Medimagazin logo

Çocuk felcine karşı 5 yaş altı çocuklara ek aşı yapılacak

Sağlık Bakanlığı, Suriye’deki çocuk felci iddiaları üzerine harekete geçti. Mülteci kampları ve Suriye ile sınır olan illerde 5 yaş altı çocuklarda ek doz aşısı yapılacak. Ayrıca, bölgeye giriş-çıkış yapanlar da aşılanacak. Aşı kampanyası ile ilgili hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı ve uygulama yakında başlatılacak.
Çocuk felcine karşı 5 yaş altı çocuklara ek aşı yapılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, Suriye'de 14 yıl sonra çocuk felci vakalarına rastlandığı yönündeki haberlerle ilgili çalışma başlattı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Suriye'de Ekim ayı başından itibaren çocuk felci vakalarının görüldüğünü teyit etmesi üzerine harekete geçen bakanlık, vakaların Suriye'nin güneydoğusunda Irak ile komşuluğu olan bir bölgede ortaya çıktığını ve diğer bölgelerde şu ana kadar vaka tespit edilmediğini belirledi. Suriye'deki aşılama çalışmalarının son iki yıldır aksaması sebebiyle diğer bölgelerde de vakaların ortaya çıkmasının muhtemel olduğun ifade eden bakanlık, DSÖ tarafından bu durumun bir 'halk sağlığı acili' olarak değerlendirildiğini bildirdi.

 

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde çocuk felci vakası bulunmuyor. Bir süre önce Suriye'de çocuk felci salgını olabileceği duyumu alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bir değerlendirme yaparak, hastalık girişini engellemek üzere bazı tedbirlerin alınmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda, Suriye ile komşuluğu olan illerde yaşayan 5 yaş altındaki çocuklar ile kamplarda ve kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuklara ek doz aşı yapılacak. Ayrıca, bölgeye giriş-çıkış yapanlar da aşılanacak. Aşı kampanyası ile ilgili hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı ve uygulama yakında başlatılacak.

 

Poliomyelit (çocuk felci) hastalığı, bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabiliyor. Hastalık etkeni virüs, su ve besinlerle ağız yoluyla alınıyor. Hastalıktan korunmada en etkili yöntem aşılanmak. Türkiye'de 1963 yılından bu yana çocuk felci aşısı uygulanıyor. Türkiye'de son çocuk felci vakası 1998 yılında görüldü. Türkiye, 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası aldı.

çocuk
felcine
karşı
5
yaş
altı
çocuklara
ek
aşı
yapılacak
Yorum (1)
Asena Devlet
Türkiye'de ciddi bir saha çalışması yapılmış ve klinik polio vakası görülmüş müdür? Çocuk ve yetişkinlere (2 doz diye tahmin ediyorum) uygulanacak aşı acaba OPA (oral polio aşısı) mıdır? 18 aya kadar rutin aşılarını olmuş çocuklar tam 4 doz IPA (inaktive polio aşısı) olmuş oluyorlar. 5 yaş altında bu olunan 4 dozun korumayacağı düşünülüyorsa acaba neden vuruluyor bu aşılar hayatın ilk aylarında? Türkiye'de salgın durumu olmadığına göre, kampanyaya katılım da gönüllülük esasına göre olacak değil mi? Aşı polio'yu engellemenin en iyi ve tek yolu olsaydı, Hindistan ve Pakistan'da çocuklar 5 yaşa gelene kadar 30'un üzerinde OPA dozu almalarına rağmen halen polio görülüyor olur muydu? Dünya tuvalet günü çerçevesinde bugün Hindistan'da halkın %53'ünün halen evinde tuvaleti olmadığı ve açıkta tuvaletlerini yaptıkları belirlenmiş. 600 milyon insan her gün ihtiyacını dışarıdaki açık tuvaletlerde gideriyor yani. Peki, yıllardır milyon dolarlık kampanyalar düzenleyen Rotaryenler, Bill & Melinda Gates Vakvı, GAVI, UNICEF ve DSÖ acaba bu paraları temiz içme suyu, kanalizasyon sistemleri kurma için kullansaydı , bizzat polio'ya yol açtığı bilinen(!) canlı virüs aşısı OPA'yla 30 küsür kez aşılanıp felç olmalarından daha iyi sonuç vermez miydi? Buyrun, Hintli hekimlerin açıkça bu aşılama programlarıyla memnuniyetsizliklerini dile getirdikleri bir çalışma. Rakamlar korkunç! Doğal polio virüsü insidansı evet düşük, ancak non-paralitik akut flask paralizi oranları fırlamış durumda Hindistan'da!Sadece 2011'de tam 47,500 yeni NPAFP olgusu var ve bu durum polio'ya ögre 2 kat daha ölümcül ve aynı zamanda alınan kümülatif OPA dozlarıyla da bağıntı gösteriyor. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22591873 Polio'nun gerçek tarihini araştırıp 2012 yılında kitaba dökmüş Nefrolog Dr. Suzanne Humphries'in 1 saat 20 dakikalık sunumunu Türkçe altyazı olarak şu linkten görebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=ZuA10VjyYK0&feature=youtu.be Polio tedavisinde son derece etkili damardan C vitamini tedavisi ve Hemşire Kenny'nin geliştirdiği fizyoterapi tekniklerinden haberdar mıyız bilmiyorum, ancak polio'nun virüsü kapanların %95 ila %98'inde belirtisiz seyreden, ancak %1'inde felce giden bir hastalık olduğunu düşünürsek, kalıcı sekel riski bu denli düşük bir hastalık için milyonlarca çocuğun ve yetişkinin aşılanmasının mantığını ben göremiyorum. 1955'te aşı piyasaya çıktıktan sonra polio'nun teşhis kriterlerinde yapılan değişikliklerden, bugünün aseptik menenjit, Transvers Miyelit, NPAFP, Guillain-Barre sendromu adı verilen hastalıklarının eskinin polio'su olduğu gerçeklerinden bahsediliyor videoda. İyi seyirler dilerim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir