Medimagazin logo

''Diyaliz tedavisi gören hasta sayısı 70 binlere yaklaşmıştır''

Medikal Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Koordinasyon Birimi Sorumlusu Dr. Levent Yücetin, Türkiye'de diyaliz tedavisi gören hasta sayısının 70 binlere yaklaştığını bildirdi.
''Diyaliz tedavisi gören hasta sayısı 70 binlere yaklaşmıştır''
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ŞANLIURFA- Görev yaptığı hastanenin organizasyonuyla Şanlıurfa'da düzenlenen ''organ bağışı'' seminerine katılan Dr. Levent Yücetin, diyalize bağlı hasta sayısının her geçen gün arttığını, organ naklinin ise mevcut ihtiyacın sadece beşte birini karşılanabildiğini söyledi.
    

Dr. Yücetin, organ nakli konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
    

 ''Günümüzde, hemen hemen tüm ülkelerde artan organ nakli ihtiyacı olan hasta sayısını, karşılayacak oranda organ nakli yapılamıyor. Ülkemiz, organ temininde ne yazık ki dünya sıralamasında son sıralarda yer alıyor. Türkiye'de diyaliz tedavisi gören hasta sayısı 70 binlere yaklaşmıştır. Ortalama, her yıl diyaliz ihtiyacı duyan hasta sayısı 7 bin artıyor. Böbrek nakli konusunda yeterli bilinçlendirme yapılamadığı takdirde gelecekte vahim bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz.''
    

Dr. Levent Yücetin, organ naklinin diyaliz yönteminden daha avantajlı olduğuna dikkati çekerek, ''Diyaliz yöntemleriyle hasta, sağlıklı bir insanın yaptığı işin ancak yüzde 5'ini yapabilir. Başarıyla yapılan bir böbrek nakli ise hastaya 10 kat daha fazla iş yapma imkanı sağlar. Nakil hastalarının birçoğu, kendilerini diyalizde olduklarından çok daha enerjik ve iyi hisseder. Nakil alan hasta, daha önce yapamadığı işi yapabilecek duruma gelir'' dedi.
    

Hastanenin Organ Nakli Bölümü doktorlarından Op.Dr. Sabri Tekin ise artık organ nakli ameliyatlarının çok kısa sürede yapılabildiğini belirterek, ''Günde 3-4 organ nakli yaptığımız oluyor. Verici ameliyatı yarım saat, alıcı ameliyatı ise 1 buçuk saat sürüyor. Organ nakli ameliyatı toplam 2 saatte yapılabiliyor'' diye konuştu.
    

Şair Nabi Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminerin ardından uzman doktorlar, organ nakli tedavisi gören ve halen görmekte olan hastaların sorularını yanıtladı.

''diyaliz
tedavisi
gören
hasta
sayısı
70
binlere
yaklaşmıştır''
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir