Medimagazin logo

Digoksin davasında doktorlara 6 yıl hapis istemi! '36 saat durmadan çalıştırıldım'

Akciğer enfeksiyonu ve solunum yetmezliği şikayetleriyle hastanede tedavi edilirken digoksin ilacının aşırı dozda verilmesi nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen Miray bebeğin ölümüne neden olmak suçundan yargılanan iki doktorun davasında savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık doktorların "Taksirle ölüme neden olmak" suçundan 6'şar yıla kadar hapisleri istendi.
Kaynak: DHA - Özden ATİK
Digoksin davasında doktorlara 6 yıl hapis istemi! '36 saat durmadan çalıştırıldım'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yoğun bakım servisinde tedavi edilen 6 aylık Miray Türkkan, 20 Kasım 2015 tarihinde hayatını kaybetmişti. Miray bebeğin ailesi, bebeklerinin yanlış tedavi ve aşırı doz digoksin ilacı etkisi ile zehirlendiğini ve bu yüzden öldüğünü iddia ederek doktorlardan şikayetçi olmuşlardı. 


Malpraktis: 'Şoförlerin, müteahhitlerin bile bir kanunu var ama bir cerrahın yok!'


Savcı mütalaasını açıkladı

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülmesine devam edilen duruşmaya, sanık E.K ile şikayetçiler Şahin ve Nurcan Türkan katıldı. 

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Adli Tıp İhtisas Kurulu Dairesi'nden alınan raporlarda, uygulanan digoksin tedavisinin normal düzeyden yüksek seviyede uygulandığının, bebeğin ölümüne yüksek dozda uygulanan digoksin tedavisinin sebep olduğunun belirtildiği anlatıldı Mütalaada, sanıklardan E.'nin daha önce bu tedaviyi uygulamadığını, ilk defa ölen bebek üzerinde uyguladığını kabul ettiği, buna rağmen daha önce bu tedaviyi hiç uygulamayan sanık E.'ye, diğer sanık N.O.K'nin tedavi uygulamasını devrettiği, bu haliyle her iki sanığın da tedbirsiz ve özensiz davranışları neticesinde yanlış miktarda digoksin tedavisi uygulayarak bebeğin taksirle ölümüne neden oldukları belirtildi. Savcı sanıkların "Taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2'şer yıldan 6'şar yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi.


Miray bebeğin digoksin davası: İlacı order eden hekime danışılmadı


Şikayetçiler her iki doktorun cezalandırılmasını istedi

Şikayetçiler anne Nurcan ve baba Şahin Türkan, mütalaaya katıldıklarını belirterek her iki doktorun da kusuru bulunduğu için cezalandırılmalarını talep ettiler. 

Sanık: "Suçlu aranıyorsa o ben değilim"

Mütalaaya karşı savunmasını yapan sanık E.K, "Pişmanlığımı ve üzgünlüğümü yazılı olarak dile getirdim ancak yüz yüze ilk defa şimdi dile getiriyorum. Hastanede saldırıya uğradım. Ancak şikayetçi olmadım. 36 saat durmadan bilimsel olarak hafıza kaybı olma durumu olması bilinmesine rağmen isteğim dışında uzmanların gözetimi altında gündüz ve gece çalıştırıldım. Türkiye'de zorunlu şartlar olduğu belirtilmesi nedeniyle bu şekilde öğrenciler zorunlu olarak çalıştırılıyordu. Ben o bölümün uzmanı değildim. Çocuğun yoğun bakımı uzmanı da değildim. Çocuğu yoğun bakıma kabul eden, tedavisini uygulayan da ben değildim. Tedavi kağıdını aileye imzalattıran kişi dahi değilim. Ben ailemi bırakıp buraya okumaya geldim. Hastanede çalışırken aylık bin 200 TL harçlık alıyordum. Çocuk uzmanlığı almaya çalışan verilen görevden kaçınmayan birisiyim. Hocaların önünde hastanın öldüğü gün de ben yoğun bakımda uzmanlık öğrencisiydim. Digoksin'in panzehiri mevcuttur. Verildikten sonra 60 dakika etkisi biter. Fakat hastanede panzehir yoktu. Sonra Bakırköy'de bulmuşlar neden gidip almadılar bilmiyorum. Bakırköy'e taksiyle gidip ilacı alıp geldim. Ancak bebek ölmüştü. Ailenin acısı büyüktür. Suçlu aranıyorsa o suçlu ben değilim. Beraatimi istiyorum" dedi.

Sanık K.'nin avukatı Ali Rıza Dizdar ise tıp literatürüne göre diogsin ilacının asistanlar tarafından verilemediğini öğrendiğini belirterek müekkilinin görevli olmamasına rağmen hastaneye panzehir alıp geldiğini, ancak bebeğin öldüğünü, yetkisi olmadığı için sorumluluğu olmadığını belirterek beraatini talep etti. Diğer sanık N.O.K'nin avukatı ise adli tıp raporlarınına aykırı olarak mütalaa verildiğini ifade ederek savunma için süre istedi. Süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı erteledi.

digoksin
aşırı doz
miray bebek
doktor
hapis
mütalaa
Yorum (10)
özmen
Sistem doktorları uzmanlık yapmamaya ,yapsa bile ftr-cildiye-biokimya gibi riski olmayan bölümleri tercih etmeye itiyor..Riskli branşlardaki doktorlar mutsuz,pişman,günü kurtarmaya çalışıyor..Bu duruma daha ne kadar göz yumulacak bilmiyorum..
116
Cevapla
Tükenmiş Doktor
Hekimlerin en büyük meselesi MALPRAKTİS yasasıdır! Sınırları iyi tarif edilmemiş ve hâkimlerin insafına bırakılmış, keyfi bir hukuk düzeni zorbalığının tek mazlum meslek grubu olan hekimler üzerinde gaddarca ve düşmanca tatbik edilen malpraktis yasasıdır. Mütekabiliyet gereği şayet bir meslek grubuna karşı malpraktis yasası çıkartabiliyorsa devlet, o zaman bütün meslek gruplarının da aynı sorumluluğu alması lazım. Kamu adına görev yapan hakim savcı polis asker neyse, doktor da odur. Şayet doktorlar bir kanunla Cendere altına alınacaksa, bütün meslek grupları aynı şekilde aynı yasanın altında sorumlu olmalıdır. Sözde hekimin haklarını savunmak için kurulmuş olan bir takım teşkilatlar, şimdiye kadar kaç defa malpraktise gerçekten karşı çıkmışlardır? Bize ne oluyorsa hep azar azar oluyor ve bize ne oluyorsa hep bizim gafletimizden oluyor! Bir hâkimin verdiği karar dolayısıyla Avrupa Birliği Türkiye'ye 1,5 milyon dolar ceza veriyor ve bu para şahsa devletin kesesinden tıkır tıkır ödeniyor, ama hakimin cebinden tek kuruş çıkmıyor! Bizde ise en basit meselede bile vurun hekime! Yasaya karşı değiliz ayrımcılığa ve hekim düşmanlığına ve hakimlerin keyfi egomasturbasyonlarına karşıyız! Malpraktis yasası ya her meslek grubu için geçerli olmalı veya tamamen kaldırılmalıdır! Zaten cezai müeyyideyi belirleyen TCK kanunu'nda ilgili maddeler vardır! Neden hekime doktora tabibe karşı bir özel kanun vardır! Gelecek nesillerin doğru dürüst hekimlik yapabilmesinin yolu bu kanunun ehlileştirilmesi ile mümkündür! Bana göre, hekimlerin başlıca meseleleri 1. MALPRAKTİS YASASI 2. MAAŞ azlığı ve ÖZLÜK haklarının kaybı 3. Şiddet ve çalışma şartlarıdır
95
Cevapla
Can Manay
Bu hasta normal bir çocuk değil ki, Çocuk zaten hiç ekstube olamamış ağır kalp yetmezliği olan bir çocuk. 3 aylık hiç yoğun bakımdan çıkmamış. Ölmesi beklenen bir çocukmuş. Bunun ölüm sebebi digoksin dozunun fazla verilmesinden olması için genel durumu iyi, hemodinamisi stabil bir hasta olması gerekir. Malpraktis davaları için tıptan anlayan hakimler ve savcılar olmalı.
41
Cevapla
Ayşe
Çok çok üzücü bir durum. 36 saat uyumadan direktifleri uygulamaya çalışan Dr kardeşimden özen ve tedbir bekle. Önce ülkemizdeki sağlık sistemini dava etmeniz gerekir. Eğitim sistemi dava etmeniz gerekir . Bir hakime bir savcıya aynı saat dilimine iki duruşma resmî olarak verilmiş mi? Kesinlik hayır . Ama ülkemizde yüzlerce hekime aynı saate çift randevular veriliyor. Böyle vizyonsuz sağlık sisteminden nasıl özen ve tedbir bekleyebilirsiniz ?
20
Cevapla
Osman teyze
Tükenmiş doktora cevap. O değilde maaşı kat kat isterken polis asker savcı hakimden bile kat kat önde olsun istiyorsunuz ama yargılanırken aynı olsun istiyosunuz tezatlık?
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir