaktadır.
 
Ayrıca bilindiği üzere Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2 senedir karaciğer transplantı ameliyatları yapılmıyorken, yalnızca geçen hafta tek bir vaka bu ameliyata alınmıştır. Dolayısı ile o sırada içeride karaciğer transplantı ameliyatı yapılmamaktadır.
 
Ayrıca grevimiz süresince herhangi bir hastanın mağdur edilmemesine özen gösterilmiştir; çocuk ve erişkin acil servisimiz, yoğun bakımlarımız ve onkoloji hastanemiz normal şekilde hizmet vermeye devam etmiş, tüm acil ve kritik hastalar olması gerektiği şekilde sağlık hizmeti almıştır. Zaten hasta ve hasta yakınlarımız eylem alanında yanımızda, bizimle omuz omuza, mücadelemize ortak olmuşlar; sağlık sistemine olan güvensizliklerini bizimle haykırmışlardır.
 
Sağlık çalışanlarının bu onurlu gününde; mücadelemizi kırma amacına yönelik sorumsuzluk örneği habercilik anlayışını kınıyoruz.
 
Sağlık çalışanlarını halka kırdırmaya çalışan aciz bir algıyla bu tarz haberler yaratan yandaş gazetecilerin her şeyden önce kendi meslek onurlarına gölge düşürdüğüne inanarak İhlas Haber ajansının derhal bu haberi geri çekmesini ve yapılan bu yalan/yanlı haberden dolayı Ege Üniversitesi Hekimleri başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarından özür dilemesini, aksi takdirde kendileriyle ilgili yasal haklarımızı kullanacağımızı bildiriyoruz.
 
Yaşasın Grevimiz
 
Yaşasın onurlu direnişimiz
ege
tıp
asistanları:
ameliyathane
basılması
yok
Yorum (1)
Dr. Ebru
helal olsun egenin asistanlarına sahip çıktılar grevlerine.. bir kez daha özendim onları.. Burdakiler iki kelimeyi bir araya getirmekten grevdeyiz kardeşim demekten acizler...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir