Medimagazin logo

Doktoru ölümle tehdit eden hasta, 8 bin TL para cezasına çarptırıldı

Doktoru ölümle tehdit eden hasta, 8.500 tl para cezasına çarptırıldı
Doktoru ölümle tehdit eden hasta, 8 bin TL para cezasına çarptırıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Şanlıurfa'da aile hekimi olarak görev yapan Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, yaklaşık 4 ay önce muayene etmeden ilaç yazmayı kabul etmediği için hastasının sözlü saldırısına uğradı ve tehdit edildi. Eryazgan'ın hastası İ.B. doktordan ilaçlarını annesinin üzerinden yazarak evrakta sahtecilik yapmasını istedi. Olumsuz yanıt alan hasta doktora hakaretler yardırıtehditte bulundu.

Doktor Hacı Yusuf Eryazgan o gün yaşananları şu şekilde anlattı. "İ.B sabah polikliniğe gelip tedavi oldu. İlaçlarını yazdım, gitti. Öğleden sonra bu kez annesiyle geldi. 'Annemi de muayene edin' dedi. Hastanın muayene için hazırlanmasını istediğimde, 'Annemin şikayetleri benimkilerle aynı. Bana yazdığınız ilaçları ona da yazın' dedi. 'Böyle bir şey yapamam, bu sahteciliğe girer' deyip anneyi muayene etmek istedim. Ancak İ.B. ısrarını sürdürdü, yeşil kartının vizesinin bittiğini ve kendisine yazdığım ilaçları, annesinin adına almak istediğini söyledi. Kabul etmeyince, poliklinikte bulunan perde paravanı üzerime fırlattı ve 'öldürürüm' diye tehdit etti. Aile Sağlığı Merkezi'ndeki diğer arkadaşların yardımıyla saldırgan engellendi."

BUGÜN SONUÇLANDI

Hacı Yusuf Eryazgan, saldırgan hakkında davacı oldu. Şanlıurfa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava bugün sonuçlandı. Hakim, İ.B.'ye hakaret suçundan 5 ay hapis, tehdit suçundan ise 8.500 tl para cezası verdi. Hapis cezası, saldırganın sabıkası olmaması nedeniyle ertelendi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu üyesi olan Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, birçok aile hekiminin, usülsüz ilaç yazımı talebiyle karşı karşıya kaldığını ve bu nedenle şiddet gördüğünü belirtti. Farklı bir kişi adına reçete yazmanın evrakta sahtecilik suçu işlemek olduğunun altını çizen Eryazgan, "nasıl bir başkasının kimliğiyle bankadan para çekemez ya da tapu çıkartamazsanız, ilaç da alamazsınız" dedi. Aile Hekimi Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, "Bu tür usülsüz isteklerin suç olduğu, Sağlık Bakanlığınca medya kuruluşları vasıtasıyla halka anlatılmalı" dedi.
 

sağlıkta şiddet
tehdit
şanlıurfa
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir