Medimagazin logo

Doktor tüp ligasyonunu unuttu, kadın doğurdu, doğan çocuğa doktor bakacak!

İstanbul’da, üçüncü çocuğu istemeyen Safiye İ., gittiği özel hastanede yumurtalık tüplerinin bağlanmasını istedi. Doktor Mustafa B. ikinci doğumda ameliyat yapmayı unuttu. Hamile kalıp doğum yapan Safiye İ. ve kocası tazminat davası açtı. Doktor ve hastaneden 125 bin TL kazandı
Doktor tüp ligasyonunu unuttu, kadın doğurdu, doğan çocuğa doktor bakacak!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Gaziosmanpaşa’da yaşayan Safiye İ. (37), 2008’de 2’nci çocuğuna hamileyken özel hastanedeki doktoruna doğum sonrası başka çocuk istemediğini söyledi. Doktor, çocuğu sezaryenle dünyaya getirmesini ve yumurtalık tüplerini ameliyatla bağlamayı teklif etti. Doktor, hamile kalmayacağı garantisi verdi. Safiye İ., doktorun teklifini kabul etti ve ikinci çocuğu sezaryenle doğurdu. Doğumda doktorun kordonlarını bağladığını düşünüp önlem almayan İ., 2009’da hamile kaldı. Durumu doktora anlatan İ., doktorun ‘kürtaj’ önerisini kabul etmedi.

Habertürk'ten Şefik Dinç'in haberine göre kocası Salim İ.’yle tekstil atölyesinde çalışan Safiye İ., doktor Mustafa B.’yle hastane aleyhine tazminat davası açtı. Gaziosmanpaşa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açan İ.’nin avukatı Gülnaz Güneş Aykaş, gebeliğin doktor hatası sonucu oluştuğunu, maddi durumları iyi olmayan aileye çocukların eğitim ve bakım masrafları için tazminat ödenmesi gerektiğini söyledi. Hastane avukatıysa tıp literatüründe binde bir gebelik riski oluştuğunu belirtti ve davanın reddini istedi. Avukat, “Anneye kürtaj teklifi yapıldı. Kabul etmedi. Masraflarına katlanması gerekir” dedi. Safiye İ., 3’üncü doğumunu yaparken başka bir doktordan kordonların bağlanmadığını öğrendi. Kordonları bağlayan doktor raporu mahkeme ve Adli Tıp’a gönderildi. Adli Tıp raporunda, Mustafa B.’nin kusurlu olduğuna karar verildi.

 

22 YAŞINA KADAR OLAN MASRAFLARA KARŞILIK

4 yıllık dava sona erdi. Hâkim, kordon bağlama ameliyatı yapmayı unutan doktor ile hastaneyi, aileye 110 bin TL maddi, 15 bin TL de manevi olmak üzere 125 bin TL tazminata mahkûm etti. Miktar, 5 yaşına giren kız çocuğunun 22 yaşına kadar olan eğitim ve bakım masrafları hesaplanarak belirlendi.‘TÜRKİYE’DE BİR İLK OLDU’

Çiftin avukatı Gülnaz Güneş Aykaş, kararın Türkiye’de ‘istenmeyen sağlıklı çocuk’ için verilen ilk tazminat kararı olduğuna dikkat çekti. Kararın emsal teşkil edeceğini söyleyen Aykaş, “Yaptığım araştırmada da dünya hukuk tarihinde sadece Almanya’da bir örneğini buldum. Burada konu çocuğun istenip istenmemesi değil. Burada sorun doktorun hizmet görevini yapıp yapmadığıdır” dedi.

doktor
tüp
ligasyonunu
unuttu
kadın
doğurdu
doğan
çocuğa
doktor
bakacak!
Yorum (29)
BOZEREN
dünyada olmaz! ama, türkiyede olur. "nüfusuna kaydetmek" demek bu olsa gerek.
0
Cevapla
aydin sinal
Ayni olay 15-20 sene önce Almanyada olmustu,yüksek mahkeme cocugun alman kanunlarina göre hayatini kendi idame ettirmesi yasi olan 26 yasina kadar hastahanenin(doktorun degil) bakmaya yükümlü olduguna kara vermisti,o zamanin degerine göre 150 bin mark civari bir yekün tutuyordu.Ayrica ameliyati yapan jinekolog tazminat ödemeye mahkum olmustu.
0
Cevapla
brk
Allah'ın nasib ettiği evlat bu. Allah nasip ettikten sonra doktor ne yapsın. unutur tabi. unutturan kim? bunu bir ceza gibi görüp dava açmaları çok yanlış. o çocuğun belki de ileride çok hayrını görecekler. sizin bilmediğinizi ben bilirim diyor Allah. tabi bu yazdıklarım aile müslümansa geçerli.
0
Cevapla
Dr.Turgay
Aydın bey rica etsem cerrahın nekadar tazminat ödediğini öğrenebilirmisiniz.Hastanenin ödediği gibi büyük öir rakammı merak ediyorum
0
Cevapla
DR.JİNEKOLOG
Hemen hemen her k.doğum uzmanının başına gelen bir durum ve %1 e yakın oranda re-kanalizasyonla hamile kalınabiliyor(tüpleri bağlasanız bile).Ayrıca okadar yoğun bir tempoda çalışıyoruzki; örneğin bir taraftan kanamalı hasta küretaj için beklerken diğer taraftan acil sezeryana girmek gerekebiliyor.Bu yoğun ortamda nasıl aydınlatılmış onam alacaksın,nasıl unutmayacaksın. Sanki Almanyadaki gibi çalışma ortamı ve bilinçli hastalar var mış gibi,cezalar veriliyor.Fakat bunun temyiz mahkemesinde kararın bozulacağını düşünüyorum. Eğer karar onanırsa mesleği bırakmayı ciddi ciddi düşünmek gerekir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir