Medimagazin logo

Down sendromlu doğum için hastaneden 530 bin lira tazminat istendi

Diyarbakır'da hamilelik sürecinde gittiği özel hastanede, karnındaki bebeğinin sağlıklı olduğu söylenen Nurcan Şeşeoğulları ve eşi doğumdan sonra büyük şok yaşadı. Bebeğin 'down sendromlu' olduğu ortaya çıkınca, aile hastane ve doktor hakkında 530 bin TL'lik tazminat davası açtı
Kaynak: HÜRRİYET
Down sendromlu doğum için hastaneden 530 bin lira tazminat istendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Diyarbakır’da bir özel okulda öğretmen olarak görev yapan 37 yaşındaki Veysi Şeşeoğulları’nın eşi ev kadını Nurcan Şeşeoğulları, 2013 yılının Ağustos ayında hamile olduğunu öğrendi. Bir erkek çocuğu bulunan genç kadın, hamileliğin başından itibaren sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek için tüm doktor kontrollerini ve testlerini yaptırdı. Hamilelik süresince Diyarbakır’da bulunan özel bir hastanede görevli uzman doktor P.T.’ye muayene olan Nurcan Şeşeoğulları’na hamileliğin 13’üncü haftasında ikili tarama testi yaptırılarak, ultrason çekildi. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığının tespiti için yapılan testlerin sonucunda Nurcan Şeşeoğulları’na bebeğinin sağlıklı olduğu bildirildi.

NÖBETÇİ DOKTOR FARK ETTİ

Test sonuçlarında bebeğin sağlıklı olduğunun bildirilmesi üzerine hamilelik sürecinde aynı hastaneye gitmeye devam eden Nurcan Şeşeoğulları, 12 Nisan 2014 tarihinde sezaryenle bir erkek bebek dünyaya getirdi. Muhammet Bejan adı verilen bebeğin son kontrolleri nöbetçi doktor tarafından yapıldı. Minik Muhammed’i muayene eden doktor Ş.Ö., bebeğin down sendromlu olabileceğinden şüphelendi. Bunun üzerine alınan kan örnekleri incelenmek üzere Ankara’da bulunan bir laboratuvara gönderildi. Yapılan tahlil sonucunda minik Muhammed’in down sendromlu olduğu anlaşıldı.

530 BİN TL TAZMİNAT TALEP EDİLDİ


Bebeğin doğumdan önceki test sonuçlarının kendilerine yanlış aktarıldığını söyleyen Şeşeoğulları ailesi hastane yetkililerine durumu sorduklarında, ’hastanenin bir kusuru olmadığı’ cevabı aldıklarını belirtti. Bunun üzerine yargı yoluna başvuran aile, özel hastane ve uzman doktor P.T. hakkında Diyarbakır 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde maddi ve manevi tazminat davası açtı. Ailenin avukatı Ömer Şeran dava dilekçesinde, Muhammed bebek için şimdilik 10 bin, bakım gideri için 10 bin ve sürekli işgörmezlik gideri için 10 bin olmak üzere 30 bin TL maddi tazminat talep etti. Dava dilekçesinde Şeşeoğulları ailesi için ise toplam 500 bin TL manevi tazminat talep edildi.

’GEBELİĞİ SONLANDIRABİLİRLERDİ’

Şeşeoğulları ailesinin ikinci çocuk mutluluğunu yaşarken, bebeğin down sendromlu olduğu teşhisiyle yıkıma uğradığını ifade eden avukat Ömer Şeran, "Testler sırasında doğru teşhis konulsaydı, aile çocuklarının down sendromlu olduğunu anlayıp, yasal sınırlar içinde gebeliği sonlandırabilirdi" dedi.

AİLEDEN YARGILAMA GİDERİ ALINMAYACAK

Avukat Ömer Şeran, dava açılabilmesi için maddi durumu iyi olmayan aileye yargılama giderleri nedeniyle adli yardımda bulunulmasını da talep etti. Şeşeoğulları ailesinin dava açılması için ödenmesi gereken peşin harcı yatıramadığını belirten Avukat Şeran’ın talebi, davanın açılacağı Diyarbakır 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nce reddedildi. Bunun üzerine davanın adli yardım kapsamında değerlendirilmesi için üst mahkemeye itiraz edildi. Talebi değerlendiren üst mahkeme, Şeşeoğulları ailesinin adli yardım talebini kabul ederek, aileden yargılama giderlerinin alınmamasına hükmetti.

HASTANE: KUSURUMUZ YOK

Mahkemenin görüş sorduğu özel hastane dava dosyasına gönderdiği dilekçede, kurumsal olarak bir kusurlarının olmadığını söyledi. DHA muhabirinin telefonla ulaştığı hastane yetkilileri, olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Mahkemenin kabul ettiği davanın önümüzdeki günlerde görüleceği bildirildi.

ANNE: DİĞER ÇOCUĞUM BENDEN NEFRET EDİYOR

9 yaşında bir erkek çocuğu daha olan anne Nurcan Şeşeoğulları, bu olay nedeniyle halen psikolojik tedavi gördüğünü belirterek şunları söyledi:

"Tek isteğim bu doktorun yaptıklarının ortaya çıkması. Sürekli hamileliğimin güzel gittiği söylendi. Doğumdan sonra bu olayı öğrenmem beni yıktı. 9 ay boyunca çocuğumun sağlıklı olduğunu söylediler. Doğumdan sonra diğer çocuğum Çağdaş’a karşı istemeden çok asabi oldum. Onunla ilgilenemiyorum. Aile hayatımız mahvoldu. Diğer çocuğum, ’seni sevmiyorum’ diyor ve artık benden nefret ediyor. Eskiden çok mutluyduk. Çok güzel bir ailemiz vardı. Ama bu olaydan sonra hepimiz mahvolduk. Oğlum bana düşman oldu. Ben de istemeden oğluma düşman oldum."

Doğumdan sonra eşinin ciddi psikolojik rahatsızlığının başladığını belirten baba Veysi Şeşeoğulları da, "Çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Aylık düzenli psikoloğa gidiyoruz. Bu olay aile hayatımızı tamamen değiştirdi" dedi.

down
sendromlu
doğum
için
hastaneden
530
bin
lira
tazminat
istendi
Yorum (32)
drA
böyle bir şey mümkünmü? tarama testleri down sendromunu atlar mı?
0
Cevapla
can yılmaz
ALLAH KİMSEYE EVLAT ACISI YAŞATMASIN.EŞİMİ GEBELİĞİ BOYUNCA HER AY DÜZENLİ OLARAK KONTROLLERİNE GÖTÜRDÜM.GİTTİĞİMİZ BÜTÜN DOKTORLAR HİÇ BİR SORUN YOK DEDİ.BEBEĞİMİZ DÜNYAYA GELDİ.BİR GÜNLÜK İKEN HİPOPLASTİK SOL KALP SENDROMU TANISI KONDU(KALBİNİN SOL TARAFI GELİŞMEMİŞ).1.5 GÜNLÜK İKEN HAYATA VEDA ETTİ.BU HASTALIK GEBELİĞİN 22 HAFTASINDA AYRINTILI ULTRASON İLE TEŞHİS EDİLEBİLEN BİR HASTALIK.AMA GİTTİĞİMİZ DOKTORLARIN HEPSİ HER ŞEY YOLUNDA DEMİŞTİ.AMA SONUÇTA CANI VERENDE ALLAH ,ALAN DA ALLAH.KİMSEYE DAVA AÇMADIM.ÇÜNKÜ HİÇ BİR ŞEY EVLADIMI GERİ GETİRMEYECEK BİLİYORUM...ALLAH HERKEZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN
0
Cevapla
drmustafa
Adi ustunde tarama testi.bunu her doktor bilir.guvenilirligi yuzde yuz degildir.tarama testi atlarmi diye bir doktor soruyorsa vatandasta davasini gider acar...
0
Cevapla
MEHMET KAYA
Down sendromu neden terminasyon endikasyonu onu anlayamıyorum.
0
Cevapla
Perinatoloji Uzmanı
Hiçbir kadın doğum uzmanının, hiçbir hastasına gebelikte hiçbir sorun yok diyeceğine inanmıyorum. Ama bebeğinde bir sürü anomali saydığım ve bayağı bir vakit harcadığım bir çok hastanın muayene odasından çıkarken "yani önemli bir şey yok" ya da "yani birşey yok diyorsunuz" dediğine çok şahit oldum
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir