Medimagazin logo

Dokuz Eylül'de sağlıkla sanat buluştu

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği’nin Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdiği “Taş Heykel Sempozyumu” Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenen törenle açıldı
Dokuz Eylül'de sağlıkla sanat buluştu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Yurtdışı ve Türkiye’den 27 eser arasından seçilen 7 heykelin yapılacağı 12 Mayıs-20 Haziran tarihleri arasındaki 40 günlük sempozyumun başlama vuruşunu DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün gerçekleştirdi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri’nin ev sahipliğindeki etkinliğin sonunda; 2-3 metre yüksekliğindeki 7 heykelin DEÜ Hastanesi çevresinde uygun alanlara yerleştirileceği belirtildi.

Narlıdere protokolü, üniversite ve hastane yöneticileri ile sponsor firma temsilcilerinin konuk olduğu törende yurtdışından heykeltraşlar Aldo Shiroma Uza (Peru), Michail Vouzounerakis (Yunanistan), Sequoyah Aono (Japonya), Volodymyr Kochmar (Ukrayna) ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) mezunu Türk heykeltraşlar Kadriye Kantık, İsmail Atar ile Tonguç Sercan, GSF Heykel Bölümü öğrencilerinin asistanlığında çalışmalarına başladı.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün konuşmasında; “Dokuz Eylül Üniversitesi’nin öne çıkan 6 temel özelliği vardır. Bugün iki unsur birlikte bir etkinlik yaratıyorlar. Birisi hizmet kalitesi ile Türkiye’nin gözbebeklerinden biri olan hastanemiz, diğeri üniversitemizin sanata ve sanatçıya verdiği önemi yansıtan Güzel Sanatlar Fakültesi. Bu iki unsur bir araya gelerek bu güzel çalışmayı başlatıyor. Bu devirden, asırlar sonrasına mesajlar götürecek, mektup yazacak olan bir sanat etkinliğini başlattığımız için mutluyuz” dedi.

GSF Dekanı Prof.Halil Yoleri de “Güzel Sanatlar Fakültemiz 40. yaşına girerken böyle önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmak bana mutluluk veriyor. Açılışını yaptığımız bu sempozyum, sağlık - sanat kampusü olarak her geçen gün gelişen işbirliği ve gönül birliğimizin en güzel organizasyonlarından biridir. 40 gün boyunca çalışmalarımızı izlemek isteyenleri fakültemize bekliyoruz” diye konuştu.
DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, “Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi olarak kimliklendirme çalışmasına katkısı olacağını düşündüğümüz bu kültürel etkinlik ile bir ilki gerçekleştirmekten onurluyuz. Güzel Sanatlar Fakültesi başta olmak üzere tüm katkı verenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

GSF Heykel Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Gökçen Ergür konuşmasında, “Hastaneler 24 saat yaşayan yoğun ve hareketli mekanlar. Alandaki insanların izleyeceği, hatta hayran olacağı heykeller onları bir parça da olsa sıkıntılarından uzaklaştıracaktır. Ayrıca heykeller, çalışanların kuruma aidiyet duygusunu artıracak değerli kazanımlar olacaktır” ifadesini kullandı. Güzel Sanatlar Fakültesi Opera Bölümü öğrencilerinin bir gösteri sunarak renk kattığı açılış, kokteylle sona erdi.

dokuz
eylül'de
sağlıkla
sanat
buluştu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir