Medimagazin logo

Doktorlar şiddete ‘artık yeter’ dedi: 'Daha kaç hekimin saldırıya uğraması gerekiyor?'

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne hasta yakını tarafından darbedilen Dr. Gülizar Yıldırım, 10 günlük iş görmezlik raporu aldı. Yıldırım, sağlıkta şiddete tüm sağlık örgütlerinin tepki göstererek caydırıcı cezaların uygulanması gerektiğini vurguladı
Kaynak: DHA
Doktorlar şiddete ‘artık yeter’ dedi: 'Daha kaç hekimin saldırıya uğraması gerekiyor?'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya'da 5 Kasım'da gece saatlerinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen 25 günlük bebek ile hasta yakını Acil Servis'e başvurdu. Çocuk acilinde görevli Dr. Gülizar Yıldırım, hasta yakını tarafından darbedildi. Hastane koridorlarında saçından sürüklenen Dr. Gülizar Yıldırım, şikayetçi olarak darp raporu aldı. Dr. Yıldırım'a 10 günlük iş göremezlik raporu verildi.

Antalya'da hasta yakını tarafından darbedilen doktora 10 gün iş göremez raporu verildi

Dr. Gülizar Yıldırım'ın darbedilmesine meslektaşları ve meslek odalarından tepki geldi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Antalya Tabip Odası, Hekim Sen, Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Sağlık ve SosyalEmekçiler Sendikası ev çok sayıda doktor, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete tepki göstererek basın açıklaması yaptı.

'Caydırıcı cezalar uygulanmalı'

Hekim Sen Antalya Şube Başkanı Dr. Özgür Çağaç, hiçbir hastanın saldırgan olmaya, fiziksel ve sözlü şiddete hakkı olmadığını belirterek, hekimlerin güvensizlik duygusu içerisinde tükenme noktasına getiren şiddet olaylarında bütüncül politikalar uygulanması gerektiğini vurguladı.

Hekimlerin her an şiddete uğrayacağı endişesi ile görev yapmak istemediğini belirten Dr. Çağaç, “Artık yeter. Sağlıkta şiddet ile ilgili caydırıcı yasal düzenlemeler nerede? Daha kaç hekimin, sağlık çalışanlarının saldırıya uğraması, şiddet görmesi bekleniyor? Artık sağlıkta şiddetin önlenebilmesi için etkin ve caydırıcı uygulamaların acil olarak hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

'Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz'

Antalya Tabip Odası Başkanı Dr. Taha Karaman, sağlıkta şiddetin sorumlusunun sağlık sistemi olduğunu belirterek, 3-5 dakika içerisine sığdırılan randevulardan kaynaklandığını anlattı. 

Dr. Karaman, “Her ay sayısı katlanarak artan yüzlerce hekim kötü koşullar ve gelecek kaygısıyla ülkesini terk ediyor. Neredeyse hepimiz, çalışma yükümüzün yanında bu sağlık sisteminde ruhsal anlamda zorluklarla da karşılaşıyoruz. Daha geçen hafta üç meslektaşımız intihar etti. Yüzlerce sağlık emekçisi her gün şiddet görüyor. Tüm hekimler ve sağlık emekçileri geçim derdiyle boğuşuyor. Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddetle karşılaştığımız, hekimlerin yüzde 84'ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız. Etkili sağlıkta şiddet yasası, güvenli çalışma alanları taleplerimizi yükseltelim. Sağlıkta şiddete karşı her yönüyle mücadelemiz devam edecek. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz" diye konuştu.

"Reva mıdır bu?"

Akdeniz Üniversitesi Çocuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Akman ise çocuk pediatri uzmanı Dr. Gülizar Yıldırım'ın şiddet görmesine tepki göstererek doktorluk mesleğinin tanımını yaparken göz yaşlarına hakim olamadı.

 Prof. Dr. Sema Akman, “Doktor burada Yunan hekimin 3 katı çalışıyor. Doktor burada 3 kat çalışırken düşman muamelesi görüyor. Reva mıdır bu? Hasta bizden deva arıyor. Bu olayda 2 kere aynı soru soruldu diye saçından sürükleyip, ölesiye döven kadını nasıl haklı buluyorsunuz? Günde 100 hastaya 5 dakikada 3 soru soruyor. Kararı veriyor ve tedavi edecek reçete yazıyor. Doktora zamanı vermeyen, sana bu zamanı vermeyen kimdir dönüp bak. Neden doktoru suçluyorsunuz" dedi.

antalya egitim ve arastirma hastanesi
dr gulizar yildirim
saglikta siddet
Yorum (9)
uzman
kendimizi korumak için emekli olup işi bırakmak, ruhsatlı silah bulundurmak, dövüş kursları almak veya yurt dışına gitmek. başka seçenek kaldı mı ? hayır kalmadı. onun için öyle her vukuatta ilkokul çocukları gibi öyle dizilip aynı şeyleri söyleyip durmayın. sizi böyle görmekten de sıkıldım.
5
Cevapla
S.Serdar
cehalet ülkeyede prim yapıyor, cehalet tüm ülkeye hakim olmuş, köpek bile kendisini doyuranı isırmazken, adam gelip insana şiddet uygulamayı kendine hak görüyor. ülenin bu eğitimsiz, cahil durumu içler acısı. bakanımız çıkıp yarın bir twit atar vicdanını rahatlatır.
12
Cevapla
S.Serdar
abd için sevindirici, bunu gören yök'ten reçete ve dökümantasyon bölümü açmasını bekliyorum. (ironi). mezunlara bakanlık arabayla ev ev gezdirip reçete yazdırabilir. sağlıkta dönüşüm ve memnuniyet için büyük bir adım olurdu.(ironi) hayallerimizde hep bu bölüm var.
9
Cevapla
dr.hastane
sağlıkta şiddeti ,bizzat teşvik edip destekleyen, sağlık bakanlığının kendisidir. ..her şey hasta memnuniyeti içindir.....
16
Cevapla
TÜRKAY ÖZCAN
kaç hekimin ölmesi,kaç hekimin sakat kalması veya kaç hekimin can güvenliği olmadan saldırı korkusu altında çalışması gerekli,ne kadar sürecek bu, boş konuşmalar,3 maymunu oynamalar ne zaman son bulacak heyecanla bekliyoruz.
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir