Medimagazin logo

Doktorum internet

Kaynak: TÜRKİYE
Doktorum internet
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doktorun muayenehanesine gitmek istemeyip internetten şifa arayan ya da tedavi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Doktorlar da hastaların bu fikrine sıcak bakıyor.Teknolojik gelişmeler ve internetle hasta-doktor ilişkisi de yeni bir boyut kazanmaya başladı.

 

İnteraktif iletişimin mümkün hale gelmesiyle özellikle hastalar sağlıkla ilgili problemlerini doktorun ayağına gitmeden çözmenin yolunu arıyor. Doktorlar da bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak teşhis ve tedavinin uzaktan yapılmasına sıcak bakıyor. IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün, Amerika ve İngiltere’de yüzde 80’i kronik hasta ve yüzde 20’si hastabakıcı olan bin 300 kişiyle gerçekleştirdiği araştırmaya göre ankete katılanlar artık doktor muayenehanelerine gitmek istemiyor. Hastalar özellikle internet üzerinden tedavi yollarını araştırıyor ve doktorla internet üzerinden irtibat kurmanın yollarını arıyorlar.

 

Sağlık alanında dönüşüm yaşandığını belirten Cisco IBSG Küresel Sağlık Uygulamaları Direktörü Frances Dare, “Küresel sağlık dönüşümü alanındaki potansiyel çok yüksek. Araştırmanın sonuçları, bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sağlık profesyonelleri arasındaki iş birliğini artıracak teknolojilerin ne kadar önem kazandığını gösteriyor” dedi. Cisco’nun 16 ülkeden sağlık sektörü yöneticileriyle yaptığı araştırma da doktorların aynı şekilde uzaktan teşhis ve tedavi yöntemlerine sıcak baktığını da ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 65’ine göre bilgi ve iletişim teknolojileri üzerinden iş birliği yapılarak teşhis ve tedavi uygulaması yapılabilir. Yüzde 65’i hastaların görüntüleme cihazlarıyla elde edilen görüntülerinin, videolarının ya da biyometrik verilerinin elektronik ortamda paylaşılması gerektiğine, yüzde 64’ü de bilgi ve iletişim teknolojileri ile klinik eğitimlerin verilmesi gerektiğine inanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 65’ine göre bilgi ve iletişim teknolojileri üzerinden iş birliği yapılarak teşhis ve tedavi uygulaması yapılabilir. 

doktorum
internet
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir