Medimagazin logo

Dışkapı Hastanesine Yanık Yoğun Bakım Ünitesi

Ankara - Sağlık Bakanlığına bağlı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine 4 yataklı yanık yoğun bakım ünitesi açıldı
Dışkapı Hastanesine Yanık Yoğun Bakım Ünitesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ankara - Sağlık Bakanlığına bağlı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine 4 yataklı yanık yoğun bakım ünitesi açıldı.

Başhekim Doç. Dr. Öner Odabaşı, "Ankara'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sonra, ikinci akut yoğun bakım ünitesine sahip olduk. Her eğitim ve
araştırma hastanesinde 3-5 yataklık üniteler olsa, Ankara'nın ihtiyacı karşılanmış olur" diye konuştu. Yanık nedeniyle tedavi görenlerin çoğunun uzun süre hastanede kalması gereken ciddi sağlık sorunları yaşayan kişiler olduğuna işaret eden Odabaş, yeni açılan yanık yoğun bakım ünitesiyle daha kaliteli hizmet verebileceklerini ifade etti.

Hastanenin 2 plastik cerrahi kliniğinde, toplam 7 plastik cerrahi uzmanı, 2 klinik şefi, 12 asistan, 10 hemşire ve 2 teknisyenin görev yaptığını belirten Odabaş, 33 kişiden oluşan bu kadroyla, yeni açılan yanık yoğun bakım ünitesinin yanısıra sağlık durumları ağır olan hastalara hizmet vereceklerini anlattı.

-YANIK YIKAMA SİSTEMİ DE VAR-

1. Plastik Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Selim Çelebioğlu da 4 yataklı ünitede, ayrıca, daha kaliteli ve daha güvenli hizmet verilmesini sağlayacak yanık yıkama sistemi ve hasta taşıma asansörünün bulunduğunu bildirdi.Hasta taşıma asansörü sayesinde hastaların hiçbir travmaya maruz kalmadan yıkama tanklarına götürülebildiğini anlatan Çelebioğlu, "Gelişmiş teknolojiyle yapılmış olan tanklarda da hastalarımız dezenfekte edilmiş suyla güvenilir bir şekilde yıkanıyor. Burada ölü derinin vücuttan atılımı sağlanıyor" dedi.Çelebioğlu, yanıklarda yoğun bakım ünitelerinin önem nedenini anlatırken, "Yaşlılarda ve çocuk hastalarda vücut dengesi çabuk bozulduğundan yanık yüzdesi çok önemlidir. Kalp, şeker ya da kapalı alanda yanığa maruz kalan ciğer ve solunum sistemlerindeki yanık durumundakiler sağlık durumu ciddi hastalardır.

Ayrıca, yanık yüzdelemesi yüzde 20'nin üstünde olan 2. derece yanıklar hastanede tedavi gerektirmektedir. El ve yüzdeki yanıklar da ciddi bir durumdur. Bu özelliklere uygun olan hastaların yanık yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilmeleri gerekmektedir." dedi.

dışkapı
hastanesine
yanık
yoğun
bakım
ünitesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir