Medimagazin logo

Doktorun hayat kurtardığı gerçek yerler

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından organize edilen "Kritik Vakalar" konulu 11. Acil Tıp Güz Sempozyumu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (OMÜ) katkılarıyla Samsun'da başladı. Sempozyumda konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, "Doktor hayat kurtarır dediğimiz tanımın gerçekleştiği yerler acil servislerdir" dedi.
Doktorun hayat kurtardığı gerçek yerler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAMSUN-OMÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, akademisyenler ve OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi çalışanları katıldı.

 

Sempozyumun konusunun "Kritik Vakalar" olduğunu söyleyen ATUDER Başkanı Doç. Dr. Başar Cander, "Kritik vakalar en önemli hasta grubu. Gerçek acillerin en önemli bir kısmını içeriyorlar. Bu hastaların bakım ve tedavisini üst düzey bir çaba ve profesyonel bir yaklaşım olmadan yapmamız mümkün değil. Çoğu kişinin üstlenmek istemediği bu hastaların takip ve tedavisi acil servislerin en önemli konusu olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık çalışanlarının en farklı bölümünü oluşturan acil çalışanları gece-gündüz demeden zor şartlarda kendilerinin değil başkalarının hayatlarını yaşayıp, en zor durumda olan insanlara en kritik müdahaleleri yapıyor, nefes alamayanların nefesi, hayata tutunmak isteyenlerin tutunacak dalları oluyorlar" dedi.


Acil servis çalışanlarının büyük özveri içinde görevlerini yaptıklarını söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu ise, "Acil servislerin planlanmasından, organizasyonundan ve hastaya yaklaşıma kadar akademik düzeyde ele alınması güzel bir şey, geldiğimiz nokta çok önemli. Acil servisler hastanelerin vitrinidir. Acil servislere tanısı konmamış hastalar geliyor, hastanın ne zaman geleceği belli olmaz. Acil servise gelen hastaların ilk beklentisi güler yüz. Bir taraftan vitrindesiniz, bir taraftan yasal sorumluluklarınız var, öbür taraftan hastanın ne zaman geleceği belli değil, sizden güler yüz tatlı isteyen bir kitle var. Bunları düşündüğümüz zaman acil servis çalışanlarına Allah yardımcınız olsun demekten başka bir şey geçmiyor içimden" diye konuştu.


En göz önünde acil servisin olduğunu ifade eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, "Doktor hayat kurtarır dediğimiz tanımın gerçekleştiği yerler acil servislerdir. Acil serviste çalışanların ne kadar büyük bir yük altında oldukları herkes tarafından malumdur. Gerçekten bir acil servis mutlaka radyolojik imkanlarıyla tam tekmil olmalı, güzel işleyen bir servis olmalı ki şikayetler ve hatalar en aza insin. En çok hukuksal sorunlarla karşı karşıya kalacak olanlar da acil tıp doktorlarıdır" şeklinde
konuştu.


Sempozyumda Yrd. Doç. Dr. Zeynep Gökcan Çakır, Yrd. Doç. Dr. Orhan Çınar, Yrd. Doç. Dr. Havva Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Fatih Özkan, Yrd. Doç. Dr. Ali Karakuş, Uzm. Dr. Murat Özsaraç, Doç. Dr. Cenker Eken, Doç. Dr. Mustafa Serinken, Yrd. Doç. Dr. Abdüsselam Seydanoğlu, Uzm. Dr. Şenol Kadir Köstekçi, Doç. Dr. Başar Cander, Doç. Dr. Yücel Yavuz ve Doç. Dr. Yusuf Yürümez çeşitli konularda sunumlar yaptı.

doktorun
hayat
kurtardığı
gerçek
yerler
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir