Medimagazin logo

Ebolaya yakalanan hemşirenin durumu kritik

Geçtiğimiz yıl Batı Afrika'da Ebola virüsü bulaşan, İskoç hemşirenin durumu ciddiyetini koruyor.
Ebolaya yakalanan hemşirenin durumu kritik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Batı Afrika'da geçen yıl Ebola virüsü bulaşan ve İngiltere'deki tedavisi sonrasında taburcu edilen İskoç hemşire Pauline Cafferkey'in sağlık durumunun, tekrar etkin hale gelen virüs yüzünden kritik olduğu açıklandı.

Londra'daki Royal Free Hastanesinden yapılan açıklamada, "Cafferkey'in sağlık durumunun ciddileştiği ve kötüleştiğini duyurmaktan üzüntü duyuyoruz. Kendisi, hastanemizin izolasyon bölümünde tedavi edilmektedir" ifadesi kullanıldı.

Batı Afrika'da geçen yıl bir sağlık merkezinde çalışırken Ebola virüsü bulaşan Cafferkey, bu yıl başında yaklaşık bir ay boyunca karantina altında tutulmuş ve tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Ancak Cafferkey geçen hafta yeniden rahatsızlanmış ve vücudunda Ebola virüsünün halen bulunduğu ve yeniden etkin hale geldiği tespit edilmişti.

Ebola virüsünün, tedavi sonrasında bazı dokularda ve kanda barınmaya devam edebileceği biliniyor.

Cafferkey, taburcu edildikten sonra Güney Lanarskhire'da bulunan Blantyre Sağlık Merkezinde çalışmaya başladı. Cafferkey, geçen hafta hayır kuruluşlarına para toplayan bir ilkokulun etkinliğine katıldı, İngiltere Başbakanlığında düzenlenen "İngiltere'nin Gururu" isimli etkinlikte Başbakan David Cameron'ın eşi Samantha Cameron ile bir araya geldi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Ebola virüsü yüzünden Aralık 2013'ten bu yana 11 bin 312 kişi hayatını kaybetti.

ebola
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir