Medimagazin logo

Doktordan ameliyathanede hemşireye yumruk iddiası / VİDEO

ERZURUM Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde görevli hemşire Nursel Algım, ameliyat sırasında Ortopedi ve Travmatoloji bölümü araştırma görevlisinin hakeret edip, yumruk attığını ileri sürerek şikayetçi oldu. Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde toplanan 20 kadar hemşire olayı protesto ederken, dekanlık binasından çıkan doktora ’yuh’ çektiler. Sağlık-Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, "Sorumlunun hakettiği cezayı alması için çalışacağız" dedi.
Kaynak: HÜRRİYET
Doktordan ameliyathanede hemşireye yumruk iddiası / VİDEO
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Olay, 3 Mart günü saat 01.15 sıralarında Yakutiye Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde meydana geldi. İddiaya göre Cerrahi Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde görevli araştırma görevlisi Dr. F.K’, acil bir hastayı ameliyat ederken dikiş iplerini bulamayınca sinirlendi. Bunun hesabını hemşire Nursel Algım’dan (25) soran asistan hekim, iddiaya göre ameliyathanede hakaret edip, yumruk attı.

Yaşadığı olaydan sonra hastanede bulunan polise giden Nursel hemşire Dr. F.K’tan şikayetçi olduğunu söyledi. Olayın duyulmasının ardından dün 20 kadar hemşire Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde toplanarak bir doktorun hemşireye hakaret etmesi ve yumruk atmasını kınadı. Hakaret ve saldırıyı protesto etmek için toplanan hemşireler, bu sırada dekanlık binasından çıkan Dr. F.K’’ı görünce ’yuh’ çekmeye başladılar. Tepkileri gören Dr. F.K’, hızlı adımlarla olay yerinden uzaklaştı.

 Dekanlık binası önünde bir açıklama yaparak yaşanan olayı kınayan Sağlık-Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, bir sağlık çalışanı olan doktorun, yine başka bir sağlık çalışanına yönelik şiddet uygulamasını protesto ettiklerini söyledi. Abdullah Duman, "Şiddetten rahatsız olan sağlık çalışanlarının bu konuya daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Yaşanan bu çirkin olay, sağlık çalışanları olarak bizleri derinden üzmüştür. Sorumlunun hak ettiği cezayı alması için çalışacağız" diye konuştu.

 


DOKTOR VE HASTANE YÖNETİMİ KONUŞMADI

Durumu hastane yönetimine ve adli makamlara bildirdiğini ifade eden hemşire Nursel Algım olayı ve gelişmeleri şöyle anlattı:

"Ameliyathanede iki vaka vardı; biri genel cerrahi, diğeri ortopedi. Ortopedi ameliyatının ardından bir ortopedi vakası daha gelecekti. Ben o sırada diğer ameliyata hazırlık yapmak için doktor beye söyleyip çıktım. Çıkarken de ’Doktor bey dikişler burada hazır’ dedim. Ben çıktıktan sonra dikişleri bulamamış. Arkamdan ’Nursel neredesin?’ diye bağırmaya başladı. Gittiğimde ’geri zekalı nerede bu dikişler’ dedi. Doktor, hakaretle konuşmaya başlayınca ben sakin bir şekilde ’sizin karşınızda bir bayan var bu şekilde konuşamazsınız’ diye karşılık verdim. Bunun üzerine sedyeyi tekmelemeye, üzerindeki önlüğü parçalamaya başladı. ’Gideceksin lan buradan’ diyerek beni odadan kovdu. Bende ’siz rahatsızsanız, siz gidin’ dedim. Onun üzerine sinirlendi ve gitti. O sırada bana küfür etmiş, bunu arkadaşlarım duymuş. En son ben namusumla alakalı bir küfür ettiğini duydum. Peşinden gidip ’Senin annen, bacım yok mu? Yazıklar olsun, ne kadar kolay küfür ediyorsun" diye konuşunca, erkek soyunma odasından tekrar geri geldi. Hiç vuracağını tahmin etmedim. Bir anda elini kaldırınca refleks olarak elimi yüzüme kapattım. Yumruğunun yarısı elime, yarısı da göz altına geldi. O sırada irkildim, ayaklarımdan terliklerim çıkmış. Geri sendeleyince arkadaşım Merve tuttu. Bunu gören hiçbir ortopedi doktoru yanımda olmadı. Ben de erkek soyunma odasına peşinden gittim, yumruğunu sıktı tekrar vuracaktı ki anestezi doktoru Sinan bey geldi. Aramızı açtı, onun ağzını kapatıp, yere yatırdı ki tekrar bana vurmasın. Biz bir ekibiz, birbirimizi idare ediyoruz. Ama bunun stresini bir alt üst ilişkisi düşünüp de egosunu tatmin edercesine sen hemşireden çıkaramazsın. Asistan azlığından dolayı hocalar haklı da haksız da olsalar onların arkalarında duruyor. Bizim arkamızda duran yok. Sağlık-Sen’e, Türk Sağlık-Sen’e yanımda oldukları için teşekkür ediyorum."

Olayla ilgili olarak Dr. F.K’ ile hastane yönetimi ve dekanlık açıklama yapmadı.

doktordan
ameliyathanede
hemşireye
yumruk
/
vi̇deo
Yorum (43)
drgöz
hiyerarşinin dejenere olması ile artık çalışanlar birbirinin sabrını ölçmeye ve provake edici tavırlara girmeye başladılar. cerrah vaka sırasında sadece hastayı en iyi şekilde ameliyat etmek için bütün konsantrasyonunu verir, eğer yanında insani olarak iyi bir hemşire varsa oda konsantrasyonu ve yardımıyla cerraha destek verir. ama günümüzde herşey performansa bağlı olduğu için ve hemşireler bu işi yapsamda yapmasamda ücretim değişmeyecek mantalitesinde olduğundan, bu konsantrasyon olayını başaramamaktadırlar. bu olayda orada asistan mevcut. yani o arkadaşımız orada yaptığı cerrahiden zaten yasal olarak puan ve para kazanamıyor. tek isteği hastayı bir an önce iyileştirebilmek. hemşire orada cerrahı sinir harbine sokarak vakanın uzamasına neden olmuştur. bence, hemşire hakkında "görevini tam anlamıyla yapmamak"tan ve hastaya zarar vermek suçlarından inceleme başlatılmalıdır.
0
Cevapla
baran
Eğer gerçekse bir doktor olarak utanç duyarım
0
Cevapla
aydin sinal
diyecegimki tip diplomasi iptal edilsin,belki güvenlik görevlisi olarak gece kuluplerinde daha faydali olur...ama bu bir temenni,bu gün ameliyat hemsiresini döven evde karisini,cocugunu,poliklinikte hastasini,trafikte diger sürücüyü,milletvekili secilirse parlemontoda diger milletvekillerini döger.bu sorunlu kisi emin olun ceza bile almaz cünki böyleleri Türkiyede simdi en gözde kisilerdir.Almanyada ne olur;hemen hastahane isinden atar,diplomasi mahkeme sonuclanancaya kadar el konulur,mahkeme sonucu :hapis ve bir daha almanyada hekimlik yapamaz.Ama dedigim gibi Türkiyede olur böyle vakalar.hele yigitin harman oldugu Erzurumda
0
Cevapla
vatandaş
Kadına şiddete hayır diyenler nerdesiniz. Hemşireye ceza verilsin diyen bile var. O zaman herkes sorununu şiddetle çözsün. Doktorlara saldırılınca ağlamayın ama sonra.
0
Cevapla
mert kafkas şahin
bastan sona titizlikle okudum. hicbir insan durduk yere cıldırmaz, dr arkadas ilk bakısta haksız gibi gorunse de o hemsıre emınım canıgonulden bir yardımcı olarak degil de soguk bir ifade ve tarzla yanındaymıs. olay da oradan alevlenmistir. doktora hekime saygı kalmamıs maalesef. yapacaksın bakacaksın anlayısı hastalarda var, sıradan bir memurmus havası hemsırelerde vs var artık. (genel konusuyorum, elbet bunun dısında olanlar da mevcut)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir