Medimagazin logo

Doğayı hastane koridorlarına resmediyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde taşeron firmada işçi olarak çalışan 43 yaşındaki Varol Barış, hastaların stresini ortadan kaldırmak ve tedavilerine katkı sağlamak amacıyla yönetimin isteği doğrultusunda hastanenin koridorlarını ve polikliniklere doğal yaşamı anlatan yağlı boya resimleri yapıyor. Resim yapmaya çocukluk yıllarında ailesinin teşvikiyle başladığını belirten Barış, resim yapmanın kendisi için bir tutku olduğunu söyledi.
Doğayı hastane koridorlarına resmediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 4 yıldır şirket işçisi olarak çalıştığını, mesai saatlerinin dışında da resim yaptığını belirten Barış şunları söyledi: 
"Resim yapmayı çok seviyorum. Duygularımı, hislerimi resmediyorum. Doğayı çok seviyorum. Bu nedenle genellikle doğa ve manzara resimleri yapıyorum. Yaptığım resimleri iş yerindeki arkadaşlarıma hediye ediyorum. Hastane yönetimi de resim yaptığımı öğrenince benden hastanenin koridorlarına ve polikliniklerine ve servislere resim yapmamı istediler. Bende severek kabul ettim. Hastanenin her köşesi için resim yapıyorum. Buraya gelen hastalar resimlere bakarak hastane stresinden kurtuluyor." 
 
-SERVİSLERE GÖRE FARKLI RESİMLER- 
Barış, her servis için ayrı resimler çizdiğini, servislerde yatan hastaların psikolojik durumlarını göz önünde bulundurarak onların hoşlanabileceği tarzda resimler çizdiğini belirterek, Çocuk servislerin de ise çocuklara hitap edebilecek onların ruhuna resimler yapıyorum. Çünkü resimlerdeki duyguyu hissedebiliyorlar. Sanki resimdeki doğanın içinde gibi hissedebiliyorlar. Yaptığım resimlerle küçükte olsa hastaların tedavilerine katkı sağladığım için mutluyum" diye konuştu. 
Barış, kendisinin resim yapmaya olan merakının hastanedeki bazı memur ve hekimlerinde ilgisini çektiğini, bu nedenle de onlarında resim yapmaya başladığını söyledi. 
En büyük arzusunun yurt dışında bir sergi açmak olduğunu ifade eden Barış, bu yönde de çalışmalar sürdürdüğünü söyledi. 
 
-"HASTALAR MUTLU"- 
OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Sünbül ise, hastanenin poliklinikleri, servislerinin ve koridorlarının yağlı boya resimlerle süslenmesinin hastaları mutlu ettiğini söyledi. 
Hastane yönetimi olarak, hastaların istekleri yönünde böyle bir çalışma içine girdiklerini belirterek, "Hastalarımıza her türlü rahatlığı ve huzuru sağlamak istiyoruz. Zaten buraya gelen insanlar hastalıkları nedeniyle psikolojik olarak mutsuz halde geliyorlar. Hastanemizde çalışan Varol Barış'ın resim yaptığını öğrenince hastanenimizi doğal yaşam alanı haline getirmesini istedik. Hastalarımızda bu durumdan son derece memnun olması bizleri sevindiriyor"dedi. 
 
-"KENDİMİ PARKTA GİBİ HİSSETTİM"- 
Hastanede tedavi gören Mehmet Ünyeli ise, hastane koridorlarından geçtiği zaman kendisini bir parkta gibi hissettiğini söyledi. 
Ünyeli, poliklinikte muayene sırası beklerken resimlere bakarak rahatladığını ifade etti. 
Hasta yakını Ayşe Özkal ise, hastaneye düzenli olarak tedavi ettirmek için çocuğunu getirdiğini, çocuğu ile resimlere bakarak stres atarak resimdeki yerlerde yaşam hayali kurduklarını ifade etti.
doğayı
hastane
koridorlarına
resmediyor
Yorum (1)
gümrah güreli
varol beyin resimlerini çok beğeniyorum herkesin gelip görmesini isterim.herkeze teşekkürler
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir