Medimagazin logo

Depremde psikiyatrlara ne zaman ihtiyaç var?

Mesut Yar'la "Burada Laf Çok"a katılan Psikiyatrist Dr. Özkan Pektaş, deprem sonucu akut travma geçiren kişilerin ruhsal durumlarını anlattı. Pektaş, psikiyatrların ne zaman devreye girmesi gerektiğini açıkladı...
Kaynak: CNN TÜRK
Depremde psikiyatrlara ne zaman ihtiyaç var?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Enkazdan 32 saat sonra  sağ olarak kurtarılan Mesut Ozan'ın yaşadıklarını nasıl soğukkanlı bir şekilde dile getirebildiğini yorumlayan  Psikiyatrist Dr. Özkan Pektaş, "Akut travmalarda kişi son derece dayanıklı olur. İnsanın böyle bir yapısı var. 'Sağımda cesete solumda cesete bastım gibi' çok rahat dile getirebilir. O sırada bir savaş veriyor. O savaşı verirken bulunduğu duruma ve konuma uygun her şeye katlanabiliyor." dedi.

Akut travmalarda tedavi gerektiren durumların bir aylık süreçten sonra başladığını belirten Pektaş, psikiyatristlerin depremden hemen sonra yapabilecekleri çok fazla bir şeyin olmadığını söyledi. "Biz 99 depreminde alana koşarak gittik ve gittiğimiz gibi geri döndük.  Şu anda orada en fazla hizmeti veren diğer cerrah arkadaşlarımıza, ortopedistlerimize, dahiliyecilerimize, anestezi uzmanlarımıza, devlet güçlerimize ve din adamlarına bizlerden çok daha fazla ihtiyaç var." dedi.

depremde
psikiyatrlara
ne
zaman
ihtiyaç
var?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir