Medimagazin logo

DSÖ'nün geleneksel tıbbı destekleyen tweeti tartışmalara yol açtı

Geçtiğimiz hafta sosyal medya aracılığıyla halkı bu tedavi seçeneklerini keşfetmeye teşvik etmeye başlayan DSÖ, Cumartesi günü homeopatik tıbbı açıkça bir kaynak olarak adlandırdı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
DSÖ'nün geleneksel tıbbı destekleyen tweeti tartışmalara yol açtı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - DSÖ sosyal medyada "Dünya çapında milyonlarca insan için geleneksel tıp, sağlık ve esenlik için ilk duraklarıdır. Geleneksel tıbbın kökleri yerli bilgi birikimine ve toplumların doğal kaynaklarına dayanmaktadır. Yüzyıllardır hanelerde sağlık için ayrılmaz bir kaynak olmuştur. DSÖ, geleneksel tıbbın kanıt temelini güçlendirmek, güvenliğini ve etkinliğini arttırmak için çalışmaktadır." diye yazdı.

Uluslararası tıp kuruluşu "geleneksel" ilaçlara örnek olarak şunları savunmaktadır: akupunktur, ayurveda, bitkisel ilaç, homeopati, naturopati, osteopati, geleneksel Çin tıbbı ve Unani tıbbı.

DSÖ, Hindistan hükümetinin rehberliğinde 2020 yılında kurulan yeni "Küresel Geleneksel Tıp Merkezi "ni desteklemek amacıyla alternatif ilaçları onayladığını sosyal medyada yayınladı.

DSÖ, "DSÖ'nün Geleneksel Tıp programı, geleneksel tıp uygulamaları ve ürünleriyle ilgili politikalar ve standartlar için sağlam bir kanıt temeli oluşturmayı, ülkelerin bunu sağlık sistemlerine entegre etmelerine ve kalitesini düzenlemelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır" diye yazdı.

"Homeopatinin etkili olduğuna dair kanıt yok"

Hindistan Tabipler Birliği daha önce resmi bir belgede homeopati, Unani tıbbı ve Ayurvedik tedavilerden "şarlatanlık" olarak bahsetmişti.

Fox News Digital, DSÖ'nün homeopatiyi önerilerine dahil etmesiyle ilgili yorum için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) ulaştı.

FDA, Fox News Digital'i "FDA Personeli ve Endüstri için Homeopatik İlaç Ürünleri Kılavuzu" başlıklı resmi bir belgeye yönlendirdi ve bu belgede "Şu anda hiçbir homeopatik ilaç ürününün FDA tarafından GRAS/E [genel olarak güvenli ve etkili olarak kabul edilmektedir] olduğu belirlenmemiştir" ifadesi yer aldı.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi de web sitesinde homeopatik tedavilere karşı benzer bir muhalefet sergiliyor.

NHS makalesinde "Homeopatinin etkinliği konusunda kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Homeopatinin herhangi bir sağlık durumu için etkili bir tedavi olduğuna dair iyi kalitede kanıt yoktur." deniliyor.

DSÖ tepkilere cevap verdi

Tepkiler sonrasında ise DSÖ, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Bu gönderiyle ilgili endişelerinizi ve geri bildirimlerinizi duyduk ve bu mesajın daha iyi ifade edilebileceği konusunda hemfikiriz.

"Geleneksel tıp" terimi geleneksel, tamamlayıcı ve bütünleştirici tıp/sağlık ve esenlik sistemlerini kapsamaktadır.

Çalışmalarımız geleneksel tıbba kanıt ve bilimsel doğrulama getirmeyi amaçlamaktadır, böylece dünya çapında tamamlayıcı ve geleneksel tıp kullanan milyonlarca insan bunun güvenli ve etkili olup olmadığını anlayabilir ve daha iyi korunabilir.

Bilimsel olarak onaylandığında, geleneksel tıp dünya çapında milyonlarca insan için erişim açıklarını kapatma potansiyeline sahiptir.

Erişim açıkları derken, çok sayıda insanın hala kendilerini güvende tutabilecek sağlık hizmetlerini ve araçlarını karşılayamadığını veya elde edemediğini kastediyoruz.

Bu geri bildirimi memnuniyetle karşılıyor ve izleyicilerimize bu konuyla ilgilendikleri için teşekkür ediyoruz. Sağlık okuryazarlığı bilim, dayanışma ve çözümler için hayati önem taşımaktadır."

dso
geleneksel tip
homeopatik tip
tweet
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir