Medimagazin logo

Doktorun hastayı ameliyathaneden geri gönderdiği iddiası

Adana'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gelen ve apandist teşhisi konularak saatlerce ameliyat olmak için bekletilen kadın hastanın, kocasının tepki göstermesi üzerine doktor tarafından hastaneden geri gönderildiği ileri sürüldü. Hasta kadın, sedye ile götürüldüğü 500 metre ilerideki hastaneye yatırıldı.
Kaynak: İHA
Doktorun hastayı ameliyathaneden geri gönderdiği iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA-Edinilen bilgiye göre, 3 çocuk annesi Cariye Mercan (28) dün sabah saat 07.30'da şiddetli karın ağrısı ile uyandı. Cariye Mercan, eşi İlyas Mercan (37) tarafından Adana Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirildi. Burada yapılan tetkikler sonucunda hastaya apandist teşhisi konuldu. Bunun üzerine genel cerraha çıkartılarak ameliyat sırasına alındı.

 

İddiaya göre, sabah saat 08.00'de gelen hasta saat 16.00 olmasına rağmen bir türlü ameliyata alınmadı. Sedyede ameliyathanenin önünde bekletildi. Bir ara hasta kadın ameliyathaneye alındı ancak sırası gelmediği için geri çıkartıldı. Bu duruma kocası İlyas Mercan tepki gösterdi. Bir süre sonra ise kadın ameliyat edilmek üzere doktor tarafından ameliyathaneye alındı. Ancak Mercan doktora, "Bu saate kadar neden ameliyat etmediniz, eşim burada sabahtan beri perişan oldu" diye bağırdı. Bunun üzerine doktor sinirlenerek, "Sen bana bağıramazsın, sesini yükseltemezsin hastanı ameliyat etmiyorum git nerede ameliyat ettiriyorsan ettir" dedi.

 

Bunun üzerine hasta kadın sedye ile birlikte ameliyat kıyafetleriyle hastanenin dışına çıkartıldı. Hasta yakınları ambulans istedi ancak ambulans da verilmedi. Bunun üzerine hasta yakınları kadını sedye ile Adana Devlet Hastanesi'nin yaklaşık 500 metre ilerisindeki Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'ne götürdü.
 

Bu durum bir süre sonra Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'a iletildi. Vali Coş, hemen il sağlık müdürlüğüne talimat vererek hasta için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Coş'un talimatıyla hastanede kadının tetkikleri yapıldı. Kontrol altına alınan hastanın tetkik sonuçları beklenirken kist olduğundan şüpheleniliyor. Sonuçlara göre gerekli cerrahi müdahalenin yapılacağı öğrenildi.

"EŞİMİ AMELİYAT KIYAFETİYLE SOKAĞA ATTILAR"
İlyas Mercan, sadece yüksek sesle konuştuğu için doktorun kendilerini kovduğunu söyleyerek, "Defalarca özür diledim ama yine de bizi kovdular. Kesinlikle yanlış kelime söylemedim. Apandist dediler acil dediler, patladı patlayacak dediler, öğlenden beri bekliyoruz. Bir türlü ameliyata alınmayınca ben de sesimi yükselttim. Doktor sen yüksek sesle konuştun senin özürün de geçirli değil ne halin varsa gör dedi. Ameliyata girmişti ameliyathaneden geri çıkardı. Şu anda üzerinde kıyafetler de zaten ameliyat kıyafeti. Doktoru heryere şikayet edeceğim, sadece savcılık değil Başbakanlığa bile şikayette bulunacağım. Benim eşimin hayatı söz konusu. Ben bu şekilde muamele gördüm başkası görmesin. Ben sedye ile hastamı başka hastaneye taşıdım. Defalarca ambulansı aradım geldi. Hasta hastanede olduğu için hastanenin ambulansı araması gerekiyormuş onlarda aramadı" dedi.
 

Bu arada, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ise hiçbir hastanın özellikle acil bir hastanın bu muameleyi hak etmediğini belirterek, "Konu hakkında acilen inceleme başlatıldı. Vatandaşların iddiaları araştırılıyor doğru ise doktor hakkında idari soruşturma başlatılacak" dedi.

doktorun
hastayı
ameliyathaneden
geri
gönderdiği
iddiası
Yorum (32)
caner
Hasta yakını haddini bilecek,kimse doktora niye bunu yapmadın diye hesap soramaz.Zaten ameliyat için hasta hazırlanmış,doktorun sorumluluğu altında.Böyle terbiyesizlik yaparsa hasta yakının olacağı bu.Bu daha başlangıç.Kimse savcıya, bu kişiyi niye hapse atmadın diye hesap soruyormu!!!sorması lazım demekki.
0
Cevapla
dr elif
Hadi ordan doktor düşmanları...
0
Cevapla
DRCUM
DOKTOR SANKİ 8 DEN 4 E KADAR BOŞ DURDU DA İTHAM EDİLİYOR.
0
Cevapla
prolene35
bildiğim kadarı ile benzer bir olay pamukkale ün.kdh da oldu...ama ordaki vaka acil değildi...olayda muhtemelen arkadaşımızı çıldırttılar...kendisini tebrik ederim....kimse acil diye vik,vik etmesin,o an için hayati tehlikeye maruz olmadığı için,gelişebilecek komplikasyonlar için suçlanabileceğinden,alternatifi olan bir yerde olduğundan,her cerrahın yapabileceği bir durum olduğundan haklıdır...eline sağlık
0
Cevapla
postenflamatuar
TTB siyasetten fırsat bulursa asli işlerine dönsün. Hekimleri taciz eden, tehdit bu tiplerin yeşermesine olanak sağlayan düzenlemeler için gerekli çalışmaları neden yapmıyorsunuz? Taksime gideceğinize, Sınırlardaki askeri operasyonlarla mesai yapacağınıza bu haberdeki gibi tehdit edilen, hakaret edilen hekimler için 7-24 saat açık hukuk bürosu hizmetini devreye sokun. Saldırgan hasta yakınlarının hekimlere saldırmalarını, tehdit etmelerini, taciz etmelerini mümkün ve kolay hale getiren çalışma şartlarını düzenleyen kanun ve genelgelere yönelik çalışmalar yapın, destek hattınız aktif tutun. Ama pardon siz dünyayı kurtaracaktınız değil mi? Ne işiniz olur doktor sorunları gibi basit ve önemsiz bir konu ile? Umarız ki saldırı ve taciz ve iftiraya uğrayan hekim arkadaş TTB muhibi değildir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir