Medimagazin logo

Doğru tedavi ile sedef hastalığını kontrol altına almak mümkün

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Asude Kara Polat sedef hastalığına ilişkin yaptığı açıklamada, hastalığın doğru tedavi ile kontrol edilebildiğine dikkat çekerek, ilaçlarla hastanın tamamen lezyonsuz hale getirilebileceğine vurgu yaptı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Doğru tedavi ile sedef hastalığını kontrol altına almak mümkün
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Türk Dermatoloji Derneği Psoriasis Çalışma Grubu Sekreteri Doç. Dr. Asude Kara Polat, 29 Ekim Dünya Psoriasis (Sedef Hastalığı) Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Sedef hastalığının toplumda çok sık rastlanan bir hastalık olduğunu, yüzde 2-3 gibi bir görülme sıklığına sahip olduğunu ifade eden Doç. Dr. Polat sedefin bulaşıcı olmayan bir hastalık olduğunu ama görünür alanları tutması nedeniyle kişilerde özgüven eksikliği, sosyalleşmede azalma, depresyon ve intihara gidebilen sorunlara yol açabildiğini söyledi.

Lezyonlar yüzde yüz silinebilir

Sedefin tedaviyle gerileyebilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Polat, stres, bazı ilaçların kullanımı ve solunum yolu hastalıklarıyla tetiklenebildiğini dile getirdi. Polat, “Sedef, kronik bir hastalık fakat doğru tedaviyi verdiğimizde hastalığı kontrol altına kolaylıkla alıyoruz.” dedi.

Hastalığa yönelik pek çok farklı tedavi geliştiğine vurgu yapan Doç. Dr. Polat, kişilerin lezyonsuz yaşayabileceği bir olanağın sağlanabildiğini söyledi. Sedefte lezyonların yüzde yüz silinebilir olduğunu ifade eden Polat, sedefin ilaçlarla tamamen lezyonsuz hale gelebileceğine de vurgu yaptı.

'Kişiye özel tedavi' vurgusu

Sedefin multisistemik bir hastalık olduğunu; diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, metobolik sendrom ve obezite gibi hastalıklarla birlikte seyredebildiğini kaydeden Doç. Dr. Polat şu bilgileri verdi:

“Sedef hastalığı bulaşıcı değildir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Doğru teşhis ve kişiye özel tedavi planlanması önemlidir. Tedavinin bireysel olarak planlaması lazımdır. Tedavi seçeneği; kişide eklem tutulumu varsa farklı, karaciğer hastalığı varsa farklı ve çocuk hastada farklı olmalıdır. Herkese aynı tedaviyi uygulamıyoruz. Hepsinin başarı şansı bir uzman eşliğinde yönetildiğinde yüksek olmaktadır.”

doc dr asude kara polat
sedef
29 ekim dunya psoriasis sedef hastaligi gunu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir