Medimagazin logo

Çocuklar 'otizmi yenebiliyor'

Amerikalı bilim insanları otizm teşhisi konulan bazı çocukların yaşları ilerledikçe bu hastalıktan kurtulabildiklerini açıkladı.
Kaynak: BBC TÜRKÇE
Çocuklar 'otizmi yenebiliyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin 112 çocukla yürüttüğü çalışmalarda, otizmin yaşam boyu süren bir hastalık olduğu kanısının yanlış olduğu yolunda işaretlere rastlandı.

Henüz bu konuda bilimsel kabul gören bir sonuca ulaşılmış olmasa da, Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatri Dergisi'nde (Journal of Child Psychology and Psychiatry) yayımlanan çalışmanın bulguları, önemli görülüyor.

Ancak araştırmaya temkinli yaklaşılması gerektiğini belirten uzmanlar da var. Bu uzmanlar, bulguların arkasındaki nedenleri açıklamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

 

Connecticut Üniversitesinden Dr Deborah Fein ve ekibi erken yaşta otizm teşhisi konan 34 çocuğun, ilerleyen yaşlarda sınıflarındaki otizm teşhisi konmamış diğer 34 çocuk kadar başarılı bir performans sergilediğini ortaya koydu.

Bilişsel ve gözlem testlerinde, otizm teşhisi konmuş çocukların performansı, otistik olmayan çocuklarınki ile aynı düzeyde seyretti. Çocukların, dil, yüz tanıma, iletişim ve sosyal etkileşim konularında herhangi bir problemle karşı karşıya kalmadıkları belirtiliyor.

Araştırmacılar, otizm teşhisi konmuş çocukların performansını karşılaştırmak için aynı yaşlarda başka 44 çocukla da çalışmalar yürüttü. Çalışmalar sırasında yapılan testlerde, otistik çocukların, hastalıklarının tespit edilemez olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılara göre, bu sonuçlar, bazı çocukların otizmi yenmesinin bir sonucu olabileceği gibi, çocukların otizmin olumsuz etkilerini başka şekillerde tamamlayabilmesinden de kaynaklanıyor olabilir.

çocuklar
'otizmi
yenebiliyor'
Yorum (3)
hasan ekim
Benim otistik bir oğlum var. Rehabilitasyon merkezinde okuma yazmayı öğrenemz demişlerdi. Ama gayretle öğrettik. Gittikçe düzeldi, şu an 11 yaşında. Verilen ilaçlar ile hiperaktivitesi azaldı, eğitime müsait hale geldi. Ama aileler çocukları gittikleri her yere götürmeli, bire bir ilgilenmeli. ABD'li uzmanların görüşüne katılıyorum.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
hasan ekim hocam:allah evladınızı size ve hepimize bağışlasın. 11 yaşındaki kardeşimin yanaklarından öpüyorum. bu konudaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı yakından takip ediyor ve katılıyorum. belirtmek istedim.saygılar.
0
Cevapla
Cem Ustaoğlu
Sayın Hasan Hocam bir temasa geçebilirsek sevinirim EDİTÖRÜN NOTU: İLETİŞİMİNİZ İÇİN SAYIN HASAN EKİM'E MAİL ATILMIŞTIR.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir