Medimagazin logo

'Deprem' hastaneyi salladı

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 6.8 şiddetindeki bir deprem sonrasında yaşananlar canlandırıldı. Senaryoya göre büyük depremde hasar gören hastanenin 5. ve 6.katlarında mahsur kalan yaralılar, profesyonel kurtarma ekipleri tarafından acil olarak kurtarıldı. Tahliye edilen yaralılar çadır hastanede tedavi altına alındı.
'Deprem' hastaneyi salladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Acil durum ve afetlere hazırlıklı olabilmek amacıyla İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde deprem tatbikatı düzenlendi. İtfaiye, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve hastanenin kurtarma ekibinin katıldığı tatbikatta, 6.8 şiddetindeki depremin senaryosu uygulandı. Senaryo gereği deprem ile birlikte acil tahliye planını uygulayan hastane görevlileri, hastaları tahliye etmeye başladı.


Hastanenin hasar gören katlarında bulunan yaralılar ve diğer insanlar camlardan halatlar ve sedyelerle kurtarıldı. Hastane’nin 3. kat camından sarkıtılan halatlara bağlanan bir sedyeye yatırılan hasta, kurtarma ekipleri tarafından nefes kesen bir operasyonla tahliye edildi. 5. katta mahsur kalan başka bir hasta da kurtarma görevlisinin beline bağlanarak halatla aşağı indirildi. Tahliye edilen hastalar, ambulanslarla hastane bahçesinde kurulan çadır hastaneye nakledildi. Burada sağlık durumlarına göre ayrılmış çadırlara alınan hastalara doktorlar tarafından müdahale edildi.
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Yusuf Karali, hastane olarak depreme hazır olmak amacıyla yılda bir defa tatbikat yaptıklarını belirterek, “Hastane çalışanları sürekli bu eğitimi alıyorlar. Bugün de bir senaryo hazırladık. Bu senaryoya göre önce bir deprem oluyor. Deprem ile ilgili ana binada 5. ve 6. katlarda hasar oluşuyor. Bu binada hasta tahliyeleri yapılıyor.” dedi.

'deprem'
hastaneyi
salladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir