Medimagazin logo

Danimarka'da yürütülen araştırma beyin zedelenmelerinin intihara eğilimi artırdığını sonuçladı

Danimarka'da yürütülen bir araştırma, kafaya alınan ciddi darbelerin intihara eğilimi artırdığını ortaya koydu.
Kaynak: AA
Danimarka'da yürütülen araştırma beyin zedelenmelerinin intihara eğilimi artırdığını sonuçladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Danimarka İntihar Önleme Araştırma Enstitüsünün, 1980-2014 yılları arasında 7 milyon kişinin sağlık kayıtlarına dayandırdığı çalışmada, her 20 intihardan birinin ciddi beyin zedelenmeleri sonucu olabileceği tespit edildi.

Çalışmada trafik kazası, saldırı ya da düşme sonucu oluşan beyin zedelenmelerinin kişilerde bellek problemleri, öfke hali ya da kişilik değişiklikleri gibi uzun süreli semptomlara yol açtığı ifade edildi ve bu tip zedelenmelere maruz kalan kişilerin intihara eğiliminin daha fazla olduğu belirtildi.

Enstitüden Dr. Trine Madsen, travmatik beyin zedelenmelerinin intihara varan ciddi sonuçlara yol açabileceğini kaydetti.

Dünyada intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında Güney Kore, Sri Lanka, Litvanya, Moğolistan, Kazakistan ve Belarus yer alıyor. Listede Danimarka 48. sırada bulunuyor. En az intiharın görüldüğü ülke ise Bahamalar.

intihar
dr. trine madsen
beyin zedelenmeleri
Yorum (1)
Hasan Akdemir
Türkçe katliamının güzel örneğini veren "Danimarka'da yürütülen araştırma beyin zedelenmelerinin intihara eğilimi artırdığını sonuçladı" ifadesi bir kenara bırakılıp işin özüne bakıldığında, bir insanın kafasına şiddetli darbe aldıracak bir durumu varsa zaten psikolojisini bozacak çevresel faktör de oluşmuş demektir. İntihar ve bilişsel bozuklukların yükselen oranını , beyin zedelenmesi olmadan Posttravmatik Stres Bozukluğu yaşayan yabancı askerlerde yıllardır Batı dünyası zaten gözlemliyor.
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir