Medimagazin logo

Çocuk felci ikinci tur aşı uygulamaları başlıyor

Sağlık Bakanlığı, çocuk felci ikinci tur aşısı 23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini, uygulamanın 11 ilde 0-59 aylık tüm çocuklar ile diğer 70 ilde Suriyeli 0-59 aylık misafir çocukları kapsayacağını duyurdu.
 Çocuk felci ikinci tur aşı uygulamaları başlıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası aldı ve Türkiye'de çocuk felci vakası bulunmuyor.

18-24 Kasım 2013 tarihleri arasında birinci turda, Suriye ile komşuluğu olan 6 ilde ve Adana dahil 7 ilde, 5 yaş altı tüm çocuklara ve diğer illerde yaşayan Suriyeli çocuklara çocuk felci aşısı yapıldı.

Birinci turda 116 bini Suriyeli olmak üzere 1 milyon 150 bin çocuk aşılandı. Ayrıca Suriye sınırından giriş çıkışlarda tüm kişilere çocuk felci aşısı yapılıyor.

Suriye'de vakaların yayılması üzerine, 7 ile ilaveten kampların bulunduğu diğer 4 ilde de (Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye) 0-59 ay arası tüm çocukların aşılanması kararlaştırıldı.

Bu çerçevede, ikinci tur aşılama 23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Uygulama 11 ilde (Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye) 0-59 aylık tüm çocuklar ile diğer 70 ilde Suriyeli 0-59 aylık misafir çocukları kapsayacak.

Aşılama kapı kapı dolaşılarak ve merkezi yerlerde sabit istasyonlar kurularak gerçekleştirilecek. Hedef gruptaki tüm çocukların aşılanması büyük önem arz ettiğinden ilk turda olduğu gibi anne ve babaların sağlık personeline yardımcı olmaları büyük önem taşıyor.
 

çocuk
felci
ikinci
tur
aşı
uygulamaları
başlıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir